Przedstawiciele wojskowych komend uzupełnień rozpoczęli w Moskwie prawdziwą obławę na studentów; wezwania do armii są rozdawane m.in. w akademikach - poinformowało Radio Swoboda, powołując się na lokalne rosyjskie kanały w mediach społecznościowych. Według agencji Associated Press, do końca maja Stany Zjednoczone przekażą Niemcom 31 czołgów Abrams do szkolenia sił ukraińskich. "Rosja ma problem z zachowaniem spójności narracji wykorzystywanej do uzasadnienia wojny na Ukrainie. Kreml usiłuje przekonywać, że inwazja na sąsiedni kraj stanowi analogię wobec sowieckich doświadczeń II wojny światowej" - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony. Na Krymie aktywowano systemy obrony przeciwlotniczej - poinformował Siergiej Aksjonow, szef okupacyjnej administracji Krymu. Urzędnik nie sprecyzował, jaki był powód. Sobota była 423. dniem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Najważniejsze informacje zza naszej wschodniej granicy zebraliśmy w relacji na żywo z 22.04.2023 r.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

22:25

Rosyjskie wojsko w sobotę wieczorem ostrzelało Charków na północnym wschodzie Ukrainy - poinformowały lokalne władze. W wyniku ataku na terenie obiektu infrastruktury cywilnej wybuchł pożar. Informacje o ewentualnych poszkodowanych są weryfikowane.

W związku z ostrzałem rakietowym wybuchł pożar obiektu infrastruktury cywilnej, na miejscu działa służba ds. sytuacji nadzwyczajnych - przekazał mer Charkowa Ihor Terechow.


21:57

"Im ostrzejsze będą sankcje na Rosję i osoby z nią związane, tym szybciej zakończy się rosyjska agresja" - ocenił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu opublikowanym w sobotę wieczorem w mediach społecznościowych.

Prezydent poinformował o nałożeniu kolejnych ukraińskich sankcji na podmioty związane z rosyjską agresją i popierające ją. Sankcje objęły 322 firmy branży zbrojeniowej. Ograniczenia dotknęły też osoby fizyczne i prawne, które pomagają obchodzić antyrosyjskie sankcje, przetrzymują aktywa zbrodniarzy wojennych i są zaangażowane w niszczenie wolności w Rosji i na całym świecie - przekazał Zełenski.

20:39

Zimowe rosyjskie ataki na obiekty infrastruktury krytycznej osłabiły ukraińską obronę powietrzną, dlatego potrzebujemy jej wzmocnienia np. przez samoloty F-16 - powiedział w sobotę rzecznik ukraińskich sił powietrznych Jurij Ihnat.

Ataki na krytyczną infrastrukturę (dronami) Shahed i pociskami manewrującymi znacznie, ujmijmy to tak, wyczerpały nasz system obrony przeciwlotniczej i musimy go stale wzmacniać - podkreślił rzecznik, cytowany przez portal Dzerkało Tyżnia.

19:26

Wiceszef resortu spraw zagranicznych Andrij Melnyk wezwał kraje Zachodu do przeznaczenia 1 proc. PKB na sfinansowanie uzbrojenia dla Ukrainy. Jak stwierdził, jego kraj potrzebuje 10 razy większego wsparcia, aby w tym roku zakończyć wojnę wywołaną rosyjską agresją 24 lutego 2022 r.

18:52

Francja odmówiła Ukrainie dostępu do map cyfrowych, niezbędnych do wykonywania misji na niskich wysokościach przez samoloty bojowe lub drony nad Białorusią - poinformował francuski dziennik "Le Monde". 

Jak dodano, Paryż uzasadnił swoją odmowę tym, że jest gotów niezachwianie wspierać obronę terytorium Ukrainy, ale udział w operacjach na obcej ziemi nie wchodzi w grę.

18:21

Na Ukrainie w wybuchach min od początku rosyjskiej pełnowymiarowej agresji zginęły już 124 osoby, w tym sześcioro dzieci - poinformował w sobotę Rusłan Berehula z ukraińskiego ministerstwa obrony. W eksplozjach według danych z dnia 22 kwietnia rannych zostało łącznie 286 osób, w tym 33 dzieci - przekazał Berehula, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

Berehula, który stoi na czele wydziału bezpieczeństwa ekologicznego i rozminowywania w resorcie obrony, zaznaczył, że jako potencjalnie zaminowywane uznawane są wszystkie terytoria, na których prowadzone były albo są prowadzone aktywne działania bojowe, tereny znajdujące się pod okupacją oraz miejsca, na które przeprowadzono ataki rakietowe i lotnicze. To łącznie ok. 174 tys. km kw., w tym obszary morskie - podsumował.

Powierzchnia wyzwolonego terytorium, na którym prowadzone są badania pod kątem obecności min, wynosi 45 tys. km kw. Z tego 17 tys. km kw. to grunty rolne.

17:40

Przedstawiciele rosyjskich elit próbują nawiązać kontakt z Ukrainą i innymi krajami, bo boją się o swoją przyszłość i chcą otrzymać gwarancje bezpieczeństwa po rosyjskiej klęsce - przekazał Andrij Jusow, przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR).

16:27

Według tajnych dokumentów Pentagonu, do których dotarły media, ukraińskie siły zbrojne mają tak mało broni przeciwlotniczej, że mogą stracić kontrolę nad swoim niebem na rzecz Rosji - stwierdza w artykule brytyjski "The Times".

Według ustaleń gazety, rosyjskie samoloty i śmigłowce są wyposażone w technologię, która pozwala im lepiej chronić się przed systemem obrony powietrznej Stinger. Ukraińscy żołnierze wystrzeliwują więc dwa pociski i liczą, że jeden z nich trafi rosyjską maszynę.

Z braku odpowiedniego uzbrojenia Ukraińcy do obrony przed śmigłowcami Rosji używali również pocisków przeciwpancernych.

15:38

W Rosji działa ponad 70 obozów, do których trafiają dzieci przymusowo wywiezione z okupowanych przez Rosję ukraińskich terytoriów - poinformowała ukraińska rzeczniczka praw dziecka Daria Herasymczuk, cytowana w sobotę przez portal Suspilne.

Rzeczniczka podkreśliła, że Rosja wykorzystuje różne metody, by wywozić dzieci z Ukrainy. Między innymi na okupowanych terytoriach prowadzone są przymusowe badania lekarskie, by wybierać najzdrowsze dzieci. Po wyborze stawiane są im "dziwne, straszne diagnozy", w związku z którymi proponuje się im leczenie w Rosji.

Herasymczuk zaznaczyła, że po przewiezieniu na teren Federacji Rosyjskiej dzieci są stale przemieszczane. Obecnie wiadomo o ponad 70 obozach, do których trafiają. Robią wszystko, żebyśmy ich nie znaleźli - dodała.

14:56

Propaganda Kremla nie ustaje w szerzeniu kłamstw na temat polskiego wsparcia dla Ukrainy. W optyce Rosjan pod płaszczykiem empatii i partnerstwa Warszawa de facto konsekwentnie realizuje skryty plan aneksji zachodnich ziem ukraińskich - stwierdził pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

Dodał, że Kreml ostatnio wzmocnił również fałszywy przekaz o tym, że Polska wymusza na Zachodzie jego dalsze zaangażowanie w pomoc militarną dla Ukrainy. W ujęciu rosyjskiej propagandy to celowe działanie obliczone na przedłużanie wojny - wskazał.

Działania te nie są oparte tylko na materiałach autorstwa propagandystów Kremla czy Mińska. Oba reżimy posługują się także techniką selektywnego doboru i promocji treści, które dezawuują Polskę, a są wytworem polskich uczestników debaty publicznej lub prorosyjskich komentatorów z Zachodu - powiedział Żaryn.

13:55

Saperzy znaleźli w rosyjskim Biełgorodzie niezdetonowaną bombę lotniczą w pobliżu miejsca czwartkowego wybuchu - poinformował gubernator obwodu biełgorodzkiego Wiaczesław Gładkow. Służby podjęły decyzję o ewakuacji 17 budynków mieszkalnych w promieniu 200 metrów od miejsca znalezienia bomby.

13:43

Pomnik upamiętniający Polaków i Litwinów, ofiary sowieckiej deportacji do Galaszoru w Kraju Permskim w Rosji, został zniszczony - powiadomiło Stowarzyszenie Memoriał, niezależna rosyjska organizacja pozarządowa dokumentująca stalinowskie zbrodnie.

Informację o zrównaniu pomnika z ziemią przekazał lokalny aktywista Stowarzyszenia Memoriał Aleksiej Kamienskich.

13:29

52 proc. badanych uważa, że za kryzys zbożowy na polskim rynku odpowiedzialny jest polski rząd; zdaniem 11,6 proc. ankietowanych winna kryzysu jest Unia Europejska, a 3,6 proc. respondentów wskazuje na rząd ukraiński jako winnego kryzysu - wynika z sondażu SW Research dla rp.pl.

13:11

Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej poinformowało, że rosyjskie oddziały zajęły kolejne trzy dzielnice w zachodniej części Bachmutu w obwodzie donieckim.

12:55

Za chwilę w internetowym Radiu RMF24 "Przegląd Zagraniczny". W roli prowadzącego tym razem Paweł Balinowski.

Najpierw z Witoldem Repetowiczem, dziennikarzem, reporterem wojennym i ekspertem Fundacji Pułaskiego porozmawiamy o konflikcie w Sudanie. Następnie ze Zbigniewem Parafianowiczem z Dziennika Gazety Prawnej poruszymy temat Ukrainy - nie tylko pod względem sytuacji wojennej, ale też dyplomatycznej i gospodarczej. Zapraszamy!

12:49

"W ciągu tygodnia utworzyliśmy kilkadziesiąt nowych pól minowych w pobliżu granicy z Ukrainą" - poinformował gen. Serhij Najew, dowódca Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy. W ramach umocnień granicy ukraińsko-białoruskiej utworzono ponadto blisko 3 km transzei i 4,5 km rowów przeciwczołgowych.

12:23

W rosyjskim Biełgorodzie, niedaleko miejsca, gdzie 20 kwietnia rosyjski samolot wojskowy zrzucił bombę lotniczą, znaleziono kolejny pocisk. Władze podjęły decyzję o ewakuacji mieszkańców 17 budynków.

12:08

43-letnia Chrystyna z Kijowa w połowie kwietnia wróciła do domu po ponadrocznym pobycie w Wiedniu, gdzie wraz z ośmioletnią córką mieszkała u znajomych.

Nasza ucieczka ze stolicy Ukrainy była dramatyczna, ale po raz drugi nie zgodziłabym się na tułaczkę po świecie - przyznała kobieta w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

Tuż po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na nasz kraj (w lutym 2022 roku - przyp. red.) nie zamierzałam nigdzie wyjeżdżać. Po tym, gdy 6 marca ubiegłego roku nieopodal naszego domu spadły dwie rakiety, postanowiliśmy jednak z mężem, że on wraz z 21-letnim wówczas synem pozostaną w Kijowie, a ja wyjadę z córką do Wiednia. Znajomi stamtąd zaoferowali nam swoją pomoc jeszcze w lutym - relacjonowała Chrystyna.

Kilkakrotne próby wydostania się z oblężonego Kijowa spełzły na niczym, dlatego kobieta postanowiła, że spróbuje dostać się do zachodnich granic kraju samochodem.

Podróż była okropna, staliśmy w ogromnych korkach. Nie wszędzie dało się dotrzeć, dlatego jechaliśmy objazdami. Szukaliśmy benzyny, noclegów, mijaliśmy zburzone przez rosyjskie wojska budynki. A najgorsze było to, że dwukrotnie trafiliśmy pod ostrzał, po czym nasza córka zaczęła się jąkać - wspominała Chrystyna, dodając, że z Kijowa do granicy z Rumunią dotarli dopiero czwartego dnia.

Na granicy kobieta pożegnała się z mężem i przy pomocy wolontariuszy przedostała się z córką Alisą do Rumunii, a następnie udała się stamtąd do Wiednia.

11:44

W listopadzie ubiegłego roku, na skutek ukraińskiej kontrofensywy, Rosjanie wycofali się zarówno z Chersonia, jak i prawego brzegu Dniepru. Choć od tego czasu front w obwodzie chersońskim jest w zasadzie nieaktywny, to w ostatnich dniach rosyjscy blogerzy wojenni zaczęli się niepokoić działaniami strony ukraińskiej. Siły podległe Kijowowi miały bowiem ustanowić przyczółek na lewym brzegu rzeki, okupowanym przez wojska rosyjskie.

11:27

Wprowadzony przed kilkoma dniami w Bułgarii zakaz importu ukraińskiej żywności nie będzie skutkował wzrostem cen podstawowych produktów, m.in. chleba i oleju - zapewnił bułgarski minister rolnictwa Jawor Geczew.

W minioną środę rząd w Sofii podjął decyzję o tymczasowym zakazie importu produktów żywnościowych z Ukrainy. Ograniczenia będą obowiązywały w okresie od 24 kwietnia do 30 czerwca - przypomniał Geczew na antenie bułgarskiej telewizji.

10:59

Przedstawiciele wojskowych komend uzupełnień rozpoczęli w Moskwie prawdziwą obławę na studentów; wezwania do armii są rozdawane m.in. w akademikach - poinformowało Radio Swoboda, powołując się na lokalne rosyjskie kanały w mediach społecznościowych.

Dokumenty z resortu obrony otrzymują studenci najbardziej prestiżowych uczelni, takich jak m.in. Moskiewski Uniwersytet Państwowy (MGU) i Wyższa Szkoła Ekonomiczna. Chociaż zgodnie z rosyjskim prawem osobom uczącym się na studiach dziennych przysługuje odroczenie służby wojskowej, pojawiają się doniesienia, że tacy studenci są "usilnie namawiani" do wstąpienia do armii - czytamy na portalu Radia Swoboda.

10:47

Kibice Arsenalu wywiesili wczoraj podczas meczu z Southampton transparent wspierający dziennikarza Wall Street Journal Evana Gershkovicha, który został aresztowany w Rosji pod zarzutem szpiegostwa.

10:33

Według agencji Associated Press, do końca maja Stany Zjednoczone przekażą Niemcom 31 czołgów Abrams do szkolenia sił ukraińskich.

Około 10-tygodniowe szkolenie rozpocznie się latem i odbędzie się na terenie bazy wojskowej Grafenwehr. Przeszkolonych ma zostać 250 żołnierzy.

10:12

W tym momencie to nie jest jeszcze koniec. Stworzyliśmy narzędzia, które spowodują, że ten problem załatwimy. Nie jest tak, że już dzisiaj sprawa jest załatwiona. Myślę, że ogłoszenia ostatnich dni spowodują, że to zboże wyjedzie z Polski. Szczególnie chodzi nam o zboże, które jest u polskiego rolnika - tak na pytanie o to, czy kryzys zbożowy został już zażegnany, odpowiadał Gość Krzysztofa Ziemca w RMF FM Robert Telus.

09:59

W Polsce powstanie centrum serwisowe dla czołgów Leopard 2. To kolejna ważna inicjatywa pokazująca szczególnie ważną rolę Polski w architekturze bezpieczeństwa europejskiego - oświadczył ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz.

W piątek szef MON Mariusz Błaszczak uczestniczył w bazie w Ramstein w Niemczech w spotkaniu grupy kontaktowej, w którym udział wzięli ministrowie ok. 40 państw wspierających zbrojeniowo Ukrainie w odparciu rosyjskiej inwazji. Jak poinformowało polskie MON, w mediach społecznościowych, ministrowie obrony: Polski, Ukrainy i Niemiec podpisali w piątek podczas spotkania w Ramstein list intencyjny ws. ustanowienia w Polsce centrum serwisowego czołgów Leopard 2.

09:44

Czeskie ministerstwo obrony zapowiedziało, że zamierza kontynuować projekt modernizacji czołgów T-72 dla Ukrainy, finansowany przez Stany Zjednoczone i Holandię. W tamtejszych zakładach zbrojeniowych remontowane i modernizowane są też bojowe wozy piechoty BMP-2 przeznaczone dla ukraińskiej armii.

Kontrakt na modernizację czołgów zakłada wysłanie na Ukrainę 90 zmodernizowanych pojazdów T-72. Przekazano już 37 takich maszyn, natomiast obecnie trwają prace nad czołgami pozyskanymi z Maroka.

09:32

Rosja ma problem z zachowaniem spójności narracji wykorzystywanej do uzasadnienia wojny na Ukrainie. Kreml usiłuje przekonywać, że inwazja na sąsiedni kraj stanowi analogię wobec sowieckich doświadczeń II wojny światowej - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

09:21

Na Krymie aktywowane zostały systemy obrony przeciwlotniczej - poinformował Siergiej Aksjonow, szef okupacyjnej administracji Krymu. Urzędnik nie sprecyzował, jaki był powód. Przekazał jedynie, że nie ma ani szkód, ani nikt nie ucierpiał.

09:03

Tymczasowy rozejm i rozciągnięcie wojny w czasie będą sprzyjać Rosji, umożliwiając jej odnowienie swoich sił i osłabienie zachodniego wsparcia dla Ukrainy - ocenił w najnowszym w raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

08:53

Nawozy z Rosji, które Łotwa przejęła w ramach sankcji Unii Europejskiej, są wysyłane do Kenii za pomocą Światowego Programu Żywnościowego ONZ - poinformowało łotewskiego Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Pierwsza dostawa z 200 tys. ton skonfiskowanych nawozów opuściła port w Rydze w piątek. Kolejne transporty są w planach.

08:40

Dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Rafael Grossi powiedział, że podczas wizyty w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej pod koniec marca "widział wyraźne oznaki przygotowań militarnych".

08:24

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał dekret, który zakazuje nadawania nazw geograficznych związanych z Rosją i jej przedstawicielami - poinformował portal Ukrainska Prawda.

Dekret "O nazwach geograficznych", który Wołodymyr Zełenski podpisał w piątek, dotyczy "dekolonizacji toponimów". Zabrania on używania nazw symbolizujących Rosję, a także gloryfikujących ten kraj. Zakaz odnosi się również do rosyjskich pomników, dat historycznych, wydarzeń, przedstawicieli władz, którzy odpowiadali za agresję przeciwko Ukrainie (lub innemu państwu), polityki Kremla i praktyk totalitarnych.

Nowe przepisy mają zmniejszyć wpływy Rosji na politykę wewnętrzną i światopogląd Ukraińców, zapobiegać rosyjskiej propagandzie i przyspieszyć desowietyzację.

08:13

W piątek z Ukrainy do Polski przyjechało 29,5 tys. osób, a z Polski na Ukrainę wyjechało 23,5 tys. osób - podała Straż Graniczna.

07:50

W ciągu ostatnich 24 godzin wojska rosyjskie przeprowadziły trzy naloty rakietowe i 30 ataków z powietrza, a także 50 ataków z systemów rakietowych - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

07:37

Od lutego 2022 roku, czyli początku rosyjskiej inwazji na sąsiedni kraj, ukraińskie wojskowe grupy poszukiwawcze odnalazły już ciała niemal 500 zaginionych żołnierzy, którzy polegli w czasie walk - powiadomił przedstawiciel Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy Wołodymyr Lamzin, cytowany przez agencję Ukrinform.

Grupy poszukiwawcze zbadały już około 600 lokalizacji. Zespoły te działają w miejscach, do których nie mają możliwości dotrzeć przedstawiciele Biura Pełnomocnika ds. Osób Zaginionych.

W minionym tygodniu sprawujący funkcję pełnomocnika Ołeh Kotenko powiadomił, że Ukraina uznaje za zaginionych ok. 7 tys. wojskowych. Władze w Kijowie szacują, że najprawdopodobniej ponad połowa z nich żyje i trafiła do rosyjskiej niewoli.

07:29

To jest pakiet bez fajerwerków - mówi RMF FM dyplomata po zakończonych w Brukseli pierwszych konsultacjach ambasadorów Unii Europejskiej dotyczących 11. zestawu sankcji na Rosję. Nic ekscytującego - wtóruje inny dyplomata. Tym razem UE skupia się na uszczelnianiu już wprowadzonych restrykcji i walce z ich obchodzeniem.

07:21

Latem 2022 roku Rosja zainicjowała operację dezinformacyjną. Celem była większa liczba Niemców sprzyjających Rosji - ujawnił w piątek amerykański dziennik "The Washington Post".

Chodziło o dyskredytowanie w niemieckim społeczeństwie USA, NATO, UE i Wielkiej Brytanii przy jednoczesnym przekonywaniu obywateli Niemiec, że sankcje nałożone na Rosję w odpowiedzi na inwazję tego kraju na Ukrainę przynoszą więcej szkód, niż korzyści.

07:14

W wyniku ostrzału Sił Zbrojnych Ukrainy trzy wsie w obwodzie kurskim są bez prądu - poinformował gubernator obwodu Roman Starowojt.

Według niego w rejonie rylskim odnotowano ponad 20 uderzeń. Nie ma doniesień o rannych.

07:06

Rosjanie nie wpuścili na terytorium swojego państwa kilkunastu ciężarówek z własnymi rannymi żołnierzami z okupowanego obwodu ługańskiego - powiadomił Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Armia agresora kontynuuje ataki, w tym na Biłohoriwkę, Bachmut, Marjinkę i Wuhłedar - podkreślono.

06:51

Siły Powietrzne Ukrainy poinformowały, że zniszczono cztery z pięciu irańskich dronów Shahed 136/131, które Rosja wystrzeliła na Ukrainę wieczorem 21 kwietnia.

06:37

Portugalia wyśle na Ukrainę pięć opancerzonych pojazdów ratowniczo-medycznych - poinformowała portugalska minister obrony Helena Carreiras na spotkaniu Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy w bazie lotniczej Ramstein w Niemczech 21 kwietnia.

06:21

Żołnierz amerykańskiej Gwardii Narodowej, odpowiedzialny za wyciek tajnych dokumentów w serwisie Discord, kierował je znacznie wcześniej i do znacznie większej grupy niż przypuszczano - poinformował w piątek "The New York Times".

Według gazety w lutym 2022 roku, wkrótce po inwazji na Ukrainę, użytkownik o profilu pasującym do należącego do żołnierza sił powietrznych Gwardii Narodowej Jacka Teixeiry zaczął zamieszczać tajne informacje wywiadowcze na temat rosyjskich działań wojennych.

Trafiały one do wcześniej nieujawnionej, liczącej ok. 600 członków grupy czatowej na platformie społecznościowej Discord.

06:14

Sześć czołgów Leopard 2A4 hiszpańskich sił zbrojnych zostało w piątek wyekspediowanych z położonego na północy kraju portu w Santander na Ukrainę. Wszystkie maszyny przeszły wcześniej remont.

Jak podało w piątek hiszpańskie radio Onda Cero, przekazanie armii ukraińskiej czołgów Leopard odbędzie się "we współpracy ze stroną polską".

Według hiszpańskiego Ministerstwa Obrony pierwsze czołgi dla Ukrainy przeszły modernizację oraz testy terenowe w Andaluzji, na południu kraju.

06:08

Kilkaset osób, głównie członków Stowarzyszenia Ukraińców w Portugalii, wzięło udział w piątek w proteście pod ambasadą Brazylii w Lizbonie przeciwko stanowisku prezydenta tego kraju Inácio Luli da Silvy wobec rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Demonstracja zbiegła się z rozpoczęciem wizyty brazylijskiego przywódcy w portugalskiej stolicy.

Na wiecu pod ambasadą pojawiły się również grupy niechętnych Luli Portugalczyków i brazylijskich imigrantów, którzy wspólnie z Ukraińcami skandowali hasła przeciwko lewicowemu prezydentowi Brazylii.

Obecny na manifestacji szef Stowarzyszenia Ukraińców w Portugalii Pavlo Sadokha powiedział mediom, że protest ma związek z sobotnią wypowiedzią prezydenta Brazylii w Chinach, gdzie oskarżył on USA o "zachęcanie do prowadzenia wojny" na Ukrainie.

06:04

Łotwa przekaże Ukrainie wszystkie posiadane pociski przeciwlotnicze Stinger - poinformowała w piątek łotewska minister obrony Ināra Mūrniece podczas obrad grupy kontaktowej ds. obrony Ukrainy w bazie Ramstein w Niemczech.

Uczynimy wszystko, co możliwe, by zostały one (stingery - przyp. red.) przekazane tak szybko, jak to możliwe - powiedziała minister, cytowana przez ukraińską agencję Interfax-Ukraina.

Minister dodała, że Łotwa będzie dalej szkolić żołnierzy ukraińskich i zamierza przeszkolić ich dwukrotnie więcej niż było to w 2022 roku. Mūrniece oceniła, że do końca bieżącego roku Łotwa przeszkoli około 3 tys. wojskowych Sił Zbrojnych Ukrainy.