"Na kierunku bachmuckim trwają najzacieklejsze walki. Oddziały szturmowe rosyjskich najemników i wojsk regularnych nieprzerwanie atakują pozycje ukraińskich sił obrony" - podała ukraińska armia w najnowszym komunikacie. Minister spraw zagranicznych Ukrainy wezwał Niemcy do przyspieszenia dostaw amunicji dla ukraińskiego wojska i rozpoczęcia szkolenia ukraińskich pilotów na zachodnich myśliwcach. Niedziela 12.03.2023 jest 382. dniem wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Wydarzenia za naszą wschodnią granicą zebraliśmy dla was w naszym raporcie.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

Ta relacja zakończyła się - bieżące informacje dotyczące wywołanej przez Rosję wojny w Ukrainie, znajdziecie TUTAJ.

22:00

Armia Szwajcarii pozbywa się pocisków przeciwlotniczych, które mogłyby dobrze posłużyć Ukrainie - informuje portal dziennika "Neue Zuercher Zeitung" ("NZZ"). Putin chce złamać Ukraińców (...), a Szwajcaria w tym czasie likwiduje broń przeciwlotniczą - podkreśla "NZZ" i wyjaśnia, że chodzi o brytyjskie pociski rakietowe ziemia-powietrze typu Rapier.

Chodzi o brytyjskie pociski rakietowe ziemia-powietrze typu Rapier. Armia szwajcarska dysponuje obecnie 60 takimi systemami, z czego zdemontowano już pierwszą część z nich - potwierdził rzecznik szwajcarskiej armii Kaj-Gunnar Sievert.

Szwajcaria zakupiła Rapiery w latach 80., natomiast wycofała je z eksploatacji pod koniec 2022 roku. Rakiety są stare, lecz nie są zupełnie przestarzałe. Mogą sprawdzić się dobrze przeciwko nisko latającym celom, takim jak drony. Można przy ich pomocy walczyć również z myśliwcami lub śmigłowcami - wyjaśnia Peter Schneider, były redaktor "Allgemeine Schweizerische Militaerzeitschrift". Jak podkreśla, Ukraina mogłaby dzięki nim chronić infrastrukturę cywilną.

21:10

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) oświadczyła w niedzielę, że ostatecznie ustaliła tożsamość ukraińskiego jeńca wojennego, który został zastrzelony przez Rosjan za okrzyk "Chwała Ukrainie!". Jest nim Ołeksandr Macijewski, żołnierz obrony terytorialnej.

20:36

W ciągu doby na całym bachmuckim odcinku frontu doszło do 161 ostrzałów i 39 starć bojowych, Rosjanie stracili w nich 239 wojskowych - poinformował rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy Serhij Czerewaty, cytowany przez agencję UNIAN. Jak dodał, 293 Rosjan zostało rannych.

Jak dodał, "Bachmut nadal stanowi epicentrum działań bojowych". Wróg próbuje przerwać naszą obronę, koncentrując najlepiej przygotowane oddziały Grupy Wagnera - zaznaczył.

19:53

Obrona Bachmutu pozwala na związanie w jednym miejscu znacznych sił Rosjan i ich rezerw - przekazała armia ukraińska w najnowszym komunikacie.

Wojska rosyjskie ponoszą "znaczne straty" i zmuszone są "do prowadzenia częstych rotacji" swych sił - podkreśliła armia. Jak podsumowała, Rosjanie atakując Bachmut "tracą czas i zasoby", jak i "potencjał ofensywny i możliwości na innych kierunkach".

Na kierunku bachmuckim trwają najzacieklejsze walki. Oddziały szturmowe rosyjskich najemników i wojsk regularnych nieprzerwanie atakują pozycje ukraińskich sił obrony - głosi komunikat. W obwodzie donieckim "Rosjanie koncentrują wszystkie swoje siły" mając na celu "zajęcie granic administracyjnych obwodów donieckiego i ługańskiego" - oceniła armia.

W oświadczeniu podkreślono, że wojska wroga ponoszą znaczne straty. W ciągu ostatniego tygodnia na całym odcinku frontu Rosjanie codziennie tracili 600-700 zabitych - głosi komunikat.

19:03

Kijów Independent: Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał z nowych prezydentem Czech. Prosił o zwiększenie pomocy militarnej dla Ukrainy.

18:00

Nexta: W ciągu tygodnia powstały 34 nowe groby "Wagnerowców" na cmentarzu w miejscowości Bakinskaja.

16:58

Przywódca Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że rozmawiał z rozpoczynającym urzędowanie prezydentem Czech Petrem Pavlem o potrzebach Ukrainy z zakresu bezpieczeństwa i o dążeniu Kijowa do Unii Europejskiej.

Prezydenci odbyli rozmowę telefoniczną. Poinformowałem (prezydenta Pavla) o sytuacji na froncie i naszych potrzebach z zakresu bezpieczeństwa. Rozmawialiśmy o dążeniu Ukrainy do Unii Europejskiej - napisał Zełenski na Twitterze.

Podkreślił, że "wsparcie Czech jest dla Ukrainy ważne w wojnie z agresją Federacji Rosyjskiej". Jak poinformował, obaj z prezydentem Czech ustalili, że będą kontynuować "aktywną współpracę".

Petr Pavel złożył w czwartek przysięgę i stał się czwartym w historii prezydentem Republiki Czeskiej. W przemówieniu inauguracyjnym wezwał m.in. do wspierania Ukrainy. Zjednoczony środkowoeuropejski głos będzie ważny w pomaganiu Ukrainie w zwycięstwie - podkreślił Pavel.

16:01

O sytuacji na froncie wojennym głos zabrał szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj w telewizji Espreso.

Jak podkreślił, "najgorętszymi" punktach są Kreminna, Biłohoriwka i Swatowe. To co tam się odbywa, nie jest po prostu próbą codziennego szturmowania naszych pozycji. Rosjanie eksperymentują. A to nacierają ciężkim sprzętem, do 10-12 sztuk, a to atakują trzy bojowe wozy piechoty, a między nimi piechota, a to głęboko w lesie stoi czołg i ostrzeliwuje (ukraińskie) pozycje, a to wysyłane są trzy kompanie - oznajmił.

Dodał, że oprócz tego siły rosyjskie nieustannie wykorzystują drony różnych typów.

Nasi obrońcy starają się na każdą taką falę (ataku) dać godną odpowiedź.(...) Według stanu na chwilę obecną sytuacja jest bardzo trudna, ale jest pod pełną kontrolą na wszystkich trzech kierunkach - zapewnił.

15:10

Kijów Independent: Jak podaje ukraińska policja, minionej doby Rosja 48 razy zaatakowała cywilów w obwodzie donieckim.

14:31

Ukraiński żołnierz Andrij o pseudonimie "Festiwal" strącił z broni automatycznej AK-74 rosyjskiego drona na wschodzie Ukrainy - poinformowała telewizja Espreso.

Andrij, który służy w łuckim batalionie wołyńskiej brygady obrony terytorialnej, tak opowiedział Espreso o tym zdarzeniu: "Latał i latał nad nami, nakierowywał artylerię, a my mieliśmy już trzech +trzechsetnych+ (tj. zabitych). Z wściekłości wyszedłem w pole i puściłem dwie krótkie serie ze swojego AK-74. I trafiłem!".

Espreso podaje, że na Andrija czekają w domu mama, żona, przyjaciele oraz 3,5-letni syn.

13:22

Sytuacja w szturmowanym przez siły rosyjskie Bachmucie w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy jest bardzo trudna; ostrzeliwane są wszystkie drogi do miasta, istnieje ryzyko okrążenia - powiedział dowódca pododdziału Denys Jarosławski telewizji Espreso.

W jego opinii może powtórzyć się sytuacja z miasta Debalcewo w Donbasie, gdzie w 2015 r. sił rosyjskie i prorosyjskie okrążyły jednostki ukraińskie, zadając im ogromne straty i ostatecznie zmuszając do wycofania.

Teraz w Bachmucie trwają walki bezpośrednio na ulicach. Są starcia o każdy zaułek. W ciągu półtora tygodnia wrogowi udało się przesunąć z Jahidnego 1,5 km w głąb Bachmutu. Trudno utrzymać każdy budynek i każde prywatne przedsiębiorstwo - zaznaczył.

12:36

Wojska rosyjskie atakujące w rejonie Kreminnej nie mają już czołgów T-90 i używają starszej generacji pojazdów - czołgów T-72 - oświadczył szef obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy, Serhij Hajdaj.

W komentarzu na serwisie Telegram Hajdaj napisał, że oddziały ukraińskie "pomagają Rosjanom w utracie nowoczesnego sprzętu" wojskowego. Rosjanie "przeszli z czołgów T-90 na T-72, dziewięćdziesiątki się skończyły" - dodał Hajdaj.

Ocenił, że "sytuacja na froncie ługańskim jest stabilna". 

Większość obwodu ługańskiego jest okupowana przez Rosjan. W trakcie obecnej ofensywy starają się oni zająć pozostałe tereny. W tym celu atakują w rejonie Swatowego, Kreminnej i okolicznych miejscowości.

10:52

Putin w znacznym stopniu utracił kontrolę nad przestrzenią informacyjną w Rosji - ocenił amerykański Instytut Badań nad Wojną. Według think tanku potwierdzają to ostatnie wypowiedzi rzeczniczki rosyjskiego MSZ Marii Zacharowej.

10:32

Dwie osoby zginęły, a cztery zostały ranne w wyniku rosyjskich ataków w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy w ciągu ostatniej doby - poinformował szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko na Telegramie.

"11 marca Rosjanie zabili dwóch mieszkańców obwodu donieckiego: w Konstantynówce i Toneńkim. Oprócz tego cztery osoby w obwodzie zostały ranne" - podał Kyryłenko. 

Według Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy żołnierze ukraińscy odbili w ciągu ostatniej doby 92 ataki rosyjskie w obwodzie donieckim i ługańskim.

"Zasadniczym celem przeciwnika pozostawało w ciągu ostatniej doby zajęcie obwodów donieckiego i ługańskiego w ich administracyjnych granicach. W tym celu wróg koncentrował wysiłki na działaniach ofensywnych na kieruknach łymańskim, bachmuckim, awdijiwskim, marijinskim i szachtarskim" - podał sztab. 

10:30

Choć Rosja nadal ponosi na Ukrainie wyjątkowo duże straty osobowe, ich skutki są bardzo zróżnicowane w poszczególnych regionach kraju, na obszarach wschodnich stosunek zabitych do populacji jest 30 razy wyższy niż w Moskwie - wskazało brytyjskie ministerstwo obrony.

Jak podano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, w stosunku do populacji najbogatsze miasta, Moskwa i Petersburg, wyszły z tego względnie bez szwanku, co dotyczy zwłaszcza rodzin elity kraju. Wskazano, że 21 lutego 2023 roku sfotografowano rosyjskich wysokich urzędników tworzących dwa pierwsze rzędy widowni podczas przemówienia prezydenta Putina o stanie państwa i o żadnym z nich nie wiadomo, by miał dzieci służące w wojsku.

09:50

Brak jakichkolwiek potwierdzonych postępów sił rosyjskich w Bachmucie w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy, mimo ciągłych rosyjskich ataków naziemnych w mieście i wokół niego - poinformował amerykański Instytut Badan nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie.

"Źródła ukraińskie i rosyjskie nadal informują o ciężkich walkach w mieście, ale żołnierze (walczącej tam) Grupy Wagnera są prawdopodobnie w coraz większym stopniu unieruchomieni w rejonach miejskich, takich jak kompleks przemysłowy AZOM, i dlatego trudno im w istotny sposób przesunąć się naprzód" - pisze think tank.

09:10

Saudyjski koncern naftowy Aramco odnotował rekordowe zyski za rok 2022: 161,1 mld dol. Przychód wzrósł o 46 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2021 roku - podała firma. Wzrost sprzedaży i cen ropy, który wywindował dochody firmy, są pochodną wojny na Ukrainie.

07:38

Rosjanie po minionej dobie nie mają żadnych sukcesów w ofensywie na Bachmut - to najnowsze informacje z obwodu donieckiego. Intensywne walki o miasto trwają. Armia Putina cały czas podejmuje próby zajęcia Bachmutu, jednak zatrzymała się na przepływającej przez centrum rzece. Do starć między kilkudziesięcioosobowymi grupami dochodzi praktycznie bez przerwy. Ukraińcy poinformowali o zniszczeniu dużego oddziału najemników z grupy Wagnera w strefie przemysłowej. Uniemożliwiają też otoczenie miasta.

Ostre walki trwają też między innymi w okolicach Łymana i Awdijewki. W sumie na wschodzie Ukrainy od wczoraj ukraińscy żołnierze odparli ponad 90 ataków wroga. Sztab generalny poinformował też, że Rosjanie utrzymują duże siły przy północnych i północno-wschodnich granicach Ukrainy, by wymusić na ukraińskich oddziałach pozostanie na pozycjach. Dodatkowo są informacje o tworzeniu przez rosyjskie wojsko umocnień w graniczących z Ukrainą obwodach kurskim i briańskim. 

06:06

Przedmieścia Bachmutu są zaśmiecone trupami rosyjskich okupantów, których nikt nie zabiera - powiedział na Telegramie sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow.

Nasze wojsko broni bohaterskiego miasta Bachmut, nasze wojsko stoi, to jest nasza forteca. Nie możemy sobie nawet wyobrazić, jak przydatne będzie to dla kraju, dla naszej armii w niedalekiej przyszłości - powiedział Daniłow.

06:02

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba w wywiadzie dla "Bild am Sonntag" wezwał Niemcy do przyspieszenia dostaw amunicji dla ukraińskiego wojska i rozpoczęcia szkolenia ukraińskich pilotów na zachodnich myśliwcach.

Kułeba podkreślił, że niedobory amunicji były problemem "numer jeden" w ukraińskich próbach odparcia rosyjskiej inwazji.