Rosyjski resort obrony zapowiedział lokalne zawieszenia broni na Ukrainie od godz. 7 GMT (godz. 8 czasu polskiego) we wtorek, aby umożliwić ewakuację ludności cywilnej przez korytarze humanitarne - podaje AFP.

"Federacja Rosyjska zapowiada zawieszenie broni od godz. 10 czasu moskiewskiego, by ewakuować cywilów z Kijowa, Sumy, Charkowa, Mariupola i Czernihowa" - ogłosiła komórka resortu odpowiedzialna za operacje humanitarne na Ukrainie.

Dotąd nie ma reakcji strony ukraińskiej na komunikat ministerstwa obrony Rosji.

Trzecia runda negocjacji ukraińsko-rosyjskich

Wcześniej w poniedziałek zakończyła się trzecia runda negocjacji ukraińsko-rosyjskich w Puszczy Białowieskiej.

"Są niewielkie pozytywne postępy w sprawie tworzenia korytarzy humanitarnych" - poinformował na Twitterze jeden z członków ukraińskiej delegacji, prezydencki doradca Mychajło Podolak. Przekazał także, że rozmowy będą kontynuowane.

Następna, czwarta runda odbędzie się na Białorusi w bardzo, bardzo bliskiej przyszłości - oświadczył w poniedziałek jeden z rosyjskich negocjatorów, Leonid Słucki, cytowany przez agencję Reutera.

Nie podam jeszcze dokładnej daty. Zostanie ona ustalona, być może jutro (we wtorek - przyp. RMF FM) - powiedział Słucki, który jest szefem komisji spraw zagranicznych Dumy Państwowej (niższej izby rosyjskiego parlamentu).

Wcześniej, szef rosyjskiej delegacji na rozmowach z Ukrainą, Władimir Miedinski, stwierdził, że poniedziałkowe negocjacje nie przyniosły oczekiwanych przez Rosję rezultatów.

Nasze oczekiwania związane z nową rundą negocjacji nie zostały spełnione, ale mamy nadzieję, że następnym razem będziemy mogli zrobić bardziej znaczący krok naprzód - oświadczył doradca prezydenta Władimira Putina, cytowany przez portal Ukraińska Prawda.

Kolejna próba otwarcia korytarzy humanitarnych

W poniedziałek ukraińskie ministerstwo spraw zagranicznych w komunikacie opublikowanym na Facebooku poinformowało, że Rosja po raz kolejny udaremniła otwarcie korytarzy humanitarnych do ewakuacji ludności cywilnej z okrążonych miast w obwodach kijowskim, charkowskim, donieckim i chersońskim.

"Siły zbrojne Federacji Rosyjskiej kontynuują ataki rakietowe i bombardowanie Kijowa, Mariupola, Wołnowachy, Sumy, Mikołajowa, Charkowa i innych miejscowości, co uniemożliwia bezpieczny wyjazd konwojów humanitarnych z obywatelami Ukrainy i innych krajów, jak również dostawę leków i żywności" - napisano w oświadczeniu.

Jednocześnie resort podkreślił, że ewakuacja ludności korytarzami humanitarnymi jest możliwa tylko pod warunkiem przestrzegania zawieszenia broni, do którego strona ukraińska jest gotowa.

Tymczasem kilku pracowników Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża (MKCK) próbowało wydostać się w niedzielę z Mariupola wskazaną drogą ewakuacyjną, jednak okazało się, że została ona zaminowana - powiedział w poniedziałek w rozmowie z BBC dyrektor operacyjny MKCK Dominik Stillhart.