Prezydent Stanów Zjednoczonych ogłosił decyzję o przekazaniu Ukrainie 31 czołgów Abrams. "Dostarczenie ich zajmie pewien czas, który zostanie wykorzystany na to, by Ukraina była przygotowana na włączenie ich w swój system obrony" - powiedział Joe Biden. Rząd Niemiec ogłosił, że przekaże Ukrainie czołgi Leopard 2. Berlin w pierwszym etapie przekaże 14 maszyn pochodzących z wojskowych zapasów Bundeswehry. Środa jest 336. dniem wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Wydarzenia za naszą wschodnią granicą relacjonujemy dla was w naszej relacji dnia. Informacje są tu aktualizowane na bieżąco.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

23:57

Do Polski dotarły systemy Patriot, które wzmocnią polską obronę powietrzną i przyczynią się do ochrony wschodniej flanki NATO - poinformowała w środę Bundeswehra.

Umieszczając siły obrony powietrznej w Polsce, "Niemcy zwiększą swój wkład w solidarność z sojusznikami NATO z Europy Wschodniej". Żołnierze Bundeswehry wykorzystają system Patriot, "aby pomóc chronić polską przestrzeń powietrzną i wzmocnić zintegrowaną obronę powietrzną NATO na wschodniej flance" - napisano w komunikacie Bundeswehry.

Liczebość niemieckiej jednostki "wynosi około 350 żołnierzy. W razie potrzeby może zostać zwiększona nawet do 650 żołnierzy. Czas trwania misji będzie ściśle skoordynowany z naszym partnerem sojuszniczym - Polską. Jednostką dowodzi pułkownik Jörg Sievers" - poinformowała niemiecka armia.

23:38

Turecki statek towarowy został trafiony rosyjską rakietą w porcie w Chersoniu na południu Ukrainy - poinformowała w środę wieczorem agencja Reutera. Statek jest zakotwiczony w tym porcie od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Według firmy Ambrey, zajmującej się bezpieczeństwem morskim, statek został trafiony rosyjską rakietą we wtorek. Nie ma informacji o ofiarach.

W sieci pojawiły się nagrania, pokazujące duży pożar na mostku tureckiej jednostki o nazwie Tuzla.

22:42

Kluczem jest teraz szybkość. Szybkość szkolenia naszych wojsk, szybkość dostarczania czołgów na Ukrainę - przekonywał w wieczornym przemówieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Nawiązał do decyzji USA i Niemiec o zgodzie na przekazanie wojskom ukraińskim czołgów abrams i leopard.

Musimy uformować taką pancerną pięść, taką pięść wolności, po której ciosach nie powstanie już tyrania. Możemy to zrobić. Razem i tylko tak, jak dziś podejmujemy decyzje - stwierdził Zełenski. 

21:59

Czołgi, które Ukrainie obiecały w środę władze Niemiec i Stanów Zjednoczonych, znacząco wzmocnią potencjał militarny tego kraju, ale raczej nie wystarczą jeszcze do pokonania Rosji i zapewne potrzebować ona będzie też samolotów - komentują w brytyjskich mediach eksperci.

Analityk Międzynarodowego Instytutu Studiów Strategicznych (IISS) Franz-Stefan Gady na łamach "Financial Times" zwraca uwagę, że w czasie toczącej się w Niemczech debaty na temat tego, czy przekazać Ukrainie czołgi Leopard 2, zaczęto przeceniać ich znaczenie na polu bitwy, gdyż to nie same czołgi wygrywają wojny.

21:27

W rejonie (powiecie) dżankojskim na okupowanym Krymie Rosjanie przeprowadzili rewizje w mieszkaniach ponad 20 rodzin Tatarów i aresztowali sześć osób, pod zarzutem rzekomego sabotażu i przygotowywania zamachów terrorystycznych - powiadomił w środę w komunikacie na Facebooku ukraiński sztab generalny.

11 stycznia wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Emine Dżaparowa poinformowała, że pięciu tatarskich więźniów politycznych z okupowanego przez Rosję Krymu, przebywających od 2019 roku w areszcie, zostało skazanych na karę po 13 lat pozbawienia wolności. Był to już kolejny w ostatnich latach przypadek prześladowań Tatarów na tym terytorium.

20:50

Na zmianę decyzji w sprawie dostarczenia czołgów Ukrainie wpłynęły zmiana realiów na polu bitwy na Ukrainie i potrzeby ukraińskiej armii - powiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Dodał jednocześnie, że dostawy czołgów Abrams zajmą "wiele miesięcy".

To, co się zmieniło, to warunki na miejscu, czyli obecny sposób prowadzenia przez Rosjan wojny i co najważniejsze, wzięliśmy pod uwagę to, co Ukraińcy będą potrzebować w ciągu najbliższych tygodni i miesięcy - powiedział Kirby. Jak wyjaśnił, chodzi o danie Ukraińcom możliwości prowadzenia ofensywy i połączonych operacji z użyciem różnych elementów sił, w tym pojazdów opancerzonych, artylerii i obrony powietrznej.

Nie wychodzi się na krokodyla z łodygą kukurydzy - powiedział.

20:05

Najpierw leopardy, teraz abramsy; pokój w Europie jest coraz bliżej - podkreślił premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do decyzji USA w sprawie przekazania Ukrainie czołgów Abrams.

20:03

Władze USA poprosiły Izrael o dostarczenie Ukrainie przeciwlotniczych pocisków rakietowych Hawk, znajdujących się w magazynach izraelskiej armii; rząd w Tel Awiwie odmówił, tłumacząc się potrzebą utrzymania dotychczasowego stanowiska w sprawie dostaw broni i złym stanem technicznym Hawków - powiadomił amerykański portal Axios.

Serwis przekazał te doniesienia za trzema anonimowymi oficjelami z USA i Izraela.

19:50

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i premier Denys Szmyhal podziękowali prezydentowi Stanów Zjednoczonych Joe Bidenowi za decyzję o przekazaniu armii ukraińskiej czołgów Abrams. Wyrazili przekonanie, że zbliża to Ukrainę do zwycięstwa w wojnie z Rosją.

"Dziękuję @POTUS (prezydentowi USA) za kolejną mocną decyzję - przekazanie Ukrainie czołgów Abrams. Jestem wdzięczny narodowi Stanów Zjednoczonych za ogromne wsparcie przywódcze " - napisał Zełenski na Twitterze.

Premier Szmyhal również oświadczył, że decyzja o przekazaniu Abramsów jest "przejawem ogromnego wsparcia dla Ukrainy".

19:49

Rosja jest obecnie w defensywie i jest to moment na przyspieszenie międzynarodowych wysiłków w celu wsparcia Ukrainy - powiedział  brytyjski premier Rishi Sunak w rozmowie z przywódcami USA, Niemiec, Francji i Włoch.

W komunikacie wydanym przez Downing Street napisano, że premier Sunak z zadowoleniem przyjął decyzje sojuszników o dostarczeniu Ukrainie czołgów i przekazał im informacje na temat brytyjskiego wsparcia, w tym ogłoszonej już wcześniej decyzji o wysłaniu 14 brytyjskich czołgów Challenger 2 w zeszłym tygodniu.

19:46

Zgoda na przekazanie Ukrainie leopardów i abramsów to bardzo dobra wiadomość i powinniśmy się z tego cieszyć - stwierdził w Popołudniowej rozmowie w RMF FM były ambasador w Waszyngtonie Ryszard Schnepf. Jak podkreślił, ważna w tej sprawie była postawa Niemiec, które "nie chciały indywidualnie brać odpowiedzialności za wysłanie broni ofensywnej" i w rzeczywistości wymogły na USA zgodę na dostarczenie Ukrainie także amerykańskich czołgów.

19:40

Norwegia wyśle Ukrainie czołgi Leopard 2 - potwierdził wieczorem norweski minister obrony Bjoern Arild Gram.

Gram odmówił podania, ile czołgów może zostać przekazanych Ukrainie. Uściślił jedynie, że w grę wchodzi model Leopard 2A4.

Darowizna musi wiązać się ze szkoleniami oraz finansowaniem - podkreślił w publicznej telewizji NRK.

Wcześniej gazeta "Dagens Naeringsliv" podawała, że rząd skłonna jest wysłać cztery lub osiem czołgów z 36, jakie posiada. Kwestia możliwej darowizny była omawiana w poniedziałek podczas obrad parlamentarnej komisji spraw zagranicznych i obrony.

Według niemieckiego tygodnika "Spiegel" norweskie czołgi mają zostać umieszczone we wspólnym batalionie z czołgami Leopard 2 z Polski.

19:37

Niemcy poniosą koszty dostawy własnych czołgów na Ukrainę. Nie mogę teraz podać dokładnych kosztów. Ale sami je poniesiemy - poinformował w Berlinie kanclerz Olaf Scholz.

Scholz rozmawiał dziś telefonicznie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim - poinformował w komunikacie rzecznik rządu Steffen Hebestreit. Politycy wymienili poglądy na temat sytuacji politycznej, wojskowej i humanitarnej na Ukrainie.

Kanclerz Scholz potwierdził "niezachwianą solidarność z Ukrainą w obliczu agresji ze strony Federacji Rosyjskiej" i zapowiedział, że Niemcy będą nadal zwiększać wsparcie militarne dla Ukrainy w ścisłej współpracy z europejskimi i międzynarodowymi partnerami.

Prezydent Ukrainy podziękował szefowi niemieckiego rządu za ogłoszoną w środę decyzję o udostępnieniu ukraińskim siłom zbrojnym czołgów Leopard 2 oraz za udzielenie odpowiednich zezwoleń krajom partnerskim, które chcą przekazać własne czołgi Leopard Ukrainie.

18:01

Prezydent Stanów Zjednoczonych ogłosił decyzję o przekazaniu Ukrainie 31 czołgów Abrams. "Dostarczenie ich zajmie pewien czas, który zostanie wykorzystany na to, by Ukraina była przygotowana na włączenie ich w swój system obrony" - powiedział Joe Biden.

17:55

Prezydent USA Joe Biden odbyłrozmowę telefoniczną z przywódcami Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Włoch na temat koordynacji pomocy Ukrainie - podała rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre.

Jak podała na Twitterze Jean-Pierre, w rozmowie uczestniczyli prezydent Francji Emmanuel Macron, kanclerz Niemiec Olaf Scholz, premier Włoch Giorgia Meloni i premier Zjednoczonego Królestwa Rishi Sunak. Rozmowa miała być "częścią bliskiej koordynacji w sprawie wsparcia dla Ukrainy".

17:30

Holandia oficjalnie poinformowała rząd w Berlinie, że chce przekazać czołgi Leopard 2 Ukrainie - przekazał  premier Mark Rutte w rozmowie z portalem RTL Nieuws.

Premier wprost powiedział, że Holandia chce kupić od Niemiec 18 czołgów Leopard 2, które obecnie dzierżawi i przekazać je Ukrainie.

17:10

Norweska policja zwolniła z aresztu Rosjanina Andrieja Miedwiediewa, byłego dowódcę oddziału w związanej z Kremlem prywatnej firmie wojskowej, znanej jako Grupa Wagnera. Mężczyzna w połowie stycznia przedostał się nielegalnie przez granicę do Norwegii i poprosił o azyl.

16:26

"Modlę się z wami i za was, drodzy bracia Ukraińcy o pokojową przyszłość, w której interesy ekonomiczne i polityczne, które powodują wojnę ustąpią wreszcie miejsca dobru narodów" - to słowa papieża Franciszka opublikowane na Twitterze.

Rano Franciszek spotkał się w Watykanie z delegacją Wszechukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych. O modlitwę za Ukrainę apelował potem ponownie podczas audiencji generalnej.

16:24

Finlandia wyśle na Ukrainę przypuszczalnie pięć czołgów Leopard; będzie także uczestniczyć w szkoleniu załóg - informuje dziennik "Iltalehti", powołując się na źródła w organach polityki zagranicznej i bezpieczeństwa kraju.

Po tym, gdy rząd Niemiec ogłosił dziś, że przekaże Ukrainie Leopardy, fiński minister obrony Miko Savola potwierdził, że Finlandia także będzie częścią międzynarodowej koalicji przekazującej Ukrainie czołgi.

16:23

Niemcy chcą już za kilka dni rozpocząć szkolenie ukraińskich żołnierzy na czołgu Leopard 2. Potrzebny jest do tego jedynie krótki czas przygotowań, dlatego szkolenie mogłoby się rozpocząć "być może jeszcze w tym miesiącu", ale najpóźniej na początku lutego - wyjaśnił rzecznik ministerstwa obrony w Berlinie.

Według rzecznika szkolenie na Leopardach będzie trwało mniej więcej tyle czasu, ile zajmuje opanowanie bojowego wozu piechoty Marder. Wówczas mówiło się o około ośmiu tygodniach. Dla kompanii posiadającej 14 czołgów potrzeba byłoby do 100 osób, łącznie z obsługą techniczną - pisze portal tygodnika "Spiegel".

16:22

Te czołgi spłoną jak wszystkie inne - tak rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow skomentował decyzje Zachodu w sprawie przekazania czołgów Ukrainie.

16:20

Bloomberg przekazał, że USA przekażą Ukrainie 31 czołgów Abrams.

16:17

Presja ze strony Polski i Stanów Zjednoczonych przyniosła rezultaty. Tak wiele francuskich mediów komentuje długo oczekiwaną zgodę Niemiec na dostarczenie Ukrainie czołgów Leopard 2. Szef paryskiego Instytutu Open Diplomacy Thomas Friang mówi o "genialnym zagraniu" ze strony polskich władz.

15:49

Ukraina liczy na włączenie wielu partnerów do koalicji w sprawie czołgów, aby "otrzymać jak najwięcej czołgów w jak najszybszym terminie" - napisał na Twitterze szef rządu w Kijowie, Denys Szmyhal.

"Jestem wdzięczny rządowi Niemiec i wszystkim krajom, które gotowe są przekazać Ukrainie czołgi Leopard 2" - oświadczył premier. 

15:48

Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak i minister spraw zagranicznych Ben Wallace wyrazili zadowolenie z decyzji rządu Niemiec, który ogłosił, że sam przekaże Ukrainie czołgi Leopard i zgadza się, by zrobiły to też inne kraje.

"Właściwa decyzja sojuszników i przyjaciół z NATO o wysłaniu czołgów podstawowych na Ukrainę. Wraz z Challengerami 2 wzmocnią one obronną siłę ognia Ukrainy. Razem przyspieszamy nasze wysiłki, by Ukraina wygrała tę wojnę i zapewniła sobie trwały pokój" - napisał na Twitterze premier Sunak.

"Cieszę się, że Niemcy dołączają do Wielkiej Brytanii, Francji i Polski w wysyłaniu czołgów na Ukrainę. Nadszedł czas, aby Rosja zdała sobie sprawę, że społeczność międzynarodowa jest coraz bardziej zdeterminowana, aby pomóc Ukrainie w odparciu tej barbarzyńskiej i nielegalnej inwazji" - oświadczył z kolei Wallace.

15:45

Jestem po rozmowie z ministrem obrony USA Lloydem Austinem na temat nowych planów wsparcia wojskowego Polski i USA dla Ukrainy. Poruszyliśmy także kwestie kolejnych szkoleń ukraińskich żołnierzy na przeznaczonym do przekazania sprzęcie - przekazał  wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

15:44

Dla Ukrainy i jej partnerów nie ma rzeczy niemożliwych, koalicja czołgowa stała się faktem; wzywam wszystkie państwa do przekazania Ukrainie jak największej liczby czołgów Leopard 2 - przekazał minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba.

"Czyli koalicja czołgowa się uformowała. Każdy, kto wątpił, że to kiedykolwiek nastąpi teraz widzi, że dla Ukrainy i jej partnerów nie ma rzeczy niemożliwych. Wzywam wszystkich nowych partnerów, którzy dysponują czołgami Leopard 2 do przyłączenia się do tej koalicji i dostarczenia tak wielu (maszyn), jak to tylko możliwe" - napisał na Twitterze Kułeba, komentując środową decyzję niemieckiego rządu o przekazaniu Ukrainie 14 czołgów Leopard 2A6. 

15:42

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz tłumaczył w Bundestagu decyzję o dostawie czołgów Leopard 2 dla Ukrainy. Jak mówił, została podjęta "z pełną rozwagą". "Teraz można powiedzieć, że w Europie to my i Wielka Brytania dostarczamy większość broni dla Ukrainy" - dodał Scholz.

15:39

Niemcy poinformowały w środę o przekazaniu Ukrainie czołgów Leopard 2. Choć Berlin szybko chce utworzyć dwa bataliony, to pierwszym krokiem będzie przekazanie czternastu maszyn z wojskowych zapasów Bundeswehry. Co to za czołgi? Jakie mają zalety i wady? Co ich przekazanie Kijowowi oznacza dla całego konfliktu? Staramy się odpowiedzieć na te pytania.

14:43

Przekazanie Ukrainie czołgów Leopard jest "ważną i aktualną decyzją" rządu Niemiec - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po rozmowie telefonicznej z niemieckim kanclerzem Olafem Scholzem.

"Główne niemieckie czołgi bojowe, dalsze rozszerzenie wsparcia obronnego i misji szkoleniowych, zielone światło dla partnerów na dostawy analogicznej broni - o tych ważnych i aktualnych decyzjach właśnie usłyszałem w rozmowie z Olafem Scholzem. Jestem szczerze wdzięczny kanclerzowi i wszystkim naszym przyjaciołom w Niemczech" - napisał Zełenski na Twitterze. 

14:35

Hiszpania jest gotowa przekazać czołgi Leopard Ukrainie i przeszkolić ukraińskich czołgistów, zawsze działając w koordynacji z sojusznikami - poinformowała minister obrony Margarita Robles.

"Od 24 lutego, dnia inwazji rosyjskiej na Ukrainę, Hiszpania przekazuje różnego rodzaju materiały, w tym wojskowe, w pełnej koordynacji z sojusznikami - podkreśliła w rozmowie z EFE. Robles wskazała, że jeszcze nie jest znana liczba czołgów, które zostaną przekazane.

13:56

W krytycznym momencie rosyjskiej wojny czołgi Leopard 2 mogą pomóc Ukrainie obronić się i wygrać - oznajmił sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. 

"Z zadowoleniem przyjmuję przywództwo kanclerza Olafa Scholza i Niemiec w dostarczaniu czołgów Leopard 2 na Ukrainę w porozumieniu z innymi sojusznikami NATO i partnerami" - napisał Stoltenberg na Twitterze.

13:53

Według ministra obrony RFN Borisa Pistoriusa Niemcy będą mogły dostarczyć Ukrainie pierwsze czołgi Leopard za mniej więcej trzy miesiące. Niemieckie siły zbrojne "bardzo szybko" rozpoczną teraz szkolenie ukraińskich żołnierzy - powiedział polityk po posiedzeniu komisji obrony Bundestagu.

13:48

Finlandia będzie częścią grupy państw przekazujących czołgi Ukrainie, chociaż nasz wkład będzie ograniczony - ogłosił fiński minister obrony Mikko Savola.

Odmówił podania dalszych szczegółów dotyczących fińskiego udziału w przekazywaniu czołgów Kijowowi.

12:58

Ukraina może liczyć na co najmniej 80-100 czołgów od państw zachodnich - wynika z wyliczeń dziennika "FAZ"

12:34

Szef administracji prezydenta Ukrainy Andrij Jermak napisał w mediach społecznościowych, że kilkaset czołgów, które trafią do Ukrainy, staną się "prawdziwą pięścią demokracji". Rząd Niemiec przekazał, że wyśle na Ukrainę kompanię 14 czołgów, ale o to samo zaapelował do europejskich państw, członków NATO. Takie wsparcie zapowiedziały już Polska i Finlandia. Celem będzie utworzenie 2 batalionów czołgów, który składa się z 4 kompani.

Agencja Reutera, powołując się na swoje źródła w Waszyngtonie, przekazała, że do Ukrainy trafią także amerykańskie czołgi Abrams M1.

Te doniesienia zdążył już skomentować rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, przekazując, że "spłoną jak wszystkie inne".

12:23

Decyzje o przekazaniu walczącej Ukrainie najnowocześniejszego sprzętu pancernego, jakim dysponują kraje Zachodu, stawia przed siłami zbrojnymi Kijowa szereg problemów logistycznych i zaopatrzeniowych. Warto zdać sobie sprawę z tego, co oznacza dozbrojenie tak różnorodnym sprzętem w kolejnej fazie wojny.

12:08

Kolejne dymisje w ukraińskim ministerstwie obrony. Powodem jest ujawnienie afery związanej z podejrzeniem zawyżania cen żywności dla armii. Stanowisko stracił dyrektor departamentu zamówień w resorcie. Wcześniej  ze stanowiskiem pożegnał się jeden z wiceministrów.

12:00

Rząd Niemiec ogłosił: Przekażemy Ukrainie czołgi Leopard 2. Berlin w pierwszym etapie przekaże 14 maszyn pochodzących z wojskowych zapasów Bundeswehry.

11:58

Na Białorusi znajduje się niemal 6 tysięcy rosyjskich żołnierzy, jednak ich oddziały nie są tak groźne jak te, które były tam na początku otwartej agresji Rosji przeciw Ukrainie - powiedział przedstawiciel ukraińskiego Głównego Zarządu Wywiadu Wojskowego (HUR) Wadym Skibicki.

"Obecnie (na Białoruś) wchodzą jednostki szóstej dywizji, jednostki wojsk terytorialnych na szkolenia. Jest to jednak całkowicie inny kontyngent, niż był na początku agresji. Nie ma w nim silnego komponentu lotniczego, nie ma silnego komponentu rakietowego, nie ma wojsk powietrznodesantowych" - ocenił przedstawiciel HUR.

11:48

Rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy Serhij Czerewaty potwierdził, że armia ukraińska wycofała się z obleganego przez Rosjan miasta Sołedar w obwodzie donieckim - podała AFP. Czerewaty nie wyjaśnił, kiedy nastąpił odwrót.

Doniesienia, że Ukraińcy wycofali się z Sołedaru pojawiły się w zeszłym tygodniu. Ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii oceniało wówczas, że najprawdopodobniej 16 stycznia siły ukraińskie pozostawiły miasto pod kontrolą rosyjskich wojsk i najemników z Grupy Wagnera, ustanawiając nowe linie obronne na zachód od Sołedaru.

11:42

Broń z Afganistanu zostanie przekazana dla Putina? Brytyjskie media donoszą o rozmowach, jakie mają się odbywać w tej sprawie na linii Moskwa-Kabul.

10:28

Ambasadorowie państw członkowskich przy UE dali zielone światło na przedłużenie na kolejne sześć miesięcy wszystkich unijnych sankcji gospodarczych nałożonych na Rosję.

Decyzja musi zostać formalnie potwierdzona przez Radę UE.

10:26

Norweski rząd rozważa wysłanie Ukrainie czołgów Leopard 2, a władze Szwecji nie wykluczają takiego kroku w przyszłości - piszą skandynawskie media.

Według gazety "Dagens Naeringsliv" Norwegia skłonna jest wysłać cztery lub osiem czołgów spośród 36 sztuk, jakie posiada.

Z kolei minister obrony Szwecji Pal Jonson w wypowiedzi dla dziennika "Svenska Dagbladet" nie wykluczył, że rząd "w przyszłości" przekaże Ukrainie czołgi 122, będące szwedzką modyfikacją niemieckiego Leoparda 2. Szwedzkie siły zbrojne posiadają ok. 120 takich czołgów.

08:51

Alarm powietrzny ogłoszono dla całej Ukrainy. We wszystkich obwodach zawyły syreny. Jest zagrożenie atakiem rakietowym z północy. W niebo wzbił się najpierw stacjonujący na Białorusi rosyjski samolot rozpoznawczy A-50U, którym wojska Putina określają cele ataków. Następnie wystartowały dwa MiGi-31 zdolne przenosić hipersoniczne pociski Kindżał.

08:13

Władze Rosji werbują do swojej armii uwięzionych obywateli Ukrainy, którzy nakłaniani są m.in. do służby w najemniczej Grupie Wagnera - powiadomił Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

08:09

Amerykański Departament Obrony zamierza zwiększyć produkcję pocisków artyleryjskich o 500 proc. w ciągu dwóch lat - informuje "New York Times". Produkcja amunicji konwencjonalnej wzrośnie do poziomu nienotowanego od czasów wojny koreańskiej. Jak przekazuje portal, ma to na celu uzupełnienie niedoborów spowodowanych wsparciem militarnym Ukrainy oraz zbudowanie zapasu na ewentualne przyszłe konflikty zbrojne.

08:08

Amerykańscy i zachodni urzędnicy wzywają swoich ukraińskich odpowiedników do odejścia od brutalnej, trwającej już kilka miesięcy walki o Bachmut w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy. Priorytetem - ich zdaniem - powinna być ofensywa w południowej części kraju z wykorzystaniem nowego, wartego miliardy dolarów sprzętu wojskowego przekazywanego przez sojuszników. Ma to mieć związek m.in. z kolejną falą mobilizacji, którą może rozważać prezydent Rosji Władimir Putin.

08:07

Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Wałerij Załużny otrzymał w spadku od Amerykanina ukraińskiego pochodzenia milion dolarów. Wszystkie pieniądze przeznaczył na ukraińską armię.

08:04

Dostarczenie przez państwa zachodnie czołgów Ukrainie wzmocni jej wojska zmechanizowane, pomoże w pokonaniu sił rosyjskich i w wyzwoleniu okupowanego terytorium kraju - podkreśla amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Think tank już wcześniej oceniał, że Zachód poprzez powolne lub ograniczone dostawy uzbrojenia dla Ukrainy przyczynił się do niezdolności wojsk tego państwa do rozbicia sił rosyjskich, które ugrzęzły pod Bachmutem w obwodzie donieckim, ponieważ nowy sprzęt umożliwiłby przeprowadzenie dużej kontrofensywy.

06:27

11 miesięcy wojny na Ukrainie zakłóciło edukację ponad pięciu milionów chłopców i dziewcząt - ocenił Fundusz Narodów Zjednoczonych Pomocy Dzieciom (UNICEF). Jak przypominają źródła ONZ tysiące szkół, przedszkoli i innych obiektów edukacyjnych na Ukrainie zostało uszkodzonych lub zniszczonych w czasie wojny. Wielu rodziców i opiekunów niechętnie posyła też dzieci do szkoły w obawie o ich bezpieczeństwo.

UNICEF zapewnia, że współpracuje z rządem, aby pomóc dzieciom w powrocie do nauki w klasach i poprzez alternatywne rozwiązania. Sytuację pogorszyły ostatnie ataki na infrastrukturę energetyczną, powodując rozległe przerwy w dostawie prądu.

"W rezultacie prawie każde dziecko na Ukrainie zostało pozbawione stałego dostępu do elektryczności, co oznacza, że nawet uczęszczanie na wirtualne zajęcia jest ciągłym wyzwaniem" - zwraca uwagę UNICEF.

Według ocen agencji ONZ, dwoje na troje dzieci ukraińskich uchodźców nie jest zintegrowanych z systemami edukacji w krajach przyjmujących. Przypisuje to m.in. wybraniu przez wiele rodzin nauki online w nadziei na szybki powrót do domu.

06:00

Po decyzji Niemiec o wysłaniu czołgów Leopard na Ukrainę, holenderski rząd rozważa również zakup dotychczas dzierżawionych niemieckich czołgów i wysłanie ich na Ukrainę, powiedział premier Mark Rutte w wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

05:58

Dwaj brytyjscy wolontariusze, którzy zaginęli w okolicach Sołedaru we wschodniej Ukrainie, zginęli, gdy pomagali prowadzić ewakuację z tego miasta - poinformowała w oświadczeniu rodzina jednego z nich.

48-letni Andrew Bagshaw, który mieszkał w Nowej Zelandii, i 28-letni Christopher Parry z Truro w Kornwalii, byli zaginieni od 7 stycznia. Już kilka dni później rosyjska najemnicza Grupa Wagnera przekazała informację o odnalezieniu ciała jednego z Brytyjczyków, ale nie wskazała, o którego z nich chodzi.

05:48

W okupowanym Berdiańsku na południu Ukrainy eksplodowało auto kobiety podejrzanej o przekazywanie Rosjanom danych. Kobieta jest w szpitalu, jej stan nie jest znany.

Latem 2022 roku Prokuratura Generalna poinformowała oficjalnie, iż Walentyna Mamaj jest podejrzana o zdradę stanu. Śledczy twierdzą, że od końca lutego 2022 r. Mamaj była informatorką rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB), jawnie popierała powołane przez Rosjan władze okupacyjne. Informowała też wojskowych Rosji o miejscach stacjonowania żołnierzy sił zbrojnych Ukrainy.

05:44

Administracja Joe Bidena planuje wysłać czołgi M1 Abrams na Ukrainę. "New York Times" powołując się na pragnących zachować anonimowość urzędników, zaznaczył, że Biały Dom może już dziś zapowiedzieć wysłanie ok. 30 czołgów.

05:32

Olaf Scholz ogłosi wysłanie leopardów na Ukrainę najprawdopodobniej podczas wystąpienia w Bundestagu. Według nieoficjalnych informacji do Ukrainy trafi kompania Leopardów 2A6, to najnowsza wersja czołgów, nowsza od tych które ma chociażby polska armia. Będą pochodzić z zasobów Bundeswehry, ale według Spiegla, w grę wchodzą też dostawy średnio i długoterminowe czołgów z tzw. zasobów przemysłowych. Chodzi o czołgi, które wymagałyby najpierw naprawy. Według niemieckich mediów za zgodą na dostawy z Niemiec ma iść też zielone światło, by to samo zrobiły inne kraje posiadające leopardy. Chcą to zrobić Polska, Finlandia, Łotwa i Holandia.