Wiesz kiedy trzeba wezwać karetkę? Krakowskie pogotowie opublikowało listę objawów, które wymagają natychmiastowej interwencji ratowników medycznych. To nie tylko utrata przytomności i nagły, ostry ból w klatce piersiowej, ale także udar cieplny czy wyziębienie organizmu. Zawsze powinniśmy natomiast pamiętać dwa numery alarmowe - 999 i 112.

Po wykręceniu numeru 999 lub 112 na terenie Małopolski zostaniemy połączeni z jedną z dwóch Skoncentrowanych Dyspozytorni Medycznych: w Krakowie lub Tarnowie. Dla osoby wzywającej pomocy nie ma to jednak znaczenia - dyspozytor wyśle zawsze tę karetkę, która jest w stanie najszybciej dojechać do poszkodowanego.

Rozmowa z dyspozytorem

Dyspozytorowi należy krótko opisać, co się dzieje i podać - najdokładniej jak potrafimy - miejsce zdarzenia. Dyspozytor w pierwszej kolejności zapyta o adres, prosząc też o dodatkowe informacje, np. nr bloku, klatki, piętro czy np. drogę podjazdu pod blok. Pytania mogą wydawać się błahe i niepotrzebne, ale w praktyce są one niezwykle istotne, aby ratownicy mogli jak najszybciej dotrzeć do pacjenta.

Następna część rozmowy to wywiad dotyczący pacjenta i jego stanu. Zostaniemy poproszeni o podanie jego danych osobowych i przebytych chorób. Oczywiście, przygodne osoby odpowiadają po prostu: "nie wiem". Dyspozytor zapyta też o wiek chorego, jeśli tego nie wiemy, podajemy przybliżony wiek - wystarczy sama informacja, czy jest to dziecko czy np. osoba starsza.

Potrzebujesz na wakacjach pomocy? Sprawdź numery alarmowe!

Na wakacjach chcemy przede wszystkim spokojnie odpoczywać. Mogą nam się jednak przytrafić nieprzewidziane wypadki i będziemy potrzebować pomocy. Kogo wzywać, gdy konieczna będzie pomoc w górach, a gdzie dzwonić nad morzem, czy nad jeziorem? Mamy dla Was listę potrzebnych numerów alarmowych. czytaj więcej

Na zakończenie rozmowy dyspozytor zapyta o imię i nazwisko i poinformuje o swojej decyzji: czy karetka zostanie wysłana. Jeśli dyspozytor uzna, że nie ma podstaw do dysponowania ambulansu, udzieli niezbędnych wskazówek, gdzie i jak szukać dalszej pomocy. 

Już w trakcie rozmowy dyspozytor wprowadza niezbędne dane (m.in. lokalizację) do systemu komputerowego i wysyła karetkę. Powiadamia też inne służby, jeśli jest taka potrzeba. Może w tym czasie kontynuować rozmowę ze zgłaszającym i np. instruować go, jak pomóc poszkodowanemu. Taka rozmowa nie opóźnia przyjazdu ambulansu.

Pozostańmy z chorym

Polskie prawo nakłada na każdego obywatela obowiązek pomocy osobie rannej czy chorej w miejscu publicznym. Ratownicy apelują tutaj jednak do sumienia, nie do poczucia obowiązku. Nikt z nas nie chciałby przecież być pozostawionym bez pomocy - dlatego, nawet jeśli się spieszymy, pozostańmy z chorym do czasu przyjazdu karetki. Jego stan może się przecież pogorszyć.

Wezwania z innych województw (np. do krewnych)

To sytuacje bardzo rzadkie, ale od czasu do czasu się zdarzają. Ktoś z naszych krewnych, przebywający na terenie Małopolski, w momencie, gdy my jesteśmy w innej części Polski, nie potrafi sam wezwać pomocy i kontaktuje się z nami. W takiej sytuacji należy zadzwonić na lokalny numer 112 - dyżurny powinien pomóc nam w połączeniu z właściwą dyspozytornią pogotowia.

Internetowe ABC pierwszej pomocy. Sprawdź koniecznie!

Jak pomóc, żeby nie zaszkodzić? Z myślą o naszych słuchaczach i internautach przygotowaliśmy poradnik, jak dobrze i skutecznie udzielić pierwszej pomocy. Jak podkreślają ratownicy, nie jest to trudne. Wystarczy znać kilka podstawowych zasad i przede wszystkim nie wpadać w panikę. Za nieudzielenie... czytaj więcej

Udzielanie pierwszej pomocy

Nawet jeśli nie umiemy, nawet jeśli się boimy - nie wahajmy się udzielić choremu pierwszej pomocy. To są proste czynności i nie będziemy ich wykonywać długo - jedynie do momentu przyjazdu ratowników. Te kilka minut może jednak zaważyć na czyimś życiu.

Instrukcje, jak udzielić pierwszej pomocy, poda nam dyspozytor na bieżąco, przez telefon.

Kiedy wezwać karetkę?

W sytuacjach nagłego zagrożenia zdrowia i życia, szczególnie gdy zaobserwujemy poniższe objawy:

- Utrata przytomności

- Zaburzenia świadomości

- Drgawki

- Nagły, ostry ból w klatce piersiowej

- Zaburzenia rytmu serca

- Nasilona duszność

- Nagły ostry ból brzucha

- Uporczywe wymioty, zwłaszcza z domieszką krwi

- Masywny krwotok z dolnego odcinka przewodu pokarmowego

- Masywny krwotok z dróg rodnych

- Gwałtownie postępujący poród

- Ostre i nasilone reakcje uczuleniowe (wysypka, duszność) będące efektem zażycia leku, ukąszenia, czy użądlenia przez jadowite zwierzęta

- Zatrucia lekami, środkami chemicznymi czy gazami

- Rozległe oparzenia

- Udar cieplny

- Wyziębienie organizmu

- Porażenie prądem

- Podtopienie lub utoniecie

- Agresja spowodowana chorobą psychiczną

- Dokonana próba samobójcza

- Upadek z dużej wysokości

- Rozległa rana, będąca efektem urazu

- Urazy kończyny dolnej, uniemożliwiające samodzielne poruszanie się

(MRod)