Kuriozalna decyzja w Rosji. Tamtejsza policja wystosowała list gończy za premier Estonii Kają Kallas - podała we wtorek agencja AFP, powołując się na komunikat resortu spraw wewnętrznych Rosji.

"Wrogie działania względem Rosji"

W bazie danych rosyjskiego MSW Kaja Kallas figuruje jako "poszukiwana na podstawie kodeksu karnego". Nie sprecyzowano jednak, o jakie przestępstwo lub wykroczenie oskarżono estońską premier.

Jak stwierdził rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, Kallas została wpisana na listę poszukiwanych za wrogie działania względem Rosji oraz "bezczeszczenie pamięci historycznej" - informuje Reuters.

Nie tylko Kallas na czarnej liście

List gończy wysłano także za estońskim sekretarzem stanu Taimarem Peterkopem oraz ministrem kultury Litwy Simonasem Kairysem.

Źródło w rosyjskich służba bezpieczeństwa, cytowane przez rosyjską agencję TASS, podało, że przeciwko estońskim politykom i litewskiemu ministrowi toczy się postępowanie karne za "zniszczenie i uszkodzenie pomników żołnierzy sowieckich".

Usuwanie sowieckich pomników i ponowne pochówki szczątków żołnierzy Armii Czerwonej znów znalazły się w centrum estońskiej debaty publicznej w 2022 roku, kiedy Rosja rozpoczęła pełnoskalową inwazję na Ukrainę.