199 osób zginęło w lipcu na polskich drogach - wynika z policyjnych statystyk. W porównaniu z ubiegłym rokiem, liczba ofiar śmiertelnych wypadków znacząco spadła. W lipcu 2012 r. było to ponad 300 osób.

Policjanci sugerują, że spadek liczby osób, które zginęły na drogach może mieć kilka przyczyn. Stan polskich szos powoli, ale systematycznie się poprawia. Być może zmienia się także mentalność kierowców, którzy zwracają większą uwagę na przepisy i ograniczenia. Jednak, jak twierdzą funkcjonariusze, nie bez znaczenia są fotoradary porozstawiane w wielu miejsca i większa liczba policjantów z drogówki na służbie.

Z analizy statystyk można wysnuć jeszcze jeden optymistyczny wniosek - o piętnaście procent spadła liczba pijanych za kółkiem. W lipcu zeszłego roku złapano ponad 15 tysięcy osób jadących na podwójnym gazie, a w tym miesiącu - niewiele ponad 13 tysięcy.

Najtragiczniejszym dniem pierwszego miesiąca tegorocznych wakacji był na polskich drogach 9 lipca. W wypadkach zmarło wtedy 11 osób.