"Przygotowujemy kolejne kroki, nasze aktywne działania. Przygotowujemy przybliżenie naszego zwycięstwa. Zrobimy wszystko, by jak najszybciej nastąpił dzień, w którym będę mógł wam podziękować za nasze zwycięstwo" - powiedział w 400. dniu wojny prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Podziękował wszystkim, którzy wspierają Ukrainę w obronie przed rosyjską inwazją. Całkowicie zniszczona infrastruktura, zrujnowane i uszkodzone wszystkie budynki, w tym 80 procent domów mieszkalnych - o takiej sytuacji w Awdijiwce, mieście na wschodzie Ukrainy, poinformował w czwartek mer Witalij Barabasz. Od początku inwazji na Ukrainę zginęło lub zostało rannych ponad 220 tys. rosyjskich żołnierzy i najemników - powiedział brytyjski minister obrony Ben Wallace, przywołując najnowsze amerykańskie szacunki. Wydarzenia za naszą wschodnią granicą zebraliśmy dla was w naszym raporcie dnia.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

23:04

"Ciężko ranny polski ochotnik walczący w szeregach sił zbrojnych Ukrainy dotarł szczęśliwie przez Kijów do Polski. Jego stan jest poważny, ale stabilny. Wielkie podziękowania dla ukraińskich lekarzy i MVS UA oraz gratulacje dla naszych medyków z Zespołu Pomocy Humanitarno-Medycznej" - napisał na Twitterze minister-członek Rady Ministrów Michał Dworczyk.

22:46

Przygotowujemy kolejne kroki, nasze aktywne działania. Przygotowujemy przybliżenie naszego zwycięstwa. Zrobimy wszystko, by jak najszybciej nastąpił dzień, w którym będę mógł wam podziękować za nasze zwycięstwo - powiedział w 400. dniu wojny prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Podziękował wszystkim, którzy wspierają Ukrainę w obronie przed rosyjską inwazją.

Ukraina zwycięży na froncie, zwycięży w odbudowie. Zwycięży w przywróceniu sprawiedliwości. Na naszej ziemi nie pozostanie żaden ślad po Rosjanach - zapewnił Zełenski. 

21:58

Charków jest pod ostrzałem - przekazał w czwartek wieczorem Ihor Terechow, mer tego miasta. Według wstępnych informacji Charków został zaatakowany rakietami z systemów S-300 z terytorium obwodu biełgorodzkiego w Rosji.

Według rzecznika Sił Powietrznych Ukrainy Jurija Ihnata, którego cytuje portal Ukrainska Prawda, drugie co do wielkości miasto Ukrainy zostało zaatakowane przez rakiety S-300 z terytorium Rosji, z obwodu biełgorodzkiego.

21:29

45 państw członkowskich OBWE uruchomiło tzw. Mechanizm Moskiewski w związku z przymusowymi deportacjami ukraińskich dzieci przez Rosję. Krok ten ma na celu przeprowadzenie niezależnego śledztwa w tej sprawie.

"Z zadowoleniem przyjmuję fakt, że 45 państw OBWE odwołało się do Mechanizmu Moskiewskiego w kwestii przymusowych deportacji ukraińskich dzieci przez Rosję" - napisał na Twitterze szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba.

20:45

"Grupa 65 ukraińskich żołnierzy zakończyła szkolenie z obsługi systemów Patriot w bazie Fort Sill" - oznajmił w czwartek rzecznik Pentagonu gen. Pat Ryder. Jak dodał, łącznie USA przeszkoliły 7 tys. ukraińskich żołnierzy w ramach różnych programów szkoleniowych.

20:08

"Mamy informacje o staraniach ze strony Rosji w sprawie dodatkowych dostaw broni i amunicji z Korei Północnej m.in. w zamian za żywność - powiedział w czwartek rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Ministerstwo skarbu USA objęło sankcjami obywatela Słowacji, który miał pośredniczyć w transakcji.

Jak powiedział Kirby podczas wirtualnego briefingu prasowego, administracja USA posiada informacje, że w obliczu wyczerpujących się zasobów amunicji, Rosja "aktywnie" stara się uzyskać od Korei Północnej broń i pociski różnego rodzaju.

19:43

Aresztowanie w Rosji dziennikarza "Wall Street Journal" to dowód, że Rosja jest niebezpieczna; powinny o tym pamiętać międzynarodowe firmy, które wciąż współpracują z Moskwą - oświadczył w czwartek Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

"Brutalne zatrzymanie przez FSB dziennikarza WSJ Evana Gershkovicha to kolejny dowód na to, że praca z Rosją i w Rosji jest niezwykle niebezpieczna" - napisał Podolak na Twitterze. "Rosja otwarcie i zuchwale łamie prawa i wolności" - dodał.

19:03

"To nieakceptowalne". Biały Dom zabrał głos w sprawie korespondenta dziennika "Wall Street Journal" zatrzymanego w Jekaterynburgu na Uralu. 

Evan Gershkovich został zatrzymany przez rosyjską służbę bezpieczeństwa i oskarżony o szpiegostwo na rzecz USA. Biały Dom wezwał wszystkich swoich obywateli przebywających na terenie Rosji do natychmiastowego opuszczenia tego kraju. 

18:32

Od 6 do 10 kwietnia w ponad 100 miastach Niemiec odbędą się marsze wielkanocne, których głównym tematem będzie wezwanie do zawieszenia broni i rozpoczęcia negocjacji pokojowych w wojnie Rosji z Ukrainą - poinformował ruch pokojowy Netzwerk Friedenskooperative.

"W tym roku tematem przewodnim marszów wielkanocnych jest poruszająca nas wszystkich wojna ukraińska. Dlatego chcemy w szczególności prowadzić kampanię na rzecz zakończenia sprzecznej z prawem międzynarodowym agresji Rosji na Ukrainę (...). Podczas wielu marszów wielkanocnych rozlegną się głośne apele o zakończenie działań wojennych i negocjacje pokojowe" - czytamy na stronie internetowej Netzwerk Friedenskooperative, wzywającego do udziału w manifestacjach.

17:38

Wywiezione z Ukrainy do Rosji dzieci były tam bite i poddawane przemocy psychologicznej - powiedziała ukraińska rzeczniczka praw dziecka Daria Herasymczuk, cytowana w czwartek przez Radio Swoboda.

"Bardzo często (wywiezione) dzieci są karane za to, że odmawiają mówienia po rosyjsku, odmawiają nauki i śpiewania rosyjskiego hymnu, wstawania podczas rosyjskiego hymnu. Praktycznie wszystkie dzieci mówią, że były bardzo mocno bullingowane, przezywane za to, że są Ukraińcami. Są nawet dzieci, które mówią, że były bite za takie nieposłuszeństwo" - przekazała Herasymczuk.

16:58

"Myśliwce MiG-29, które otrzymaliśmy w drugiej połowie marca od Słowacji, są już wykorzystywane przez ukraińskie siły powietrzne do obrony Charkowa" - poinformowała wiceprzewodnicząca Rady Najwyższej (parlamentu) Ukrainy Ołena Kondratiuk podczas wystąpienia w parlamencie Słowacji. 

"Nieba nad Charkowem bronią już cztery myśliwce przekazane nam w ostatnim czasie przez Słowację. (...) Jestem wam bardzo wdzięczna w imieniu wszystkich Ukraińców, których życie chronią nasze siły powietrzne" - oznajmiła Kondratiuk, zwracając się do słowackich władz i społeczeństwa.

16:31

Korespondent amerykańskiego dziennika "Wall Street Journal" Evan Gershkovich, zatrzymany w Jekaterynburgu w Rosji, został w czwartek formalnie aresztowany i oskarżony o szpiegostwo na rzecz Stanów Zjednoczonych; współpracującego z dziennikarzem prawnika nie wpuszczono na salę sądową - powiadomiła brytyjska stacja BBC.

15:55

Francuska minister sportu Amelie Oudea-Castera przyznała, że zalecenie MKOl dotyczące przywrócenia zawodników z Rosji i Białorusi do międzynarodowej rywalizacji w żaden sposób nie przesądza ich udziału w przyszłorocznych igrzyskach olimpijskich w Paryżu.

"To krok, który w żaden sposób nie przesądza o tym, co zrobimy " - dodała Oudea-Castera nawiązując do ewentualnego występu Rosjan i Białorusinów w Paryżu, ale zaznaczyła, że "to MKOl ustala warunki udziału zarówno sportowców olimpijskich, jak i paraolimpijskich".

15:06

Przebywająca z wizytą na Litwie francuska minister spraw zagranicznych Catherine Colonna wezwała w czwartek do dalszego wywierania nacisku na Rosję; oznajmiła, że sytuacja wymaga 11. pakietu sankcji.

"Musimy nadal wywierać presję na rosyjską machinę wojenną" - powiedziała szefowa francuskiej dyplomacji na wspólnej konferencji prasowej z litewskim ministrem Gabrieliusem Landsbergisem. Colonna zaznaczyła, że Rosja nie może wygrać wojny na Ukrainie, a jej agresja musi się skończyć.


14:38

"Wojska rosyjskie próbują przeciąć drogę wjazdową do Bachmutu, trwają tam walki; toczą się one również w centralnej części miasta"- powiedział w czwartek zastępca mera Bachmutu, Ołeksandr Marczenko.

"Wjazd do miasta jest teraz dla ludności cywilnej niemożliwy, ponieważ przy wjeździe trwają walki" - powiedział Marczenko, cytowany przez portal Suspilne.

14:00

Całkowicie zniszczona infrastruktura, zrujnowane i uszkodzone wszystkie budynki, w tym 80 procent domów mieszkalnych - o takiej sytuacji w Awdijiwce, mieście na wschodzie Ukrainy, poinformował w czwartek mer Witalij Barabasz. Zapowiedział, że władze chcą wywieźć pozostające w mieście dzieci.

"Infrastruktura jest całkowicie zniszczona - nic nie funkcjonuje. Ponad 80 procent domów mieszkalnych zostało zniszczonych, nie można ich już odbudować, wyremontować. Można tylko wyburzyć i zbudować na nowo. Teraz nie ocalał już żaden dom" - powiedział mer w wywiadzie dla agencji Interfax-Ukraina.

13:27

Syreny lotnicze w całej Ukrainie, z powodu aktywności rosyjskich myśliwców MIG-31.

13:11

Rosyjskie służby bezpieczeństwa i wywiadu osiągnęły większe sukcesy na Ukrainie niż rosyjskie wojsko, choć też nie ustrzegły się poważnych błędów - ocenił czołowy brytyjski think tank zajmujący się obroną, Royal United Services Institute (RUSI).

Jak ujawnia RUSI, rosyjskie agencje szpiegowskie rozpoczęły przygotowania do inwazji na Ukrainę już w czerwcu 2021 roku. Zarazem szef rosyjskiego wywiadu zagranicznego SWR miał powiedzieć prezydentowi Władimirowi Putinowi, że potrzebuje więcej czasu na przygotowanie i poprosił o opóźnienie inwazji, lecz jego prośba została odrzucona.

11:08

Nie wszyscy mieszkańcy przyfrontowych miast Ukrainy zdecydowali się na ewakuację. Niektóre rodziny zostały i miesiącami ukrywają swoje dzieci w piwnicach, by nie wpadły w ręce Rosjan - relacjonują wolontariusze pomagający cywilom. W pobliżu frontu nadal przebywają tysiące ukraińskich dzieci - pisze "The Guardian".

10:45

Trzy osoby zginęły w ciągu minionej doby w prowadzonych przez wojska rosyjskie ostrzałach terytorium Ukrainy, 11 osób zostało rannych - podał ukraiński portal Military Media Center, powołując się na dane ministerstwa obrony w Kijowie.

Wojska rosyjskie ostrzelały w ciągu minionej doby ponad 90 miejscowości na terytorium Ukrainy przy użyciu artylerii, czołgów, moździerzy, systemów rakietowych i lotnictwa.

10:04

Korespondent "Wall Street Journal" w Rosji Evan Gershkovich został zatrzymany przez FSB w Jekaterynburgu za szpiegostwo. Według znajomych i współpracowników dziennikarz przygotowywał materiał o najemniczej grupie Wagnera.

09:57

Przewodnictwo Rosji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, zaplanowane od 1 kwietnia br. to "kiepski żart" - oświadczył w czwartek szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba; powtórzył on stanowisko władz ukraińskich, iż Rosja uzurpowała miejsce w Radzie.

09:12

Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar zapewniła, że straty armii rosyjskiej są kilkakrotnie wyższe niż straty ukraińskie. W niektórych dniach na froncie na wschodzie kraju liczba zabitych Rosjan jest 10 razy wyższa od strat ukraińskich - dodała.

"Są takie dni na wschodzie, kiedy proporcja zabitych sięga 1:10" - napisała Malar na serwisie Telegram. Podkreśliła, że "nie jest tak codziennie" i że średnia proporcja strat jest mniejsza.

08:46

Rosja przygotowuje wielką kampanię rekrutacyjną w celu pozyskania 400 tys. dodatkowych żołnierzy, ale jest bardzo mało prawdopodobne, by kampania przyciągnęła taką dużą liczbę prawdziwych ochotników - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

Rosja przedstawia kampanię jako poszukiwanie ochotniczego, zawodowego personelu, a nie nową, obowiązkową mobilizację.

08:03

Amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) zwraca uwagę w najnowszej analizie na doniesienia z Rosji, gdzie tamtejsze służby więzienne (FSIN) zaproponowały koncernowi Rostiech wykorzystanie pracy więźniów do produkcji nie wymagającej wysokich kwalifikacji.

Według mediów prorządowych w Rosji, na które powołuje się ISW, kierownictwo koncernu ma teraz rozważyć tę propozycję.

Praca więźniów nie będzie raczej wykorzystana przy produkcji obronnej o wysokim stopniu zaawansowania technicznego - zauważa ośrodek. Niemniej - dodaje - "więźniowie będą zapewne angażowani do produkcji bardziej podstawowych towarów o niższej jakości, co uwolni większe moce robocze dla produkcji zaawansowanej technicznie, bardzo potrzebnej do prowadzenia wojny".

ISW przypomina, że już wcześniej wywiad brytyjski oceniał, iż rosyjski przemysł obronny w coraz większym stopniu wykorzystuje pracę więźniów.

07:25

Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) prowadzi brutalne działania kontrwywiadowcze i filtracyjne w miejscowościach na okupowanym Krymie - podał sztab generalny sił zbrojnych Ukrainy.

Miejscem tych działań jest np. Krasnoperekopsk, miasto na północy Półwyspu Krymskiego - wynika z komunikatu sztabu. W Krasnoperekopsku "pracownicy FSB prowadzą aktywne działania kontrwywiadowcze, którym towarzyszą poniżające procedury filtracji" - informuje sztab. W trakcie tych procedur cywile są zmuszani do rozbierania się, a przesłuchaniom towarzyszy bicie - informuje sztab.

06:34

Prezydent Zełenski broni decyzji nakazującej Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego (UCP) opuszczenie Ławry Peczerskiej w Kijowie. To krok w kierunku wzmocnienia duchowej niezależności naszego kraju; bronimy społeczeństwo przed cynicznym manipulowaniem religią przez Moskwę - oświadczył.

06:30

W Bachmucie na wschodzie Ukrainy walczy około 6 tys. zawodowych najemników z rosyjskiej Grupy Wagnera i około 20-30 tys. innych najemników tej formacji, w tym zwerbowanych w więzieniach - poinformował przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Sił Zbrojnych USA generał Mark Milley.

Jak dodał, Grupa Wagnera ponosi "ogromne straty" w rejonie Bachmutu.

Amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną ocenia w najnowszej analizie, że wojska rosyjskie kontrolują obecnie 65 proc. Bachmutu. Najemnicy z Grupy Wagnera najprawdopodobniej zajęli terytorium zakładów AZOM na północy miasta.

06:21

Od początku inwazji na Ukrainę zginęło lub zostało rannych ponad 220 tys. rosyjskich żołnierzy i najemników - powiedział brytyjski minister obrony Ben Wallace, przywołując najnowsze amerykańskie szacunki.

To oznaczałoby, że w ciągu ostatnich kilku tygodni rosyjskie straty bardzo wzrosły, bowiem w lutym brytyjski wywiad oceniał liczbę zabitych i rannych rosyjskich żołnierzy regularnych wojsk oraz prywatnych firm wojskowych na 175 do 200 tys., z czego zabitych na między 40 a 60 tys.