Papież Franciszek odwiedzi Ukrainę przed swą wrześniową podróżą do Kazachstanu - ogłosił w mediach społecznościowych ukraiński ambasador przy Stolicy Apostolskiej Andrij Jurasz po audiencji w Watykanie. Jego spotkanie z papieżem poświęcone było planom papieskiej podróży do Kijowa.

O możliwej wizycie papieża Franciszka w Kijowie spekulowano już od pewnego czasu. Duchowny podczas lotu z Rzymu do Kanady pod koniec lipca pytany o szansę na tę podróż, odparł, że ma na nią nadzieję. Przyznał zarazem, że jest to "skomplikowane".

Ukraiński ambasador przy Stolicy Apostolskiej Andrij Jurasz napisał po dzisiejszej audiencji u Franciszka, że papież powiedział mu: "Jestem bardzo blisko Ukrainy i chcę wyrazić tę bliskość przez moją wizytę".

Dyplomata dodał: "Przez wiele lat, a zwłaszcza od początku wojny Ukraina czekała na papieża i będę szczęśliwy witając go przed jego podróżą do Kazachstanu". Jurasz nie podał żadnych innych szczegółów.

Wizytę Franciszka w stolicy Kazachstanu Nur-Sułtanie Watykan zapowiedział na 13-15 września, a okazją do niej jest zorganizowany tam zjazd przywódców religijnych ze świata. Papież spotka się tam prawdopodobnie z patriarchą moskiewskim i całej Rusi Cyrylem.