Ze względu na eskalację konfliktu na Bliskim Wschodzie firma TUI Niemcy anuluje wszystkie wycieczki do Izraela aż do końca lipca - poinformował w oficjalnym komunikacie niemiecki oddział międzynarodowej agencji turystycznej. Ostrzeżenie dla podróżujących wydało także polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

"Firma TUI Niemcy anuluje wszystkie wycieczki do Izraela aż do 31 lipca włącznie" - głosi komunikat. Zawieszone w tym okresie będą też rezerwacje hoteli.

Osoby, które wcześniej zarezerwowały hotele w Izraelu w tym okresie za pośrednictwem niemieckiego oddziału TUI proszone są o rozważenie zmiany tej rezerwacji - informuje firma w swym oświadczeniu.

TUI Niemcy funkcjonuje pod trzema markami: TUI, Airtours i 1-2-Fly.

MSZ wydał ostrzeżenie dla podróżujących

W związku z operacją izraelską w Strefie Gazy oraz zamkniętym przejściem granicznym w Rafah pomiędzy Strefą Gazy a Egiptem, Ministerstwo Spraw Zagranicznych kategorycznie odradza wszelkie podróże na terytorium Strefy Gazy.

Obywatele polscy przebywający w Strefie Gazy muszą liczyć się z brakiem możliwości powrotu do kraju do czasu ponownego otwarcia granicy przez władze w Egipcie. Przejście graniczne pomiędzy Strefą Gazy a Izraelem w Erez jest zamknięte - podkreślono w komunikacie umieszczonym na stronie internetowej resortu.

MSZ przypomina, że w związku z zaostrzeniem konfliktu pomiędzy Izraelem i organizacją Hamas w Strefie Gazy możliwy jest ostrzał rakietowy południowego i centralnego Izraela.

Ministerstwo odradza także podróżowania do Jerozolimy Wschodniej oraz w rejon przejść granicznych pomiędzy Izraelem oraz Zachodnim Brzegiem Jordanu a także większych miast na Zachodnim Brzegu Jordanu.

Wszystkie osoby przebywające lub planujące pobyt w Izraelu, zwłaszcza w ww. regionach, powinny zgłosić swój pobyt w systemie e-konsulat. W razie wątpliwości dotyczących bezpieczeństwa na granicy Egiptu i Strefy Gazy należy skontaktować się bezpośrednio z Ambasadą RP w Tel Awiwie pod numerami telefonów: +97237253118 lub +972547444106 albo Ambasadą RP w Kairze: +201005485500.

Tylko tej nocy zginęło 20 osób

Konflikt na Bliskim Wschodzie zaostrzył się w ostatnich dniach. Izraelska armia rozpoczęła w nocy z poniedziałku na wtorek ofensywę lotniczą w odpowiedzi na prowadzony ze Strefy Gazy intensywny ostrzał rakietowy terytorium Izraela. Ofensywa nie powstrzymała jednak tych ataków, a bojownicy palestyńscy skierowali rakiety na Jerozolimę, Tel Awiw, Hajfę, oddaloną o ponad 160 km od Strefy Gazy, oraz Dimonę, w pobliżu której znajduje się ośrodek badań jądrowych.

Łącznie po stronie palestyńskiej od wtorku odnotowano 70 ofiar śmiertelnych - podaje BBC.