Okręty rosyjskiej marynarki wojennej zablokowały Cieśninę Kerczeńską, która oddziela Krym od Rosji - podała ukraińska straż graniczna. Chwilę później poinformowano, że rosyjscy żołnierze wdarli się na terytorium ukraińskiego pułku rakietowego pod Eupatorią na Krymie. Wieczorem rosyjskie ministerstwo obrony podało, że przeprowadzono test rakiety balistycznej. Na RMF 24 na bieżąco śledzimy wszelkie wydarzenia związane z kryzysem na Ukrainie. Zapraszamy do relacji minuta po minucie!

Relacja na żywo. Wciśnij F5, żeby odświeżyć!

23:00 Zamykamy relację na żywo. Dziękujemy, że byliście z nami!

22:30 Komitet Noblowski nie popisał się wyczuciem. Prezydent Rosji Władimir Putin oraz papież Franciszek znaleźli się wśród nominowanych w 2014 roku do Pokojowej Nagrody Nobla

21:50 Wtorkowe wypowiedzi Władimira Putina wyraźnie sugerują, że zrezygnował "na dzisiaj z planów rozwiązań siłowych" wobec Ukrainy - ocenił prezydent Bronisław Komorowski. Według niego stanowisko prezydenta Rosji "otwiera drogę do szukania rozwiązań natury politycznej".

21:09 Przedstawiciel władz amerykańskich przyznał, że USA otrzymały stosowne powiadomienie o zamiarze przeprowadzenia przez Rosję próby międzykontynentalnego balistycznego pocisku rakietowego jeszcze przed krymskim kryzysem.

20:57 Ukraina nie dysponuje informacjami o przerwaniu manewrów wojskowych u swych granic, o czym zapewniła Rosja - oświadczył rzecznik ukraińskiego MSZ Jewhen Perebyjnis. Mimo twierdzenia Putina o zakończeniu tak zwanych manewrów wojskowych (rosyjskich) sił zbrojnych na granicy z Ukrainą, nie ma informacji o wycofaniu wspomnianych wojsk - oznajmił.

20:53 Ukraińscy dziennikarze dotarli do dokumentów szefa osobistej ochrony Janukowycza. Okazuje się, że Kostiantyn Kobzar był zamieszany w pobicie słynnej dziennikarki.

20:42 Okręgowy Sąd Administracyjny w Kijowie uznał za bezprawne decyzje parlamentu Autonomicznej Republiki Krymu o wyborze premiera oraz o rozpisaniu referendum w sprawie rozszerzenia pełnomocnictw autonomii półwyspu. Z wnioskiem o to zwróciła się do sądu wcześniej tego dnia Prokuratura Generalna Ukrainy.

20:12 Strategiczne Siły Rakietowe wystrzeliły rakietę RS-12M Topol z okolic Astrachania w pobliżu Morza Kaspijskiego. Pocisk trafił w cel, czyli w poligon w Kazachstanie - podała Reuters za agencją RIA.

20:07 Wystrzelony pocisk "Topol" może przenosić głowice jądrowe - podaje na Twitterze @Euromaidan.

20:00 Rosja testuje międzykontynentalne rakiety balistyczne - poinformowała agencja Reutera, cytując rosyjskie ministerstwo obrony.

19:59 Wiktor Janukowicz i jego dwóch synów otwierają czarną listę obywateli Ukrainy objętych unijnymi sankcjami - dowiedziała się nieoficjalnie brukselska korespondentka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon. Pojutrze listę tę mają oficjalnie ogłosić szefowie państw i rządów na szczycie Unii Europejskiej w Brukseli. 

19:43 Ukraińscy żołnierze wieszają narodową flagę na ogrodzeniu bazy wojskowej w Belbeku. Naprzeciwko stoi uzbrojony rosyjski żołnierz:

19:42 Słowa prezydenta Rosji Władimira Putina o tym, że "bojownicy" z Majdanu byli szkoleni m.in. w Polsce to kompletnie nieuzasadnione oskarżenie, które jest echem sposobu myślenia o świecie, w którym są same spiski - powiedział prezydent Bronisław Komorowski.

19:27 Polscy posłowie uzgodnili  treść projektu uchwały w sprawie Ukrainy; ma ona zostać przyjęta w środę przez Sejm. Projekt zawiera ocenę obecnej sytuacji na Ukrainie; wyraża też solidarność z tym krajem i jego obywatelami.

19:20 Załodze okrętu "Sławutycz" marynarki wojennej Ukrainy udało się uniknąć zajęcia przez uzbrojonych ludzi - poinformowała służba prasowa Ministerstwa Obrony Ukrainy. "Uzbrojeni ludzie na holowniku podpłynęli do burty okrętu, ale załoga stawiła im siłowy opór. Podjęto próbę przerzucenia (na pokład) grupy abordażowej, zatrzymania okrętu, broni i marynarzy" - podała służba prasowa.

18:43 Prezydent USA Barack Obama powiedział, że argumenty, którymi posługuje się prezydent Rosji Władimir Putin, uzasadniając swe posunięcia wobec Ukrainy, "nie są w stanie nikogo zwieść". Kreml tłumaczy agresję komicznością obrony rosyjskiej mniejszości. Obama nazwał interwencję Rosji na Krymie "pogwałceniem prawa międzynarodowego". Wygląda na to, że prezydent Putin ma zespół prawników, który przygotowuje mu jakieś inne interpretacje prawa - dodał prezydent.

Cytat

Wygląda na to, że prezydent Putin ma zespół prawników, który przygotowuje mu jakieś inne interpretacje prawa
Barack Obama, prezydent USA

18:20 Stały przedstawiciel Rosji przy Unii Europejskiej Władimir Czyżow ocenił, że praktyczne działania wobec Rosji, jakie zapowiedzieli ministrowie spraw zagranicznych UE w związku z konfliktem na Krymie, są "skromniejsze niż ich oświadczenia polityczne".

18:09 Mimo apeli społeczności międzynarodowej Rosja nadal narusza suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy, łamiąc swoje zobowiązania międzynarodowe - powiedział sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen po posiedzeniu Rady Północnoatlantyckiej.

18:05 Rosja ryzykuje własną izolację, jeżeli nie położy kresu eskalacji konfliktu w Ukrainie - oświadczył sekretarz stanu USA John Kerry. Jego zdaniem Rosja bardzo się stara stworzyć pretekst do inwazji na Ukrainę. Wyraził jednak nadzieję, że prezydent Władimir Putin cofnie się i uważnie wysłucha, iż Stanom Zjednoczonym nie zależy na poważnej konfrontacji.

17:56 Niemiecki minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier ocenił, że wypowiedzi prezydenta Rosji Władimira Putina na konferencji w Moskwie zwiększyły szanse na powstanie międzynarodowej grupy kontaktowej w sprawie Ukrainy.

17:47 Sekretarz stanu USA podkreślił, że najlepszą metodą rozwiązania konfliktu wokół Ukrainy jest dyplomacja i poszanowanie suwerenności, nie zaś jednostronne użycie siły. Zaznaczył, że Stany Zjednoczone pragną, by napięcie w stosunkach Ukrainy z Rosją obniżyło się, a kryzys był zażegnywany poprzez struktury międzynarodowych instytucji.

17:42 Sekretarz stanu USA John Kerry potępił akt agresji Rosji na Ukrainę.

17:34 Jest pierwsza finansowa pomoc dla Ukrainy. Amerykański sekretarz stanu John Kerry obiecał właśnie Ukraińcom gwarancje finansowe o wartości jednego miliarda dolarów. To jest pierwsza realna pomoc finansowa dla nowych władz bankrutującej Ukrainy. To też znak solidarności z tym krajem. Kijów chce wykorzystać pieniądze do spłacenia najpilniejszych długów, co pozwoli starać się o dalsze zagraniczne wsparcie. Z pomocą dla Ukrainy ruszają także Niemcy. Koncern energetyczny RWE zaoferował właśnie dostawy tańszego gazu z Zachodu - relacjonuje  z Kijowa dziennikarz RMF FM, Krzysztof Berenda.

17:32 Jeszcze dziś Stany Zjednoczone mogą wprowadzić kolejne sankcje dla Rosji - wynika z nieoficjalnych informacji płynących z Białego Domu. Taką informację przekazał waszyngtoński korespondent RMF FM, Paweł Żuchowski.

17:21 Rosyjscy żołnierze wdarli się na terytorium ukraińskiego pułku rakietowego pod Eupatorią na Krymie - powiedział członek dowództwa tej jednostki agencji Interfax-Ukraina. "Aby nie wpuścić na terytorium naszej jednostki uzbrojonych sił specjalnych, zablokowaliśmy dojazdy, ale około 150 rosyjskich żołnierzy przedarło się przez obronę i wdarło na terytorium naszej jednostki" - oświadczył.

17:16 Okręty rosyjskiej marynarki wojennej zablokowały Cieśninę Kerczeńską, która oddziela Krym od Rosji - podała ukraińska straż graniczna. Służba ta twierdzi, że Rosjanie kontrolują krymską część tego wąskiego kanału. Według tego źródła po stronie rosyjskiej widać pojazdy opancerzone.

17:14 Podsumowanie sytuacji na Ukrainie w jednym obrazku. Rysunek umieścił na swoim profilu @Euromaidan:

17:06 John Kerry tweetuje z Kijowa: Niezwykle poruszająca wizyta:

17:02 Wznowiono kontakty między ukraińskimi i rosyjskimi ministrami - ogłosił premier Ukrainy. Arsenij Jaceniuk przyznał, że dług jego kraju za rosyjski gaz wzrósł do 2 miliardów dolarów. Ukraina zaczyna walkę o 15 miliardów dolarów od Międzynarodowego Funduszu Walutowego. W Kijowie pracę zaczęli urzędnicy MFW - relacjonuje wysłannik RMF FM do Kijowa, Krzysztof Berenda.

16:59 Fragment konferencji premiera Donalda Tuska:

16:54 Ambasador Rosji w Polsce Aleksander Aleksiejew - wezwany dziś do MSZ - został poinformowany, że według Polski działania rosyjskie na Krymie stanowią naruszenie integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy - powiedział rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski.

16:43 Tusk o słowach Putina: Bardzo dalekie od rzeczywistości. Przeczytajcie, co jeszcze szef rządu mówił na konferencji prasowej. 

16:37 Ukraiński okręt U130 przepływa przez Cieśninę Bosfor:

16:32 Szef białoruskiego MSZ Uładzimir Makiej powiedział w wywiadzie dla agencji BNS, że Białoruś jest zainteresowana stabilnością, integralnością terytorialną i niezawisłością Ukrainy.

16:30 "Dzisiaj Ukraina jest w stanie zapaści, ale najważniejsze to uchronić ją przed rozpadem, przed inwazją, przed agresją po to, by skutecznie zacząć realizować plan pomocy" - powiedział premier konferencji prasowej.

16:25 Donald Tusk zapowiedział, że Polska nadal będzie inicjowała działania wspólnoty międzynarodowej, w tym UE i NATO, które wyeliminują zagrożenie rosyjską inwazją na Ukrainę. Premier ocenił, że solidarne zachowanie wobec Rosji przynosi efekty.

16:16 Była premier Ukrainy Julia Tymoszenko opowiedziała się za nałożeniem sankcji gospodarczych na Rosję, zwłaszcza - jak dodała - w przypadku "dalszej eskalacji przemocy". Jej zdaniem konieczna jest międzynarodowa mediacja w sprawie przyszłości Ukrainy.

16:10 Bogdan Zalewski na blogu: Władimir Władimirowicz Putin świetnie gra aktorską rolę obrońcy demokracji, ściśle trzymającego się cywilizowanych reguł. Niestety, głupoty wygadywane przez kanclerz Niemiec Angelę Merkel i wypisywane przez zachodnie media o tym, jakoby prezydent Rosji żył w swoim świecie i po prostu oszalał, nie mają żadnego potwierdzenia w rzeczywistości. Przeczytajcie cały wpis!

16:02 Premier Donald Tusk powiedział na konferencji prasowej, że słowa prezydenta Rosji Władimira Putina, o tym, że "bojownicy" z Majdanu byli szkoleni m.in. w  Polsce,  traktuje jako skazaną na niepowodzenie próbę wyjęcia Polski ze wspólnoty Zachodu.

15:59 

15:54 John Kerry w trakcie spotkania z Arsenijem Jaceniukiem i Ołeksandrem Turczynowem.

15:50 "Najważniejsze, żeby Rosja uszanowała wybory w tym kraju" - powiedział wysłannikowi RMF FM do Kijowa Krzysztofowi Berendzie sekretarz stanu USA John Kerry podczas swojej wizyty w stolicy Ukrainy. Jak zapowiedział, jeszcze dziś spotka się z niedawnymi liderami opozycji i złoży im konkretne propozycje. Stany Zjednoczone mają przekazać też nowym ukraińskim władzom obietnicę miliarda dolarów wsparcia.

15:30 Jaki scenariusz wydarzeń wokół Ukrainy jest najbardziej prawdopodobny? Głosujcie w sondzie!

15:29 Polska zwołała posiedzenie NATO w związku z sytuacją na Ukrainie, bo uważa, że zagrożone jest bezpieczeństwo Sojuszu. "Wszyscy sojusznicy wyrazili solidarność z Polską. Uważają, że ten poważny konflikt w sercu Europy może stanowić ryzyko rozprzestrzenienia się niestabilności na całą północnoatlantycka strefę" - stwierdziła rzeczniczka NATO Oana Lungescu. Na razie Sojusz liczy jednak przede wszystkim na dyplomatyczne rozwiązanie ukraińskiego kryzysu.

15:26 Jutro odbędzie nadzwyczajne posiedzenie Rady NATO-Rosja na szczeblu ambasadorów w sprawie sytuacji na Ukrainie - poinformowała rzeczniczka Sojuszu Oana Lungescu.

15:21 Prokuratura Generalna Ukrainy zwróciła się do sądu z wnioskiem o unieważnienie decyzji parlamentu Autonomicznej Republiki Krymu o wyborze premiera oraz o rozpisaniu referendum ws. rozszerzenia pełnomocnictw autonomii półwyspu.

"W Okręgowym Sądzie Administracyjnym Kijowa złożono wiosek o unieważnienie szeregu bezprawnych decyzji podjętych przez Radę Najwyższą Autonomicznej Republiki Krymu" - napisano w oświadczeniu Prokuratury Generalnej.

15:20 Prezydent Rosji Władimir Putin w konflikcie krymskim prowadzi klasyczną wojnę informacyjną, wykorzystując techniki manipulacji znane KGB; propaganda wobec społeczeństwa nasila się zawsze w okresach kryzysu -  podkreślają eksperci, z którymi rozmawiała Polska Agencja Prasowa. Przeczytajcie relację z konferencji Władimira Putina.

15:14 Rosja naruszyła przestrzeń powietrzną Turcji. Wzdłuż jej czarnomorskich wybrzeży przeleciał samolot szpiegowski. W odpowiedzi tureckie siły powietrzne poderwały swoje myśliwce F-16. Przypominamy - Ankara opowiada się za pozostaniem Krymu w granicach Ukrainy.

15:06

15:01 Na Krymie nie ma już rosyjskich wojsk. Są tylko ich pojazdy. Które się psują - pisze na Twitterze @Euromaidan:

14:58 W związku z wydarzeniami na Ukrainie szwedzkie siły zbrojne poinformowały o wzmocnieniu kontroli przestrzeni powietrznej wokół Gotlandii. Część myśliwców Gripen przeniesiono na Gotlandię, aby ułatwić patrolowanie przestrzeni powietrznej południowo-wschodniej Szwecji. Szwedzkie wojsko nie ujawniło szczegółów, zaznaczając, że "dostosowuje się do bieżącej sytuacji".

14:49 Prezydent Rosji Władimir Putin w sposób demagogiczny i obrazoburczy próbował przykryć swoją samotność na arenie międzynarodowej - w ten sposób poseł PO z komisji spraw zagranicznych Andrzej Halicki skomentował konferencję prezydenta Rosji.

14:39 Litwa zabroniła wjazdu 18 ukraińskim politykom i urzędnikom, którzy są odpowiedzialni za użycie przemocy w Kijowie - poinformowano w Wilnie. Na litewskiej czarnej liście znalazło się między innymi nazwisko zdymisjonowanego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza, nazwiska byłych szefów struktur siłowych oraz urzędników odpowiedzialnych za bezpieczeństwo kraju.

14:35 Blokady baz ukraińskich w Belbeku i Bachczysaraju.

14:29 Większość mieszkańców Ukrainy chciałaby niezależności kraju, a za zjednoczeniem z Rosją opowiada się 12 proc. ankietowanych - wynika z najnowszego sondażu Kijowskiego Międzynarodowego Instytutu Socjologii. 68 proc. respondentów chciałoby zachowania niezależności przez Ukrainę i przyjacielskich stosunków z Rosją - z otwartymi granicami, bez wiz i ceł. Od listopada odsetek osób deklarujących taki pogląd spadł o 3 pkt proc.

14:28 Dzięki wojnie z Gruzją w 2008 r. Rosja zorientowała się, że używając siły wojskowej przeciwko sąsiadom, może szybko osiągnąć cele polityki zagranicznej, w dłuższym okresie płacąc za to niewielką cenę - ocenia Keir Giles z think tanku Chatham House.

14:24 Pozostałe komentarze ze świata znajdziecie w zapisie relacji do godziny 14.

14:22 Według brytyjskich komentatorów, słowa prezydenta Putina mogły nieco uspokoić, obnażały wizerunek Rosji jako mocarstwa, które zamierza kontrolować los swych sąsiadów. Jego arsenały nadal pozostają w gotowości. Obserwatorzy zwracają uwagę na cyniczny ton wypowiedzi Putina i jego stalowy wzrok. Nawet jeśli chciał sprawiać wrażenie zrelaksowanego przywódcy, postawił swój tron na krawędzi wojny i o tym, jak podkreślają brytyjscy analitycy, nie należy zapominać. Posłuchajcie relacji korespondenta RMF FM, Bogdana Frymorgena.

14:16 Sankcje wobec Rosji to kwestia dni - mówił John Kerry.

14:12 Amerykański sekretarz stanu John Kerry już w Kijowie:

14:11 Amerykański lotniskowiec USS George H.W. Bush rzucił kotwicę na wysokości portu w Pireusie w południowo-wschodniej Grecji - poinformowała grecka telewizja. Dalszy kurs okrętu nie jest znany. Wojskowi eksperci oceniają, że kierując swój lotniskowiec w pobliże greckiego portu, władze amerykańskie chcą zaznaczyć swoją obecność w regionie.


14:00 Jak oceniacie wystąpienie Władimira Putina ws. kryzysu na Ukrainie?

Zobaczcie zapis relacji na żywo z konferencji prasowej prezydenta Rosji.

Przeczytajcie, co o wystąpieniu Putina sądzą dziennikarze RMF FM Maja Dutkiewicz i Bogdan Zalewski, i podyskutujcie z nimi!

Zagłosujcie w sondzie:

Na RMF 24 na bieżąco śledzimy wydarzenia związane z kryzysem na Ukrainie:

Zobacz pierwszą część naszej dzisiejszej relacji na żywo!