Trzy czwarte lokali wyborczych nie spełnia przepisów dotyczących dostosowania do potrzeb osób niepełnosprawnych - alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich. "My możemy tylko apelować" - odpowiadają urzędnicy z Krajowego Biura Wyborczego. Kolejne wybory – do Parlamentu Europejskiego – już 26 maja.

Do potrzeb osób niepełnosprawnych dostosowanych powinna być co najmniej połowa lokali wyborczych w każdej gminie. Jak jednak wynika z audytu przeprowadzonego przez Rzecznika Praw Obywatelskich po ostatnich wyborach samorządowych, 78 proc. z nich nie spełnia przepisów prawa w tym zakresie.

W lokalach brakuje podjazdów dla niepełnosprawnych, właściwych oznaczeń, nie zapewniona jest anonimowość głosowania, zdarzają się zbyt wysokie stoły. Urzędnicy wyborczy i samorządowi powinni dokładnie sprawdzić, jak te lokale wyglądają - mówi Adam Bodnar. Mamy jeszcze kilkanaście dni i to jest ten czas, kiedy należałoby to zrobić - dodaje.

Przy obecnym stanie prawnym poprawa warunków w lokalach zależy właściwie tylko od tego, jak na apel rzecznika zareagują samorządy. Szefowa Krajowego Biura Wyborczego mówi wprost - choć przepisy są jednoznaczne, to KBW nie ma możliwości ukarania tych, którzy ich nie przestrzegają. Nie ma możliwości nakładania sankcji przez Państwową Komisję Wyborczą - zaznacza.

Ostatni dzień na głosowanie korespondencyjne

Jeszcze tylko dziś - w poniedziałek - można składać wnioski o glosowanie korespondencyjne. To ważna informacja przede wszystkim dla osób niepełnosprawnych, które mogą mieć problem z dotarciem na wybory.

Procedura może wydawać się skomplikowana - po pierwsze trzeba zlokalizować najbliższego komisarza wyborczego, bo to on przyjmuje takie zgłoszenia. Jeżeli są jakiekolwiek wątpliwości, można zadzwonić do naszej delegatury, bo tam znajduje się siedziba komisarza. W urzędach gmin również przekażą tam takie informacje - opisuje Magdalena Pietrzak.

Zgłoszenie można wysłać faksem lub mailem - można, choć nie trzeba robić tego osobiście. Musimy do niego dołączyć kopię zaświadczenia o stopniu niepełnosprawności. Warto później jeszcze raz skontaktować się z delegaturą KBW, by mieć pewność, że dokumenty dotarły i zostały poprawnie wypełnione.

Opracowanie: