Premier Włoch Mario Draghi, prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Olaf Scholz są w drodze do Kijowa - podała w środę wieczorem włoska agencja informacyjna ADNKronos. W czwartek trzej przywódcy spotkają się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Agencja podkreśla, że Draghi, Macron i Scholz wiozą do stolicy Ukrainy mocne przesłanie solidarności z Zełenskim i narodem ukraińskim

Według wysłannika ADNKronos podczas wizyty premiera Włoch, prezydenta Francji i kanclerza Niemiec poruszone zostaną takie kwestie, jak rozwój sytuacji w Donbasie, analiza wydarzeń na froncie, konieczność odblokowania eksportu ukraińskiego zboża i sprawa kandydatury Ukrainy do Unii Europejskiej.

Z kolei agencja Ansa jako cele misji trzech przywódców, którzy do Kijowa dotrą rano, wskazuje powtórne wyrażenie poparcia dla Ukrainy i sprawdzenie, czy są możliwe drogi wyjścia z konfliktu. 

Przypomina się przy okazji, że przed podróżą Macron oświadczył, że "ukraiński prezydent i jego urzędnicy powinni negocjować z Rosją". Jak dodaje Ansa, francuski prezydent, który najczęściej rozmawiał z Władimirem Putinem, jest zdania, że nie należy "upokarzać Rosji".

Dla premiera Draghiego jedną z kluczowych kwestii jest problem blokady ukraińskiego zboża i konieczność utworzenia bezpiecznych korytarzy dla jego transportu.

Prawdopodobne jest, że tematem rozmów w Kijowie będzie też broń, o którą prosi Ukraina - odnotowuje Ansa podkreślając, że misja "trójki" nie będzie na pewno łatwa.

Rosjanie atakują na 9 kierunkach

Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny poinformował w środę, że wojska rosyjskie próbują w obwodzie ługańskim, na wschodzie Ukrainy, atakować jednocześnie na dziewięciu kierunkach. Rosjanie wykorzystują lotnictwo, systemy rakietowe i artylerię.

"Przeciwnik skoncentrował na północy obwodu główne siły szturmowe i próbuje atakować jednocześnie na dziewięciu kierunkach" - oświadczył Załużny w komunikacie opublikowanym na Telegramie.

Dziewięć kierunków ataku Rosjan, które wymienił generał to Popasna-Komyszuwacha i dalej na Lisiczańsk, Popasna-Mykołajiwka, Popasna-Berestowe, następnie z północy na południe: Bohorodyczne-Słowiańsk, Izium-Słowiańsk oraz Popasna-Switłodarsk, a ze wschodu na zachód to kierunki Siewierodonieck-Lisiczańsk, Siewierodonieck-Metiołkine i Toszkiwka-Komyszuwacha.

Centrum operacji obronnej sił ukraińskich pozostaje Siewierodonieck - dodał generał Załużny.