Jak wynika z najnowszego sondażu dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM, przeprowadzanego przez IBRIS – ponad 35 procent badanych uważa, że Zbigniew Ziobro powinien podać się do dymisji (35,1 proc.). Wszystko to w związku z "aferą Piebiaka", która – jak uważa 49,7 proc. – obciąża właśnie ministra sprawiedliwości. Jednak poparcie dla partii rządzącej nie maleje. 41,3 proc. ankietowanych deklaruje oddanie głosu na PiS, gdyby wybory miały odbyć się w najbliższą niedzielę.

Jak wynika z najnowszego sondażu dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM, przeprowadzanego przez IBRIS - gdyby wybory odbywały się w najbliższą niedzielę, to do lokali wyborczych poszłoby na pewno tylko 32,5 proc. ankietowanych.

Mniej pewnych udziału w wyborach było 12,4 proc, a "raczej nie" odpowiedziało 26,4 proc.

Spośród ankietowanych 28,7 proc. na pewno nie zdecydowałoby się zagłosować.

Mimo kilku afer, nie spada poparcie dla partii rządzącej. 41,3 proc. ankietowanych deklaruje oddanie głosu na PiS, gdyby wybory miały odbyć się w najbliższą niedzielę.

Na Koalicja Obywatelską (PO, .Nowoczesna, Samorządowcy) zdecydowałoby się zagłosować 25 proc. ankietowanych.

Lewica (SLD, Wiosna, Razem) mogłaby liczyć na 13,3 proc., a Kukiz ‘15 i PSL na 5,8 proc. poparcia.

Z wynikiem 5,3 proc. próg wyborczy przekroczyłaby również Konfederacja - Korwin i Narodowcy.

8,8 proc ankietowanych na pytanie, na który komitet oddałaby swój głos odpowiedziało "nie wiem/ trudno powiedzieć".

"Afera Piebiaka" najbardziej obciąża ministra Ziobrę

Ankietowani uważają, że sprawa zaangażowania ministra Piebiaka w szkalowanie sędziów najbardziej obciąża szefa resortu sprawiedliwości - 49,7 proc. 19,5 proc. respondentów twierdzi, że to środowisko sędziowskie zostaje najbardziej obciążone aferą.

Tylko 12,4 proc. obciąża cały rząd Zjednoczonej Prawicy, a 15,3 odpowiada "nie wiem/trudno powiedzieć".

Na pytanie, czy minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro powinien nadal pełnić tę funkcję i pozostać na stanowisku, 18,2 proc. odpowiada "zdecydowanie tak", a 19,6 proc "raczej tak". 35,1 proc. zdecydowanie chce dymisji ministra. 9,6 proc. uważa, że Ziobro raczej nie powinien pełnić dalej tej funkcji.

Zwolennicy PiS-u murem za ministrem

Zwolennicy partii rządzącej oceniają, że afera w resorcie sprawiedliwości najbardziej obciąża środowisko sędziowskie (42 proc.). Tylko 10 proc. z nich uznaje, że Ziobro powinien podać się do dymisji.