Rozstawiona z numerem drugim Białorusinka Aryna Sabalenka pokonała Ukrainkę Jelinę Switolinę 6:4, 6:4 i po raz pierwszy w karierze awansowała do półfinału wielkoszlemowego turnieju Rolanda Garrosa. O finał powalczy z Czeszką Karoliną Muchovą.

W środę swój mecz ćwierćfinałowy rozegra Iga Świątek. Rywalką Polki będzie Amerykanka Cori Gauff.

Sabalenka wciąż bez straty seta

W pierwszym secie wtorkowego ćwierćfinału Sabalenka i Switolina, wracająca do wysokiej formy po przerwie macierzyńskiej, wygrywały gemy przy swoich podaniach do stanu 4:4. Wówczas Białorusinka przełamała rywalkę, a następnie zakończyła tę partię przy swoim serwisie.

Nieco inny przebieg miał drugi set. Switolina, która w 2017 roku zajmowała trzecie miejsce na światowej liście, prowadziła już 2:0, lecz cztery kolejne gemy wygrała Sabalenka i nie wypuściła już z rąk zwycięstwa.

25-letnia Białorusinka po raz pierwszy awansowała do półfinału w Paryżu. "Tegoroczna mistrzyni Australian Open, która w pięciu poprzednich edycjach nie wyszła poza trzecią rundę w Paryżu, nie przegrała jeszcze seta" - przypomniano na stronie WTA.

Muchova lepsza od Pawluczenkowej

Dziś w pierwszym ćwierćfinale Karolina Muchova pokonała Rosjankę Anastazję Pawluczenkową 7:5, 6:2. Czeska tenisistka po raz drugi w karierze znalazła się w najlepszej czwórce Wielkiego Szlema.

Czeszka, dotychczas 43. w rankingu WTA, już w pierwszym gemie wtorkowego meczu przełamała Rosjankę, która w światowym zestawieniu plasuje się na 333. pozycji. Później doświadczona rywalka odpowiedziała jej tym samym, jednak ostatecznie to Muchova zanotowała jedno przełamanie więcej.

W drugim secie Pawluczenkowa, finalistka zmagań w stolicy Francji sprzed dwóch lat, która straciła niemal cały poprzedni sezon z powodu kontuzji, co spowodowało znaczący spadek w klasyfikacji tenisistek, zaczęła popełniać znacznie więcej błędów, a Muchova pewnie utrzymywała natomiast swoje podanie. Do tego dwukrotnie przełamała rywalkę i zameldowała się w najlepszej czwórce.

Wcześniej Muchova tylko raz dotarła do półfinału turnieju wielkoszlemowego - w 2021 roku w Australian Open. Na kortach im. Rolanda Garrosa dotychczas jej najlepszym osiągnięciem była dwukrotnie trzecia runda.