Do 20 wzrosła liczba ofiar izraelskich ataków lotniczych przeciwko bojownikom radykalnego Hamasu - informują źródła palestyńskie. Ubiegła noc była najbardziej tragiczna od rozpoczęcia izraelskich nalotów na Strefę Gazy.

Większość ofiar zginęła w bombardowanych i ostrzeliwanych domach i kawiarniach na południu Strefy Gazy. Wśród zabitych są kobiety i dzieci. "W czwartek wciąż wystrzeliwane są z terytorium Strefy Gazy pociski rakietowe w kierunku Izraela; Hamas przyznał się do odpalenia dwóch rakiet typu M-75. W położonych na południu Izraela miastach wyją syreny alarmowe" - pisze BBC.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu zagroził "nasileniem ataków przeciwko Hamasowi i innym ugrupowaniom terrorystycznym w Strefie Gazy. Celem działań izraelskich mają być bojownicy Hamasu oraz takie obiekty, jak wyrzutnie rakiet, magazyny z bronią, tunele i centra dowodzenia. Armia Izraela twierdzi, że od północy zaatakowano 108 celów. Z kolei 12 pocisków rakietowych zostało wystrzelonych w stronę Izraela; siedem z nich  zniszczono używając systemu obrony przeciwrakietowej Żelazna Kopuła.

Rośnie liczna ofiar

Jak informują palestyńskie źródła, w nocy ze środy na czwartek w nalocie na kawiarnię w mieście Chan Junis w południowej części Strefy Gazy zginęło dziewięć osób. Według palestyńskiego ministerstwa zdrowia ośmioro Palestyńczyków zginęło w nalocie na dom w pobliżu miasta. "Z kolei w czwartek rano trzy osoby zostały zabite w ataku na zachodzie miasta Gaza; izraelski pocisk uderzył w samochód, którym się poruszali "- donosi BBC. Według Reutera ofiary to bojownicy Islamskiego Dżihadu. Wcześniej podawano, że w innym bombardowaniu, w obozie dla uchodźców Nusejrat, w środkowej części Strefy, zginął jeden Palestyńczyk. Egipska telewizja państwowa podała, że rząd w Kairze zdecydował się otworzyć w czwartek przejście graniczne w Rafah, między Strefą Gazy a Egiptem, by ewakuować rannych, którzy ucierpieli w izraelskich atakach.

Izraelska armia rozpoczęła w nocy z poniedziałku na wtorek ofensywę lotniczą w odpowiedzi na prowadzony ze Strefy Gazy intensywny ostrzał rakietowy terytorium Izraela. Bojownicy palestyńscy skierowali rakiety na Jerozolimę, Tel Awiw, Hajfę, oddaloną o ponad 160 km od Strefy Gazy, oraz Dimonę, w pobliżu której znajduje się ośrodek badań jądrowych. W sumie po stronie palestyńskiej od wtorku zginęło 70 osób - podaje BBC.

Eskalacja konfliktu izraelsko-palestyńskiego będzie tematem czwartkowego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ.