Korytarze solidarnościowe zadziałały - przekazała dziennikarce RMF FM Komisja Europejska. Od kwietnia udało się wyeksportować z Ukrainy ponad 14 mln ton produktów rolnych, głównie zbóż i nasion oleistych. W kwietniu w wyniku wojny zablokowanych zostało ponad 20 mln ton zboża przeznaczonego na eksport.

Zboże jest transportowane częściowo odblokowanym Morzem Czarnym. Jednak aż 60 proc. drogą lądową, czyli korytarzami solidarnościowymi, które prowadzą między innymi przez Polskę.

Tylko w zeszłym miesiącu ponad 2,5 mln ton ukraińskich produktów rolnych zostało wyeksportowanych  korytarzami solidarnościowymi, czyli dwa razy więcej niż w kwietniu. Stało się to możliwe dzięki unijnej koordynacji, dostarczaniu przez kraje UE dodatkowych taborów towarowych czy samochodów ciężarowych.

Rozmówcy Katarzyny Szymańskiej-Borginon w KE  twierdzą, że można jeszcze poprawić przepustowość na polsko-ukraińskiej granicy. Stworzyć np. dodatkowe korytarze, gdyż czas oczekiwania wciąż jest jeszcze bardzo długi.

KE odpiera także zarzuty Putina, że większość wyeksportowanego zboża trafiło do bogatych krajów Europy. Z przekazanych danych wynika, że jest to mnie niż połowa.