Rosjanie zaatakowali w środę Zaporoże. Jedna osoba nie żyje, a co najmniej 25 jest rannych. Zacięte walki trwają nadal na północnych i południowych obrzeżach atakowanego przez wojska rosyjskie Bachmutu w obwodzie donieckim - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Rosyjska armia zmieni cele ostrzałów; zamiast infrastruktury energetycznej częściej atakowane mogą być obiekty wojskowe i logistyczne - mówi Wadym Skibicki z ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR). Bank Światowy prognozuje, że na odbudowę Ukrainy trzeba będzie przeznaczyć 411 mld dolarów. Najważniejsze informacje dotyczące 392. dnia rosyjskiej inwazji na Ukrainę zebraliśmy w relacji z 22.03.2023 r.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

23:38

"Czy groźba konfliktu nuklearnego odeszła? Nie, nie odeszła! Ona się zwiększyła. Każdy kolejny dzień dostaw zagranicznej broni na Ukrainę przybliża atomową apokalipsę" - powiedział Miedwiediew w odpowiedzi na pytania rosyjskich dziennikarzy i użytkowników portalu społecznościowego VKontakte.

23:09

W wyniku rosyjskiego ostrzału Zaporoża, przeprowadzonego w środę, zniszczonych lub uszkodzonych zostało ponad 300 mieszkań w 14 budynkach; zakończyliśmy już akcję poszukiwawczo-ratunkową, po której możemy potwierdzić, że zginęła jedna osoba, sześć uratowano spod gruzów, a 25 zostało rannych - oznajmił sekretarz rady miejskiej Zaporoża Anatolij Kurtiew.


Bilans ofiar śmiertelnych może wzrosnąć, ponieważ - jak informowano już kilka godzin wcześniej - stan zdrowia trzech rannych cywilów jest oceniany jako ciężki, a 19 - jako średnio ciężki.

22:47

Szef Obwodowej Administracji Wojskowej w Dniepropietrowsku Serhij Łysak powiedział, że dzisiaj Rosjanie trzykrotnie zaatakowali Marganiec w pobliżu Nikopola.

22:11

Nagranie z ostrzału Bachmutu.

21:30

21:19

Władimir Putin nie osiągnął połowy, a może nawet dwóch trzecich spośród celów, które stawiał sobie przed wizytą chińskiego przywódcy Xi Jinpinga w Moskwie. Lider ChRL uzyskał natomiast to, czego oczekiwał - ocenił Ihor Żowkwa, zastępca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

19:59

Od ponad półtora miesiąca około 30 ukraińskich pilotów przechodzi przyspieszone szkolenie na francuskich myśliwcach Mirage 2000 w bazach lotniczych Mont-de-Marsan i Nancy - poinformował portal dziennika "Le Figaro". "Gdyby zapadła decyzja polityczna, Francja mogłaby dostarczyć kilkanaście samolotów bojowych dla ukraińskiej armii" - dodaje.

Doniesienia francuskiej prasy dementuje rzecznik ukraińskich sił powietrznych pułkownik Jurij Ihnat. Powiedział, że informacje o szkoleniu ukraińskich pilotów nie są zgodne ze stanem faktycznym - pisze portal Liga.net. Podkreślił, że tysiące ukraińskich wojskowych, w tym służących w siłach powietrznych, przechodzą szkolenia w różnych krajach świata i to jest "typowe zjawisko".

We Francji odbywały się różne szkolenia, ale nie te obejmujące pilotów - dodał Ihnat.

19:54

Nakaz aresztowania to najlepsze, co może spotkać rosyjskiego zabójcę - oświadczył ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. Rosja przegra tę wojnę - dodał szef państwa, który tego dnia był w Donbasie i Charkowie na wschodzie Ukrainy.

Zełenski zapowiedział też odpowiedź na każde rosyjskie uderzenie w ukraińskie miasta. W środę rosyjskie wojska zaatakowały Zaporoże, a w nocy z wtorku na środę Rzyszczów w obwodzie kijowskim. W Zaporożu zginęła jedna osoba, a ponad 30 zostało rannych, zaś w Rzyszczowie śmierć poniosło ośmiu cywilów.

19:46

Z większości rosyjskich regionów, a także z okupowanego przez Rosję Krymu napływają doniesienia o coraz poważniejszych problemach z wypłatami dla żołnierzy walczących w armii agresora; skala tego zjawiska nasiliła się w marcu - poinformował portal Ukrainska Prawda za niezależnym rosyjskim portalem Wiorstka.

Wojskowym obiecuje się wynagrodzenia w wysokości 195 tys. rubli, czyli około 11 tys. zł miesięcznie, lecz w rzeczywistości żołnierze otrzymują niewielką część tej sumy lub wręcz nie dostają żadnych pieniędzy. Dotyczy to zarówno zawodowych żołnierzy kontraktowych, jak też rezerwistów zmobilizowanych na wojnę z Ukrainą i ochotników. Pierwsze większe trudności w tym względzie pojawiły się w listopadzie 2022 roku, następnie problem nasilił się na początku bieżącego roku, a teraz stał się jeszcze poważniejszy - oznajmił ukraiński serwis, powołując się m.in. na liczne skargi żołnierzy i ich rodzin publikowane w rosyjskich sieciach społecznościowych.

19:10

Zacięte walki trwają nadal na północnych i południowych obrzeżach atakowanego przez wojska rosyjskie Bachmutu w obwodzie donieckim, ale potencjał ofensywny Rosjan maleje - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

"Przeciwnik wciąż usiłuje zająć miasto i traci znaczne ilości siły żywej, uzbrojenia i sprzętu wojskowego" - głosi komunikat sztabu.

Rosjanie szturmują Bachmut od sierpnia 2022 roku; walki o to miasto są najdłuższą bitwą od początku inwazji rosyjskiej na Ukrainę.

18:52

Rosyjska armia zmieni cele ostrzałów; zamiast infrastruktury energetycznej częściej atakowane mogą być obiekty wojskowe i logistyczne - mówi Wadym Skibicki z ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR).

Według niego system energetyczny pozostanie jednocześnie jednym z celów przeciwnika. Wśród możliwych celów wymienia też m.in. rafinerie i przedsiębiorstwa przemysłu zbrojeniowego.

17:49

Bank Światowy prognozuje, że na odbudowę Ukrainy trzeba będzie przeznaczyć 411 mld dolarów, w tym 14 mld USD jeszcze w tym roku, by sfinansować "krytyczne i priorytetowe inwestycje" - głosi opublikowany dokument, cytowany przez AFP.

Kwota 411 mld dolarów to ponad dwukrotność PKB Ukrainy uzyskanego w 2021 roku. Poprzednia prognoza Banku Światowego, opublikowana w październiku ubiegłego roku, przewidywała, że na odbudowę kraju trzeba będzie przeznaczyć 350 mld USD.

17:48

Raniony w Ukrainie polski wolontariusz przeszedł operację w szpitalu w Dnieprze. Jego stan jest nadal ciężki, ale stabilny - poinformował wiceszef ZPHM Sławomir Butkiewicz. Transport mężczyzny do Polski planowany jest na poniedziałek.

17:43

Trzech mężczyzn w wieku 60, 29 i 19 lat zginęło w wyniku wybuchu miny przeciwpancernej w obwodzie mikołajowskim na południu Ukrainy - poinformowała policja tego regionu. Ofiary pojechały zbierać drewno. Do tragedii doszło w okolicy wyzwolonej jesienią spod rosyjskiej okupacji Snihuriwki.

Według ukraińskich władz wskutek rosyjskiej napaści zaminowanych zostało ok. 250 tys. kilometrów kwadratowych terytorium Ukrainy, czyli obszar większy niż powierzchnia Wielkiej Brytanii.

16:48

Wojska rosyjskie nadal próbują okrążyć Awdijiwkę, miasto w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy, i nasilają ostrzały, używając do ataków lotnictwa i wszelkiego rodzaju artylerii - powiedział przedstawiciel władz miejskich Witalij Barbasz.

Barbasz stwierdził, że Rosjanie używają "wszystkiego, co mają" do ataków na miasto. Stosują bombardowania lotnicze, atakują przy użyciu artylerii lufowej, systemów rakietowych, bomb zapalających i amunicji kasetowej. "Wszystko to leci na miasto i na pozycje wokół niego" - powiedział Barbasz.

16:19

Prezydent Ukrainy opublikował nagranie, na którym widać, jak rosyjska rakieta uderza w blok mieszkalny w Zaporożu. Według najnowszych informacji zginęła jedna osoba, a 25 zostało rannych. "Twarz Rosji to rakiety, które celowo niszczą ukraińskie domy mieszkalne" - oświadczyła pierwsza dama Ołena Zełenska.

15:20

Do siedmiu wzrosła liczba ofiar śmiertelnych rosyjskiego ataku na miasto Rzyszczów w obwodzie kijowskim; pod gruzami mogą być ludzie - poinformowały ukraińskie służby ratunkowe. Rosyjskie wojsko zaatakowało miasto ostatniej nocy dronami kamikadze.

W ataku częściowo zniszczone zostały hotele pracownicze i szkoły.

14:45

Ukraińscy żołnierze zaimponowali amerykańskim szkoleniowcom, którzy uczyli ich obsługi systemu obrony przeciwlotniczej Patriot; US Army przeszkoliła 65 żołnierzy i żołnierek Ukraińskich Sił Zbrojnych w wieku od 19 do 67 lat - napisała CNN.

Szkolenie, które odbywało się w bazie wojskowej Fort Sill w Oklahomie, trwało 10 tygodni i było bardzo intensywne. Zajęcia odbywały się przez sześć dni w tygodniu od godz. 7 do 18 - podała stacja.

Według instruktorów, z którymi rozmawiał wysłannik CNN, Ukraińcy poradzili sobie z podstawami obsługi Patriotów "śpiewająco".

Nasza ocena jest taka, że umiejętności ukraińskich żołnierzy są imponujące; uczą się bardzo szybko ze względu na ich rozległą wiedzę z zakresu obrony przeciwlotniczej i doświadczenie na polu walki - powiedział generał Shane Morgan, p.o. dowódcy Fort Sill.

System Patriot ma zostać rozmieszczony na Ukrainie w najbliższych tygodniach.

13:41

Dwa rosyjskie bombowce strategiczne leciały przez siedem godzin nad Morzem Japońskim w czasie wizyty premiera Japonii Fumio Kishidy na Ukrainie - poinformowała agencja Reutera.

Bombowce strategiczne Tu-95 mogą przenosić pociski z głowicą jądrową, a Moskwa regularnie wysyła je na wody międzynarodowe Arktyki, Północnego Atlantyku i Pacyfiku w ramach pokazu siły - skomentował Reuters.

Agencja podkreśliła, że moment przelotu bombowców nad Morzem Japońskim wydaje się bardziej celowy niż zwykle ze względu na wizytę Kishidy w Kijowie, który okazał solidarność z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w walce jego kraju przeciwko Rosji.

13:27

Jedna osoba nie żyje, a co najmniej 25 jest rannych w wyniku rosyjskiego ostrzału domów mieszkalnych w Zaporożu - powiadomiły władze miasta.

Anatolij Kurtiew, sekretarz rady miejskiej Zaporoża podał, że "pod ostrzał trafiły dwa ośmiopiętrowe bloki mieszkalne".

Wśród rannych jest dwoje dzieci w wieku siedmiu i dziewięciu lat.

Na miejscu ataków trwa operacja ratunkowa.

13:12

Rosyjskie wojsko przerzuca zabytkowe czołgi T-54, których technologia pochodzi sprzed II wojny światowej, produkcja ruszyła w 1946 r., a użyto ich do tłumienia antysowieckiego powstania na Węgrzech w 1956 roku - poinformował portal Radia Swoboda.

Portal powołał się na zdjęcia opublikowane przez niezależny projekt śledczy Conflict Intelligence Team (CIT). Widać na nich pociąg wiozący czołgi T-54, zmierzający na zachód Rosji. CIT dowiedział się, że pociąg wyjechał z miasta Arsenjew w Kraju Nadmorskim na Daleki Wschodzie Rosji, w którym mieści się Centralna Baza Rezerw i Składowania Czołgów. Na zdjęciu widać czołgi T-54 oraz późniejszy model T-55.

12:36

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski złożył wizytę na froncie w obwodzie donieckim i nagrodził żołnierzy broniących Bachmutu, miasta atakowanego przez Rosjan - poinformowała kancelaria prezydenta w oficjalnym komunikacie.

"Podczas wizyty roboczej w obwodzie donieckim prezydent Wołodymyr Zełenski odwiedził pozycje wojskowych ukraińskich na linii frontu, na kierunku bachmuckim" - głosi komunikat. Jak dodano, szef państwa "wysłuchał raportów na temat sytuacji operacyjnej i przebiegu działań bojowych na tym odcinku frontu".

Mam honor być dzisiaj tutaj, na wschodzie naszego kraju, na Donbasie, i odznaczyć naszych bohaterów - podziękować wam i uścisnąć wam dłoń. Podziękować za to, że bronicie państwa i suwerenności, bronicie wschodu Ukrainy - powiedział prezydent.

12:22

Rosjanie zaatakowali Zaporoże. Według relacji mieszkańców i mediów w mieście doszło do serii eksplozji. Przynajmniej jedna rakieta trafiła w blok mieszkalny, powodując pożary także w okolicznych budynkach. Informacji o ofiarach na razie nie podano.

"Uderzenia w osiedla mieszkalne, gdzie żyją zwykli ludzie, dzieci. Państwo-terrorysta chce zniszczyć nasze miasta, nasze państwo, naszych ludzi" - napisał na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

"To nie może się stać 'po prostu zwykłym dniem' na Ukrainie, gdzieś indziej w Europie czy na świecie. Potrzeba więcej jedności i zdecydowania, żeby szybciej pokonać rosyjski terror i obronić życie ludzi" - dodał.

12:17

Władimir Putin prawdopodobnie nie zdołał pozyskać tego rodzaju partnerstwa, na które liczył, a Xi Jinping zapewnił sobie ze strony Moskwy więcej deklaracji, niż planował prezydent Rosji - ocenia w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Ośrodek odnotowuje, że dwaj przywódcy podpisali dokument o pogłębieniu wszechstronnego partnerstwa i współpracy strategicznej.
Według ISW deklaracje Xi i Putina były jednak zauważalnie niesymetryczne, co wskazuje na to, że chiński lider zgadza się na bardziej powściągliwą wersję relacji, niż zapewne oczekiwałby Putin.

12:16

Członkowie niezależnej organizacji Conflict Intelligence Team uzyskali zdjęcia pociągu przewożącego pojazdy wojskowe z rosyjskiego Dalekiego Wschodu. Maszyny zidentyfikowano jako czołgi serii T-54/55 z czasów radzieckich, które do służby po raz pierwszy weszły pod koniec lat 40. XX wieku.

12:15

Sankcje wobec Białorusi mogą stać się jednym z punków zapalnych na rozpoczynającym się jutro szczycie UE w Brukseli. Praktycznie od trzech miesięcy - mimo zapowiedzi Brukseli - sprawa białoruskich sankcji nie posunęła się do przodu. Litwa podtrzymuje swoje stanowisko, że nie chce w tych restrykcjach żadnych wyjątków dla białoruskich nawozów. Polska popiera Litwę, a jednocześnie chce szybkich sankcji.

11:26

Przekazanie Ukrainie amunicji ze zubożonym uranem nie jest eskalacją zagrożenia nuklearnego - oświadczył minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii James Cleverly, cytowany przez agencję Reutera.

Nie ma mowy o eskalacji nuklearnej. Jedynym krajem na świecie, który mówi o kwestiach nuklearnych jest Rosja. Nie ma żadnego zagrożenia dla Rosji, chodzi wyłącznie o pomoc Ukrainie, by mogła się bronić - powiedział Cleverly.

10:39

Po incydencie z udziałem rosyjskich myśliwcami, w wyniku którego strącony został amerykański dron zwiadowczy, bezzałogowce USA latają nad Morzem Czarnym, ale zmieniły trasy przelotów - podaje CNN.

10:11

Nadchodzące tygodnie będą krytyczne dla przebiegu wojny; spodziewamy się, że prezydent Putin spróbuje przypuścić kolejną ofensywę, być może na wielu odcinkach frontu jednocześnie - powiedział w rozmowie z CNN rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby.

Stany Zjednoczone wspierają przywódców Ukrainy i zapewniły prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, że dostanie od władz USA "to, czego potrzebuje, gdziekolwiek zdecyduje się walczyć" - powiedział we wtorek John Kirby. Oznacza to, że Ukraina dostanie więcej broni, pomoc logistyczną i wsparcie wywiadowcze - dodał.

10:07

Skutki nocnych ataków dronów na Ukrainę:

10:00

Za każdym razem, gdy ktoś w Moskwie chce usłyszeć słowo "pokój", pada kolejny rozkaz do zbrodniczego ataku - oświadczył Wołodymyr Zełenski, komentując nocny atak dronów na Ukrainę.

"Ponad 20 zabójczych dronów, do tego pociski rakietowe, liczne ostrzały - i to tylko w ciągu ostatniej nocy terroru Rosji przeciwko Ukrainie" - napisał na Twitterze w środę prezydent Ukrainy.

Podkreślił, że pokój przybliżają sukcesy ukraińskiej armii, a globalną stabilność może przywrócić globalna jedność.

"Pełne utrzymanie reżimu sankcyjnego wobec Rosji realnie przywraca siłę Karty Narodów Zjednoczonych" - napisał Zełenski.

09:24

Rosyjskie wojsko prawdopodobnie traci możliwość zdobycia przewagi w walkach o Bachmut z powodu przenoszenia części jednostek na inne odcinki frontu - poinformowało ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii.

W ostatnich dniach siły ukraińskie rozpoczęły kontratak w obwodzie donieckim Bachmutu, by odciążyć zagrożony szlak zaopatrzeniowy wiodący jedną z ważniejszych dróg H 32. Wokół centrum miasta nadal toczą się walki, a ukraińscy obrońcy otoczeni są od północy i od południa - przekazano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

We wtorek siły ukraińskie odparły próby wkroczenia Rosjan do centrum Bachmutu - przekazał brytyjski wywiad. 

09:22

Minister obrony Słowacji Jaroslav Nad’ poinformował w mediach społecznościowych, że za 13 przekazanych Ukrainie myśliwców MIG-29 pozyska ze Stanów Zjednoczonych 12 śmigłowców AH-1Z VIPER z wyposażeniem, szkoleniem pilotów i techników oraz 500 pocisków HELLFIRE II.

Nad’ poinformował, że wartość sprzętu przekracza 1 mld USD, a Słowacja zapłaci około 340 mln USD w perspektywie 3-4 lat. Pozostałe około 660 mln USD zostanie przekazane przez American Defense Government Fund FMF.

08:11

Przywódca Chin Xi Jinping zakończył wizytę w Rosji - podała państwowa chińska agencja prasowa Xinhua. W Moskwie rozmawiał z Władimirem Putinem o pogłębianiu dwustronnej współpracy oraz o wojnie na Ukrainie; podpisali też wspólne oświadczenie.

Xi wraz z delegacją wyruszył w drogę powrotną do Chin. Na lotnisku urządzono dla niego "wielką ceremonię pożegnalną" z udziałem wicepremiera Rosji Dimitrija Czernyszenki - podała Xinhua.

08:00

Xi Jinping był o wiele bardziej zrelaksowany niż Władimir Putin - tak ekspertki od mowy ciała oceniają nagranie ze spotkania przywódcy Chin i prezydenta Rosji.

07:48

W wyniku nocnych ataków dronów na Ukrainę zginęły trzy osoby, a siedem zostało rannych - poinformowały ukraińskie władze.

"W wyniku przeprowadzonego w nocy ataku dronami w obwodzie kijowskim został uszkodzony obiekt cywilny. Na razie wiadomo o trzech ofiarach śmiertelnych i siedmiu rannych" - podano w komunikacie władz obwodu. Na miejscu ataku wybuchł pożar. Trwa operacja ratunkowa.

07:45

Flota Czarnomorska odparła rano atak dronów na Zatokę Sewastopolską - poinformował rosyjski gubernator Sewastopola Michaił Razwożajew. Wcześniej mieszkańcy donosili o odgłosach wybuchów w mieście.

07:10

Siły ukraińskie zestrzeliły w nocy z wtorku 16 z 21 wysłanych przez Rosję dronów - poinformował rano sztab generalny armii ukraińskiej.

W nocy w Kijowie i kilku ukraińskich obwodach ogłoszono alarm przeciwlotniczy. Obrona powietrzna pracowała w obwodach kijowskim, chmielnickim i żytomierskim.

Jak przekazano, wokół Kijowa wszystkie cele wroga zostały zestrzelone. Drony Shahed-136 to amunicja krążąca (drony kamikadze), dostarczana Rosji przez Iran.

06:38

Dostawy czołgów Abrams na Ukrainę będą przyspieszone - poinformowała agencja Associated Press. Zamiast produkować nowe maszyny, co mogłoby zająć od roku do dwóch lat, Stany Zjednoczone zdecydowały się przekazać siłom ukraińskim starsze czołgi, które są już w posiadaniu armii amerykańskiej.

05:45

Siły obrony powietrznej zestrzeliły w nocy wszystkie wrogie drony wykryte w przestrzeni powietrznej wokół Kijowa - poinformował  Ukrinform na podstawie raportu Kijowskiej Wojskowej Administracji Miejskiej.

Wróg nie przestaje atakować Kijowa. Tej nocy kraj terrorystów ponownie wystrzelił swoje śmiercionośne drony w kierunku stolicy. Według wstępnych informacji były to irańskie drony "Shahed". Wszystkie cele wykryte w przestrzeni powietrznej wokół Kijowa zostały zniszczone przez siły naszej obrony powietrznej - powiedział Serhij Popko szef Kijowskiej Wojskowej Administracji Miejskiej. Dodał, że nie było ofiar w ludziach ani zniszczeń.

05:19

Prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze Karim Khan w rozmowie z CNN stwierdził, że Federacja Rosyjska nie tylko deportuje ukraińskie dzieci, ale traktuje je jako "łupy wojenne".

Zdaniem prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego Federacja Rosyjska nie tylko nie zaprzecza stawianym oskarżeniom o deportację dzieci, ale "traktuje je jako powód do chwały". Karim Khan dodał,że Trybunał w Hadze występował w tej sprawie do Rosji, ale nie otrzymał odpowiedzi.

05:17

Na Krymie okupanci prowadzą aktywny werbunek strażaków, ratowników i pracowników służby penitencjarnej w szeregi rosyjskiej armii - poinformował portal Ukraińska Prawda na podstawie raportu Centrum Narodowego Sprzeciwu.

05:15

20 deputowanych do Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej zostało zaocznie skazanych za naruszenie integralności terytorialnej i nienaruszalności granic Ukrainy - poinformowała Prokuratura Generalna Ukrainy. Każdy z nich został skazany na 15 lat więzienia z konfiskatą mienia.

Prokuratorzy udowodnili, że wskazani deputowani naruszyli integralność terytorialną i nienaruszalność granic Ukrainy, gdyż "Krótko przed inwazją na pełną skalę, 15 lutego 2022 r., poparli uchwałę o zwróceniu się do Prezydenta Federacji Rosyjskiej z prośbą o rozpatrzenie kwestii uznania pseudorepublik donieckiej i ługańskiej za suwerenne i niepodległe państwa" - czytamy w komunikacie. 22 lutego 2022 roku głosowali za ratyfikacją "traktatu o przyjaźni, współpracy i wzajemnej pomocy" między krajem agresorem a "LNR/DNR".

05:10

Siły obrony powietrznej Ukrainy odpierają w obwodzie kijowskim atak wrogich dronów - poinformował portal Ukraińska Prawda.
W nocy w Kijowie oraz kilku centralnych i północnych regionach Ukrainy ogłoszono alarm przeciwlotniczy.

Kijowska administracja obwodowa poinformowała o zagrożeniu atakiem lotniczym wrogich dronów. "W obwodzie działa obrona przeciwlotnicza! Przestrzegać ciszy informacyjnej - nie filmować ani nie zamieszczać w sieci działania sprzętu przeciwlotniczego", przekazuje portal Ukraińska Prawda.

05:05

Pociski ze zubożonym uranem nie są bronią jądrową - stwierdziło brytyjskie Ministerstwo Obrony w odpowiedzi na komentarz Putina, że przekazanie takich pocisków przez Wielką Brytanię Ukrainie oznaczałoby eskalację, ponieważ "Zachód zaczął używać broni nuklearnej".

Technologia ta jest wykorzystywana w produkcji broni, ponieważ pozwala na skuteczniejsze przebicie pancerzy czołgów ze względu na swoją gęstość i inne właściwości fizyczne.

"To standardowy komponent, który nie ma nic wspólnego z bronią nuklearną ani jej możliwościami. Rosja o tym wie, ale celowo próbuje dezinformować" - podkreślił resort obrony.