Rosyjska armia zaatakowała dronami bojowymi Shahed-136 obwody dniepropietrowski i zaporoski na południu Ukrainy. W Donbasie trwają ciężkie walki. Nowa rosyjska ofensywa na szeroką skalę przeciwko Ukrainie już się rozpoczęła - oświadczył Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy. Wołodymyr Zełenski przybył w czwartek do Brukseli, gdzie wystąpił przed Parlamentem Europejskiej. Czwartek to 351. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Najważniejsze informacje zebraliśmy dla Was w naszej relacji.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

Ta relacja zakończyła się - najnowsze informacje dotyczące wojny w Ukrainie znajdziecie TUTAJ.

23:20

Grupa ukraińskich żołnierzy jest już w naszym kraju w ramach misji szkoleniowej Unii Europejskiej, by nauczyć  się obsługi podwodnych dronów, poinformowała w czwartek na Twitterze minister obrony Belgii Ludivine Dedonder.

Dzisiaj w Belgii witamy żołnierzy z Ukrainy w ramach misji EUMAM. Przejdą szkolenie z systemów podwodnych dostarczonych przez Belgię na Ukrainę. Wyraziłam im głębokie wsparcie i pogratulowałem odwagi okazanej przez prawie rok walki - napisała minister. 

Ludivine Dedonder w listopadzie poinformowała o przekazaniu podwodnych dronów ukraińskiej armii. Zaznaczyła wówczas, że do końca maja 2023 roku na Ukrainę powinno trafić 10 podwodnych dronów wyprodukowanych przez belgijską firmę ECA Robotics Belgium. Drony mogą wykrywać podwodne zagrożenia, takie jak miny czy urządzenia szpiegowskie. To zupełnie nowa, zaawansowana technologia, która bardzo im pomoże - wyjaśniła minister.

22:58

Kijów Independent: Eksplozje w obwodach dniepropietrowskim, zaporoskim i donieckim.

22:21

Szef władz obwodu dniepropietrowskiego na Ukrainie Serhij Łysak ostrzegł mieszkańców regionu przed rosyjskimi atakami przy użyciu dronów.

Według dostępnych danych atak dronów kamikadze prawdopodobnie nastąpi w naszym regionie - napisał Łysak na Telegramie.

Władze obwodu zaapelowały do ludności o słuchanie sygnałów ostrzegawczych i trzymanie się z dala od infrastruktury krytycznej i innych obiektów strategicznych.

Przed atakiem dronów ostrzegł także szef władz obwodu mikołajowskiego Witalij Kim.

22:04

Po wysłuchaniu prezydenta Ukrainy jest jasne, że wojna będzie się przeciągać - powiedział w czwartek premier Węgier Viktor Orban w nagraniu wideo na Facebooku, opublikowanym po czwartkowym spotkaniu szefów państw UE z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w Brukseli.

Nie możemy oczekiwać, że wojna skończy się w najbliższym czasie - dodał Orban, który w Brukseli spotkał się z Zełenskim w towarzystwie przywódców Grecji, Chorwacji, Słowenii, Austrii, Bułgarii i Cypru.

Głównym tematem trzydziestominutowej wymiany zdań między ośmioma liderami były dostawy broni. Zełenski zaczął od wyliczenia sprzętu, którego potrzebuje Ukraina - napisał węgierski dziennik "Nepszava" z powołaniem się na kilka źródeł. Kanclerz Austrii i premier Węgier natychmiast powiedzieli, że spełnienie tego żądania jest dla nich niemożliwe - dodał.

Prezydent Ukrainy miał również zaprosić Orbana do złożenia wizyty w Kijowie - pisze "Nepszava".

Jak zauważyły węgierskie media i wielu użytkowników Twittera, podczas gdy Zełenski podchodził do zdjęcia grupowego w Brukseli, otrzymał oklaski od przywódców państw unijnych. Jednak Orban, ustawiony bezpośrednio za prezydentem Ukrainy, nie klaskał.

Premier Węgier podkreślił na Facebooku, że jego kraj udzielił Ukrainie "największej w swojej historii pomocy humanitarnej". Będziemy nadal dostarczać pomoc humanitarną, ale nie będziemy wysyłać broni - stwierdził szef węgierskiego rządu.

21:34

Ukraiński portal Dzerkało Tyżnia podał, że rosyjska armia wystrzeliła drony bojowe Shahed-136 w stronę obwodu dniepropietrowskiego i zaporoskiego na południu Ukrainy. Szacowany czas przylotu bezzałogowców to godz. 23 (22 w Polsce) - dodano.

Przewodniczący rady obwodu dniepropietrowskiego Mykoła Łukaszuk napisał w Telegramie, że od strony obwodu zaporoskiego lecą w kierunku regionu drony Shahed-136.

W części regionów kraju ogłoszono alarm przeciwlotniczy.

21:23

Cztery osoby zostały ranne w wyniku rosyjskiego ostrzału ukraińskiego miasta Marganiec w obwodzie dniepropietrowskim.

21:05

Nexta opublikowała zdjęcia z rosyjskiego ataku w rejonie Kijowa - w jego wyniku zginęły dwie osoby.

20:44

Bachmut w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy został w ciągu minionej doby ostrzelany przez rosyjskie wojsko ponad sto razy - poinformował rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk armii ukraińskiej Serhij Czerewaty.

Sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy napisał, że rosyjskie wojsko próbuje przejąć pełną kontrolę nad obwodem donieckim i ługańskim. Armia Rosji prowadzi ofensywę na kierunku kupiańskim, łymańskim, bachmuckim, awdijiwskim i nowopawliwskim.

20:23

Ukraińskie wojska zniszczyły pod Kreminną w obwodzie ługańskim rosyjski ciężki bojowy wóz wsparcia czołgów Terminator, czyli maszynę uważaną przez kremlowskich propagandystów za "niemal niezniszczalną"; był to pierwszy odnotowany przypadek trafienia tego pojazdu przez naszych żołnierzy - powiadomił szef władz Ługańszczyzny Serhij Hajdaj.

Według rosyjskich źródeł wozy Terminator zostały po raz pierwszy użyte w warunkach bojowych w 2017 roku podczas interwencji zbrojnej Kremla w Syrii. Maszyny produkowane w zakładach Urałwagonzawod w Niżnym Tagile trafiły na wyposażenie rosyjskiej armii prawdopodobnie dopiero w 2020 roku.

20:06

Rozpoczęła się rosyjska ofensywa w obwodzie ługańskim, odpieramy ataki - przekazał Serhij Hajdaj, szef władz tego regionu na wschodzie Ukrainy.

Główne działania rosyjskie wojsko koncentruje na kierunku miasta Kreminna - poinformował gubernator. Zaznaczył, że siły przeciwnika nie odnoszą sukcesów. "Sytuacja jest trudna, ale jest pod pełną kontrolą naszych sił obrony" - zapewnił.

20:05

Żołnierzy z Ukrainy szkolonych w bazie wojskowej w Toledo, w środkowej Hiszpanii, trenuje wsławiona w międzynarodowych operacjach wojskowych VI Brygada Spadochronowa Almogavares, tzw. Bripac, poinformował hiszpański generał brygady Luis Fernandez Herrero.

Żołnierze z Ukrainy przejdą pod okiem instruktorów Bripac “specjalistyczne szkolenie snajperskie".

Bripac, jak podał portal, dysponuje w położonej w pobliżu Madrytu bazie wojskowej zaadaptowanym dla potrzeb snajperów terenem treningowym, na którym można przećwiczyć 11 pozycji strzeleckich.

19:21

Pociski moździerzowe kalibru 120 mm to pierwszy efekt współpracy produkcyjnej, którą podjęliśmy z jednym z państw członkowskich NATO; niedawno zawarto stosowną umowę z ukraińskim resortem obrony, dzięki czemu amunicja wkrótce trafi do naszej armii - oznajmił ukraiński państwowy koncern zbrojeniowy Ukroboronprom.

Koncern wyjaśnił, że przy użyciu pocisków kalibru 120 mm można razić cele wroga oddalone o 7-8 km, w tym m.in. konstrukcje inżynieryjne i lekkie pojazdy opancerzone.

18:55

Rosyjskie wojsko ustawiło mobilne krematorium w kontrolowanym przez nie Tokmaku w obwodzie zaporoskim na południowym wschodzie Ukrainy - pisze sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Lokalni mieszkańcy skarżą się, że w części miasta, zwłaszcza w nocy, czuć zapach trupów.

18:54

Władze Ukrainy ostrzegły rząd Mołdawii przed planowanymi przez Kreml działaniami służącymi podbiciu i podporządkowaniu tego kraju przez Rosję, podało kierownictwo mołdawskiej Służby Wywiadu i Bezpieczeństwa (SIS) w Kiszyniowie.

"Zapewniamy obywateli, że wszystkie instytucje naszego państwa pracują właściwie i nie dopuszczą do realizacji tych (wywrotowych - red.) działań", napisały władze SIS.

18:43

"Wydaje się, że Iran modyfikuje swoje drony szturmowe dostarczane Rosji, by ich głowice mogły wyrządzić maksymalne szkody celom infrastrukturalnym na Ukrainie" - tak wynika z najnowszego raportu śledczego sporządzonego dla CNN.

17:54

Nowa rosyjska ofensywa na szeroką skalę przeciwko Ukrainie już się rozpoczęła, w Donbasie trwają duże walki - oświadczył Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, cytowany przez portal RBK-Ukraina.

Główne aktywne działania bojowe trwają w obwodzie ługańskim i donieckim - powiedział Podolak.

17:34

Ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow nie wykluczył rosyjskiej ofensywy na południu, na terytorium graniczącym z Donbasem; ocenił również, że nie ma zagrożenia dla Odessy - pisze portal Suspilne.

Reznikow zaznaczył, że rosyjska armia nie ma przewagi na Morzu Czarnym po zatopieniu krążownika Moskwa i po otrzymaniu przez ukraińskie siły zbrojne zachodnich przeciwokrętowych pocisków.

"By stanowić zagrożenie na lądzie, muszą przejść Chersoń, później forsować Dniepr i Mikołajów, tak jak próbowali poprzednio. Nad Mikołajowem nie zapanowali, a w Chersoniu ich nie ma" - kontynuował.

17:29

Okupowany przez Rosjan Melitopol to największe więzienie Europy - alarmuje mer tego miasta na południowym wschodzie Ukrainy, lojalny wobec władz w Kijowie Iwan Fedorow. Jak poinformował, w Melitopolu rosyjskie siły torturują cywilów w pięciu katowniach.

"Są już potwierdzone fakty tego, że w charakterze tortur wykorzystują prąd i strzelają w kończyny" - dodał mer.

Fedorow poinformował, że w okupowanym Melitopolu pozostało ok. 50-60 tys. cywilów.

17:27

Funkcjonariusze rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) zastrzelili w Kraju Stawropolskim, w południowo-zachodniej Rosji, cztery osoby podejrzewane o "ukraiński nacjonalizm", które jakoby zamierzały wysadzić w powietrze linię kolejową - poinformował niezależny rosyjski portal Ważnyje Istorii.

Doniesienia o "zneutralizowaniu" domniemanych "terrorystów" przekazał Narodowy Komitet Antyterrorystyczny Rosji. Według przedstawicieli kremlowskich służb specjalnych dywersanci skryli się w jednym z domów w miejscowości Pietrowski, a następnie, gdy nakazano im złożyć broń, otworzyli ogień do funkcjonariuszy FSB. Na miejscu zdarzenia wprowadzono reżim operacji antyterrorystycznej, lokalni mieszkańcy zostali ewakuowani - czytamy na łamach opozycyjnego serwisu.

16:31

Mimo licznych prognoz zwiastujących dominującą rolę lotnictwa we współczesnych konfliktach zbrojnych, wojny dzisiejszych czasów to w istocie starcia jednostek artylerii; ostrzały artyleryjskie odpowiadają za ponad 60 proc. wszystkich zniszczeń wojennych - oznajmił przedstawiciel ukraińskiego sztabu generalnego porucznik Andrij Rudyk.

"Ukraina i ukraińskie społeczeństwo przekonują się o tym na własnym bolesnym przykładzie" - dodał przedstawiciel sztabu.

Na Ukrainie używa się w ciągu jednego dnia tyle artylerii, ile w ciągu miesiąca podczas wojny w Afganistanie. Latem 2022 roku w Donbasie ukraińskie wojska wykorzystywały każdego dnia 6-7 tys. pocisków artyleryjskich, natomiast rosyjskie - nawet 40-50 tys. sztuk takiej amunicji - powiadomił pod koniec listopada ubiegłego roku amerykański dziennik "New York Times".

16:02

Okupacyjne władze Krymu przygotowują się na rozpoczęcie ukraińskiej operacji wyzwolenia półwyspu - donosi ukraiński wywiad wojskowy (HUR).

Stan podwyższonego ryzyka wprowadzono m.in. w miastach Armiańsk, Dżankoj, Kercz i w obiektach podległych np. ministerstwu transportu, ochrony zdrowia, energetyki. Nie określono terminu jego obowiązywania.

Zgodnie z dokumentem, do którego dotarł HUR, FSB ma wzmocnić kontrolę nad przemieszczaniem się ludzi i środków transportu na półwyspie.

15:58

Ursula von der Leyen zapowiedziała kolejne sankcje, które Unia Europejska zastosuje wobec Rosji. "Oni muszą zapłacić za zniszczenia i przelaną krew" - uzasadniała szefowa Komisji Europejskiej.

15:57

Na okupowanych przez Rosję terenach Ukrainy powstają tzw. korpusy kadetów, czyli szkoły wojskowe; najeźdźcy zmuszają rodziców, by zapisywali do tych szkół swoje dzieci, pragnąc w ten sposób pozyskać rekruta na wojnę - poinformowała ukraińska wiceminister obrony Hanna Malar.

Wiceminister dodała, że na podbitych obszarach Ukrainy werbowani są również więźniowie z zakładów karnych. Osadzonych namawia się do podejmowania służby w rosyjskich prywatnych firmach wojskowych.

15:51

Wydaje się, że sprawa dostarczenia Ukrainie dalekosiężnej broni i myśliwców jest rozwiązana - oświadczył Andrij Jermak, szef biura prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, składającego tego dnia wizytę w Brukseli.

15:23

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział na konferencji prasowej w Brukseli, że kilku przywódców Unii Europejskiej powiedziało podczas czwartkowego szczytu UE, w którym uczestniczył, że są gotowi dostarczyć Kijowowi samoloty, które pomogą mu w walce z rosyjską inwazją.

Mamy teraz kilka spotkań dwustronnych, zamierzamy poruszyć kwestię myśliwców i innych samolotów - dodał.

15:06

Brytyjski minister obrony Ben Wallace wykluczył natychmiastowe przekazanie Ukrainie samolotów bojowych, wskazując, że zajęłoby to miesiące. Powiedział jednak, że Wielka Brytania jest skupiona na alternatywnych sposobach ochrony ukraińskiej przestrzeni powietrznej.

O dostarczenie Ukrainie myśliwców zaapelował jej prezydent Wołodymyr Zełenski, składając w środę wizytę w Wielkiej Brytanii. Brytyjski premier Rishi Sunak nie złożył żadnych wiążących obietnic, ale powiedział, że w sprawie pomocy dla Ukrainy nic nie jest poza dyskusją, a samoloty są tematem rozmów.

13:44

Jestem wdzięczny za wsparcie wojskowe, dzięki któremu Ukraińcy walczą z Rosją o Europę - powiedział w Brukseli prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Ta agresja powinna ponieść klęskę tak szybko jak to możliwe. (...) Dziękuję, że nas rozumiecie i nas wspieracie. Że rozumiecie, jak bardzo potrzebujemy artylerii, amunicji, czołgów, rakiet dalekiego zasięgu i nowoczesnych myśliwców. Jesteśmy bardzo wdzięczni za to wsparcie wojskowe. Musimy zwiększyć dynamikę naszej współpracy. Musimy to robić szybciej, niż agresor, który stara się mobilizować swój potencjał - apelował Zełenski.

13:40

Dziękuję za wspieranie naszego kraju i naszych aspiracji - powiedział w Brukseli prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który był gościem unijnych przywódców zgromadzonych na szczycie Rady Europejskiej.

Wszyscy bronimy Europy przez reżimem, który chce zniszczyć jej wolność. (...) Nie traktujemy Europy jako terytorium z zasobami, tak jak czyni to Rosja. Dla nas to europejski dom. Rosja próbuje przejmować kontrolę nad terytorium, by eksploatować zasoby i narody - dodał.

Przekonywał, że Rosja ma szeroki wachlarz środków, za pomocą których próbuje wywierać wpływ na inne państwa - od brudnych pieniędzy po cyberataki.

Nie ogranicza się tylko do krajów bałtyckich i Polski. Widzieliśmy to na Bałkanach i będziemy widzieć w innych regionach, jeśli tylko Rosja tego zechce. Dlatego potrzebujemy szybkich decyzji - ostrzegł ukraiński przywódca.

13:00

Alarm lotniczy ogłoszono na prawie całej południowo-wschodniej Ukrainie. Niektóre kanały na Telegramie donoszą o eksplozjach w Zaporożu i Charkowie.

12:28

Dziewięć dronów kupionych za środki zebrane przez estoński biznes i organizatorów zrzutek publicznych zasiliło "Armię Dronów" na Ukrainie; dziesięć kolejnych jest w drodze - poinformowała w czwartek agencja BNS.

Drony zostały przekazane koordynatorowi projektu "Armia Dronów" gen. Jurijemu Szycholowi przez ambasadora Estonii na Ukrainie Kaimo Kuuska oraz posła Marko Mihkelsona.

Dostarczone Ukrainie drony pozwolą ukraińskiej armii wzmocnić zdolności wywiadowcze, dzięki którym uratowanych zostanie wiele istnień ludzkich - zaznaczył Jaak Ennuste z organizacji "Herojam Slava", która organizuje w Estonii zakup dronów dla Ukrainy.

12:22

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel i unijni przywódcy zgromadzeni na szczycie w Brukseli powitali w czwartek prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w siedzibie Rady Europejskiej.

Po zrobieniu wspólnego zdjęcia wszyscy razem udali się na salę obrad. Wcześniej Michel napisał na Twitterze: "Witaj w domu, witaj w UE".

11:47

Rosja mogła stracić połowę z około 3 tys. czołgów, z którymi zaczynała inwazję na Ukrainę - podała w czwartek amerykańska telewizja CNN, powołując się na blog wojskowy Oryx. Według ocen blogu 1000 czołgów zostało zniszczonych, a ponad 500 przejętych przez armię ukraińską.

Blog Oryx, który zbiera dane wizualne o stratach w sprzęcie wojskowym podczas wojny, poinformował w tym tygodniu, że zweryfikował liczbę około 1000 zniszczonych czołgów rozmaitego typu. Dalsze 544 czołgi zostały przejęte przez armię ukraińską. 79 czołgów zostało zniszczonych, a 65 - porzuconych.

Rosja zaczęła wojnę z około 3 tysiącami w gotowości bojowej, są więc duże szanse, że Rosja straciła połowę maszyn nadających się do użytku - powiedział jeden z autorów blogu Jakub Janovsky. Ocenia on, że przed inwazją na Ukrainę Rosja miała w rezerwie około 4 tys. czołgów.

11:45

Staję przed wami, żeby bronić prawa Ukrainy powrotu do domu - do Europy - powiedział w czwartek w Parlamencie Europejskim prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Próbuje się nam odebrać europejski sposób życia poprzez wojnę totalną. (...) Ale my na to nie pozwolimy. Ta wojna totalna, którą Rosja rozpoczęła nie toczy się tylko o takie czy inne terytorium,  w takim czy innym miejscu w Europie. Zagrożenie polega na tym, że mamy do czynienia z dyktatorem, który ma ogromne zasoby i rezerwy sowieckiej broni, jak również innych reżimów jak Iran - dodał.

Wartość życia ludzkiego nie istnieje dla rosyjskich władz. Nikt się nie liczy poza tymi, którzy siedzą na Kremlu i nabijają sobie kabzę. 140 mln obywateli Rosji to dla przywódców rosyjskich mięso armatnie - ktoś, kto może nosić karabin i pójść walczyć - podkreślił Zełenski.

Rosja aktywnie inwestuje w ksenofobię i próbuje ją na naszym kontynencie znormalizować. Stara się sprawić, aby nieludzka rzeczywistość lat 20., 30., 40. wróciła. Nasza odpowiedź wobec tego, to zdecydowanie "nie". Bronimy się przed najbardziej antyeuropejską siłą w nowoczesnej Europie. Działając na polu bitwy działamy razem z wami - podkreślił Zełenski.

Aby marzenia naszych dzieci i wnuków mogły się ziścić musi zapanować pokój i bezpieczeństwo. Jak miałoby do tego dojść, jeśli nie pokonamy siły antyeuropejskiej, która chce nas wszystkich obrabować, ukraść nam nasza Europę? Tylko nasze zwycięstwo zagwarantuje nam przyszłość - dodał.

11:24

Kiedy świat myśli o Ukrainie, to myśli o walczących bohaterach, o Dawidzie pokonującym Goliata - powiedziała w czwartek szefowa Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola podczas sesji, w której bierze udział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Zgromadziliśmy się tu dzisiaj z tej historycznej okazji, aby powitać w Parlamencie Europejskim prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. To niezwykła chwila, w niezwykłych czasach. Minął prawie rok od brutalnej, nielegalnej inwazji Rosji na suwerenną Ukrainę - oświadczyła Metsola.

Przez cały ten czas, panie prezydencie, pańskie przywództwo inspirowało waszych ludzi i inspirowało każdy zakątek globu. Kiedy świat myśli o Ukrainie, myśli o bohaterach walczących z przeciwnościami losu, o Dawidzie pokonującym Goliata. Myśli o ikonach Wyspy Węży, wojownikach Mariupola, wyzwolicielach tak wielu okupowanych miast i wsi. Ich imiona będą wymawiane przez pokolenia - dodała przewodnicząca PE.

11:04

Holandia nie wyklucza jakiegokolwiek wsparcia militarnego dla Ukrainy - powiedział dziennikarzom holenderski premier Mark Rutte w czwartek przed szczytem UE w Brukseli, w którym weźmie udział także prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Konsekwentnie mówiliśmy, że niczego nie wykluczamy, o ile między NATO a Rosją nie ma sytuacji artykułu 5 - oświadczył szef rządu Holandii.

10:53

Głównym tematem na szczycie w Brukseli będzie wojna w Ukrainie, będziemy rozmawiali z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim o tym, jak wesprzeć Ukrainę w jej drodze do zwycięstwa. Ważnym krokiem na tej drodze będzie kolejny pakiet sankcji unijnych - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

W rozmowie z dziennikarzami w Brukseli szef rządu również podkreślił, że głównym tematem podczas szczytu będzie wojna na Ukrainie. Jak mówił, wszyscy chcą doprowadzić do pokoju i bezpieczeństwa. Ta wojna musi się skończyć, ale musi się skończyć w taki sposób, aby Ukraina wygrała. To jest dla wszystkich tu jasne. Jednak metody proponowane przez niektórych naszych partnerów, może nie taką prostą drogą, mogą prowadzić do tego zwycięstwa Ukrainy - stwierdził Morawiecki.

Dlatego - jak zaznaczył - "stanowisko Polski tu jest jednoznaczne, jest bardzo ściśle określone". Dziś tu mamy spotkanie z panem prezydentem (Ukrainy Wołodymyrem) Zełenskim w Brukseli. Nasza reprezentacja i ja sam spotykam się też w różnych formatach z panem prezydentem. Będziemy rozmawiali o aktualnej sytuacji i w jaki sposób wsparcie militarne, wojskowe, humanitarne może wesprzeć Ukrainę w jej drodze do zwycięstwa - dodał.

10:35

SpaceX podjął kroki, by uniemożliwić ukraińskiemu wojsku korzystanie z łączących z internetem satelitarnych terminali Starlink do kontrolowania dronów - poinformowała prezes firmy Gwynne Shotwell.

Ten system nigdy nie miał być wykorzystywany jako broń, jednak Ukraińcy korzystają ze Starlinków w sposób niezgodny z naszymi intencjami, który nie był zapisany w żadnej umowie - powiedziała Shotwell w środę podczas konferencji w Waszyngtonie.

W rozmowie z dziennikarzami doprecyzowała później, że miała na myśli doniesienia o wykorzystywaniu przez ukraińskich wojskowych Starlinków do kontrolowania dronów - dodaje Reuters.

10:32

Założyciel najemniczej grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn poinformował, że jego kompania zaprzestała rekrutowania rosyjskich więźniów do udziału w wojnie na Ukrainie. Według różnych szacunków w ciągu ostatniego roku mógł wysłać na front nawet kilkadziesiąt tysięcy skazańców.

10:21

Unia Europejska udzieli Ukrainie większego wsparcia wojskowego - powiedział szef unijnej dyplomacji Josep Borrell dziennikarzom w czwartek, gdy przywódcy UE przybyli na szczyt w Brukseli.

09:51

Ponad 20 generałów armii rosyjskiej zginęło od rozpoczęcia inwazji na Ukrainę - donosi agencja Nikkei, powołując się na japoński wywiad.

09:31

Brytyjskie ministerstwo obrony w codziennej aktualizacji wywiadowczej napisało, że ze względu na zamarzniętą ziemię w ostatnich tygodniach warunki do przemieszczania się we wschodniej Ukrainie prawdopodobnie niewiele się zmieniły. W dniu 8 lutego temperatury na powierzchni wynosiły około 0 stopni Celsjusza, a jak wskazują prognozy, w nadchodzącym tygodniu wzrost temperatury gleby i topnienie śniegu prawdopodobnie pogorszą warunki do przemieszczania się w całym Donbasie. Z kolei w połowie lub pod koniec marca będą one prawdopodobnie najgorsze, ze względu na wyjątkowo błotnisty teren.

"Dowódcy po obu stronach będą najprawdopodobniej starali się unikać planowania większych ofensyw w tym czasie". Jednak względy "polityczne lub operacyjne mogą przeważyć nad takimi obawami, czego dowodem jest rozpoczęcie przez Rosję inwazji pod koniec lutego 2022 roku" - oceniono.

08:33

Na Charkowszczyźnie w miejscowości Dworiczna w rejonie (odpowiednik powiatu) kupjańskim zginęły dwie osoby - poinformował szef regionu Ołeh Syniehubow na serwisie Telegram.

Jak podkreślił, Rosjanie masowo ostrzeliwali w ciągu minionej doby miejscowości przygraniczne w rejonach: czuhujiwskim, kupjańskim i charkowskim. Pod ogniem znalazły się co najmniej 23 miejscowości. W dwóch miejscach - w okolicach miejscowości Kotlariwka i Tabajiwka - Rosjanie użyli lotnictwa podczas bombardowań.

Z kolei o ofiarach w Bachmucie, atakowanym przez Rosjan od miesięcy i stale ostrzeliwanym mieście w obwodzie donieckim, poinformował szef regionu Pawło Kyryłenko.

08:15

Od rany postrzałowej zginął w Donbasie Igor Manguszew. Rosyjski najemnik "zasłynął" z pozowania z czaszką, która według niego należała do ukraińskiego żołnierza.

08:06

W ciągu ostatniej doby Rosja ostrzelała 19 miejscowości w obwodzie zaporoskim. Uszkodzonych zostało kilkanaście domów i obiektów infrastruktury.

07:10

W czwartek w Brukseli rozpocznie się nadzwyczajne posiedzenie Rady Europejskiej, na którym szefowie państw i rządów UE będą rozmawiać o agresji Rosji na Ukrainę, gospodarce i nielegalnej imigracji. W szczycie ma wziąć udział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Prezydenci i premierzy państw Unii omówią przede wszystkim najnowsze wydarzenia związane z wojną Rosji przeciwko Ukrainie i dalsze wsparcie UE dla tego kraju. Przedyskutują dalsze sankcje wobec Rosji, sposoby pociągnięcia jej do odpowiedzialności za atak na sąsiada, a także możliwości wykorzystania rosyjskich aktywów zamrożonych w Europie do sfinansowania powojennej odbudowy Ukrainy.

W szczycie ma wziąć udział prezydent Zełenski, który w środę odwiedził Londyn i Paryż. Według nieoficjalnych informacji, przede wszystkim zwróci się on do przywódców "27" z apelem o większe dostawy broni dla Ukrainy, w tym artylerii rakietowej dalekiego zasięgu, czołgów, samolotów oraz amunicji.

06:45

Inwazja rosyjska na Ukrainę była nielegalna, potępiam ją, ale nie była niesprowokowana, więc potępiam też prowokatorów - powiedział podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ jeden z założycieli zespołu Pink Floyd Roger Waters. Muzyk przemawiał na specjalne zaproszenie strony rosyjskiej.

05:21

Premier Mateusz Morawiecki powiedział włoskiemu dziennikowi "Corriere della Sera", że pokonanie Rosji to "jednocześnie polska i europejska racja stanu". Wyraził opinię, że jednym z warunków przywrócenia w przyszłości Rosji do grona cywilizowanych państw jest jej "deputinizacja". "Rosjanie muszą sami zdemontować ten quasi-totalitarny system stworzony przez prezydenta Putina" - dodał premier.

W wywiadzie dla największej włoskiej gazety w jej wersji internetowej i jej papierowego wydania w czwartek szef polskiego rządu następująco skomentował decyzję Niemiec o dostarczeniu czołgów Leopard 2 na Ukrainę: Lepiej późno niż wcale.

Doceniam pomoc Niemiec dla Ukrainy, ale musimy też zachować odpowiednie proporcje. Berlin więcej pomocy deklaruje niż ostatecznie jej przekazuje. A samymi deklaracjami Ukrainy nie obronimy. Nawet jeśli Niemcy przekazałyby Ukrainie tyle, ile deklarują to nadal byłaby to kropla w morzu potrzeb. Od jednego z najsilniejszych państw europejskich trzeba wymagać więcej - ocenił premier RP.

Dodał następnie: kanclerz Olaf Scholz "także powtarzał, że nie chcą iść sami, a w tym samym czasie Niemcy stawały się samotną wyspą pośród państw coraz bardziej angażujących się w pomoc Ukrainie. Gdyby wszystkie państwa zareagował równie szybko i z równą determinacją co Polska, bylibyśmy dziś o wiele bliżej zwycięstwa Ukrainy".

05:14

Instytut Studiów nad Wojną w swojej codziennej analizie wskazuje, że Rosjanie zaczęli ofensywę na szeroką skalę w obwodzie ługańskim, ale wojska ukraińskie uniemożliwiają im poczynienie znaczących postępów.

Tempo rosyjskich operacji w rejonie Swatowego i Kreminnej znacznie wzrosło w ciągu ostatniego tygodnia. Rosjanie dokonują niewielkich postępów w pobliżu Kupiańska i na zachód od Kreminnej. Sukcesy odniesiono na północny zachód od Swatowa.

Według analityków, ofensywa nie nabrała jeszcze pełni mocy. Nie uruchomiono jeszcze części 2. Dywizji Strzelców Zmotoryzowanych, która trafiła do Ługańska po ćwiczeniach na Białorusi.

05:00

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapowiedział, że Wielka Brytania jest gotowa zapewnić Ukrainie "mocny pakiet obronny", który obejmie broń dalekiego zasięgu.

Wierzę, że to jest nasz jasny sygnał - dla Ukrainy i Wielkiej Brytanii - że nie tylko idziemy razem, ale przejdziemy całą tę trudną drogę do naszego wspólnego zwycięstwa - powiedział.