​Wiele rządów pospieszyło z wysłaniem pomocy, personelu i sprzętu, aby wspomóc działania ratownicze w dotkniętych trzęsieniami ziemi obszarach Turcji i Syrii - pisze we wtorek Associated Press w przygotowanym pierwszym raporcie.

W opublikowanym w nocy z poniedziałku na wtorek raporcie Associated Press pisze, co zostało zrobione do tej pory dla poszkodowanych w trzęsieniu ziemi:

Unia Europejska zmobilizowała zespoły poszukiwawczo-ratownicze, uruchomiony został system satelitarny Copernicus bloku 27 krajów w celu świadczenia usług mapowania sytuacji kryzysowych. Co najmniej 13 krajów członkowskich zaoferowało pomoc. UE powiedziała, że jest również gotowa zaoferować pomoc Syrii poprzez swoje programy pomocy humanitarnej.

Stany Zjednoczone koordynują natychmiastową pomoc dla Turcji będącej członkiem NATO, wysyłając zespoły wspierające działania poszukiwawcze i ratownicze. Wspierani przez USA partnerzy humanitarni również reagują na zniszczenia w Syrii. Z Kalifornii prawie 100 strażaków i inżynierów budowlanych z hrabstwa Los Angeles wraz z pół tuzinem specjalnie wyszkolonych psów zostało wysłanych do Turcji, aby pomóc w akcjach ratowniczych.

Zniszczona wojną Syria wzywa ONZ i wszystkie państwa członkowskie do pomocy w akcjach ratunkowych, służbie zdrowia, schronieniu i pomocy żywnościowej. Dotknięty trzęsieniem ziemi obszar w Syrii jest podzielony między terytorium kontrolowane przez rząd i ostatnią enklawę opozycji w kraju.

Armia izraelska poinformowała, że wysyła do Turcji zespół poszukiwawczo-ratowniczy składający się ze 150 inżynierów, personelu medycznego i innych pracowników pomocy. Armia zapowiedziała, że zapewni "natychmiastową pomoc w ratowaniu życia". Oba kraje, niegdyś bliscy regionalni sojusznicy, są w trakcie naprawy stosunków po latach napięć. Premier Izraela Benjamin Netanjahu powiedział, że zatwierdził również wniosek o pomoc humanitarną dla Syrii, otrzymany za pośrednictwem urzędnika dyplomatycznego. Izrael i Syria nie utrzymują stosunków dyplomatycznych, a oba kraje stoczyły kilka wojen.

Sąsiadująca i historyczna regionalna rywalka Turcji - Grecja wysyła do Turcji zespół 21 ratowników, dwa psy ratownicze i specjalny pojazd ratowniczy wraz z inżynierem budowlanym, pięcioma lekarzami i ekspertami planowania sejsmicznego w wojskowym samolocie transportowym.

Niemieckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że koordynuje swoją reakcję pomocową z partnerami z UE i przygotowuje dostawy awaryjnych generatorów, namiotów, koców i sprzętu do uzdatniania wody. Zaproponowało również wysłanie zespołów z agencji ochrony ludności. Grupa International Search and Rescue Germany przygotowywała się również do lotu dziesiątek lekarzy i ekspertów ratowniczych do Turcji w późny poniedziałek.

Wielka Brytania wysyła do Turcji 76 specjalistów ds. poszukiwań i ratownictwa ze sprzętem i psami, a także zespół ratownictwa medycznego. Wielka Brytania twierdzi również, że jest w kontakcie z ONZ w sprawie uzyskania wsparcia dla ofiar w Syrii.
- Rząd Libanu, któremu brakuje gotówki, wysyła żołnierzy, ratowników Czerwonego Krzyża i Obrony Cywilnej oraz strażaków do Turcji, aby pomogli w akcjach ratunkowych.

Pozostałe kraje, jakie wymieniono w raporcie Associated Press:

 • Jordania wysyła pomoc do Syrii i Turcji na rozkaz króla Abdullaha II.
 • Egipt zadeklarował pilną pomoc humanitarną dla Turcji.
 • Szwajcarska służba psów ratowniczych REDOG wysyła 22 ratowników z 14 psami do Turcji. Rząd powiedział, że wyśle również do kraju 80 specjalistów ds. poszukiwań i ratownictwa, w tym wojskowych ekspertów ds. katastrof.
 • Czechy wysyłają do Turcji zespół 68 ratowników, w tym strażaków, lekarzy, inżynierów budownictwa, a także ekspertów z psami tropiącymi.
 • Japonia wysyła do Turcji grupę około 75 ratowników.
 • Meksykański sekretarz spraw zagranicznych powiedział, że kraj wyśle do Turcji sprzęt i specjalistów ds. ratownictwa.
 • Austria zaoferowała wysłanie do Turcji 84 żołnierzy z wojskowej jednostki ratowniczej.
 •  Hiszpania przygotowywała się do wysłania do Turcji dwóch miejskich zespołów poszukiwawczo-ratowniczych z 85 pracownikami i kontyngentem strażaków.
 • Włoska Agencja Ochrony Ludności zaoferowała w ramach pomocy zespół strażaków z Pizy, a włoska armia udostępniła samoloty transportowe do przewozu sprzętu i personelu medycznego.
 • Francja wysyła ekipy ratunkowe do Turcji.
 • Polska wysyła do Turcji 76 strażaków i osiem tresowanych psów wraz ze sprzętem.
 • Rumunia wysyła do Turcji wyspecjalizowany personel i materiały dwoma samolotami wojskowymi.
 • Chorwacja wysyła do Turcji 40 ratowników i 10 psów, sprzęt ratunkowy i samochody dostawcze.
 • Serbia wysyła do Turcji 21 ratowników i trzech oficerów łącznikowych.
 • Czarnogóra wysyła co najmniej 24 strażaków do Turcji.
 • Prezydent Mołdawii mówi, że 55 ratowników zostało wysłanych do Turcji.
 • Rosyjskie zespoły ratownicze z Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych przygotowują się do lotu do Syrii, gdzie rosyjskie wojsko rozmieszczone w tym kraju wysłało 10 jednostek składających się z 300 osób do pomocy w usuwaniu gruzów i poszukiwaniu ocalałych.