Jednym z najpoważniejszych kandydatów do objęcia funkcji marszałka Senatu jest Zygmunt Frankiewicz – twierdzi portal Onet. Jego nazwisko pojawiło się w rozmowach liderów PO i PSL. Frankiewicz przez 26 lat był prezydentem Gliwic, co stanowi absolutny rekord w historii Polski po 1989 roku.

Zygmunt Frankiewicz zdobył w wyborach parlamentarnych 125 tysięcy głosów wyborców z senackiego okręgu nr 70 i zakończył trwającą ponad ćwierć wieku przygodę w gliwickim ratuszu.

W Gliwicach zrobiłem już wszystko, co mogłem. A teraz trzeba bronić samorządu przed zakusami obecnej władzy, która dopuszcza się wobec nas wręcz szykan. W tej kadencji może się skończyć piękna historia samorządu, która trwała od czasu przemian - mówi Zygmunt Frankiewicz w rozmowie z Onetem.

Źródła portalu twierdzą, że w rozmowach lidera PO Grzegorza Schetyny i prezesa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza pojawiło się ostatnio nazwisko Frankiewicza jako kandydata na marszałka Senatu.

Frankiewicz jest jednym z kilku poważnych kandydatów. To jest na pewno bardzo mocny zawodnik - miał powiedzieć dziennikarzowi portalu polityk z otoczenia Schetyny.

Pierwsze posiedzenie Senatu nowej kadencji odbędzie się 12 listopada o godz. 16.00.

W niedawnych wyborach PiS uzyskał 48 mandatów w Senacie. Koalicja Obywatelska - 43 mandaty, PSL - trzy, a SLD - dwa. W Senacie zasiądą także Lidia Staroń (Komitet Wyborczy Wyborców Lidia Staroń - Zawsze po stronie ludzi) oraz Wadim Tyszkiewicz (Komitet Wyborczy Wyborców Wadim Tyszkiewicz), Krzysztof Kwiatkowski (Komitet Wyborczy Wyborców Krzysztofa Kwiatkowskiego) oraz Stanisław Gawłowski (Komitet Wyborczy Wyborców Demokracja Obywatelska).