Zmartwychwstanie jest fundamentem i istotą wiary chrześcijańskiej, a Wielkanoc upamiętniająca to wydarzenie jest najważniejszym świętem dla chrześcijan. Niedziela Wielkanocna jest najważniejszym świętem w całym roku liturgicznym Kościoła katolickiego.

Obchody religijne Wielkanocy rozpoczyna odbywająca się wczesnym rankiem procesja i msza, w Kościele katolickim zwana rezurekcją.

W tym dniu spożywa się uroczyste śniadanie w gronie rodzinnym, poprzedzone składaniem sobie życzeń. O godzinie 8:00 w domu pana Mariana z Rudy Śląskiej trwały jeszcze przygotowania. Jak mówił nam gospodarz, ważnym elementem jest odświętnym ubiór. Biała koszula, westa z kneflami, galoty czarne i szlips, czyli kolorowa kokardka - wymieniał pan Marian.

O godzinie 9:00 świąteczny stół był już gotowy, przykryty obowiązkowo białym obrusem, a na nim żonkile, baranek, palma z wierzbowych witek. Centralne miejsce przygotowano dla ojca rodziny.

Przed 10:00 rodzina w komplecie zasiadła do wielkanocnego śniadania. W pierwszej kolejności podzielono święconkę, potem każdy sięgał po ciepłe dania: białą kiełbasę z chrzanem, czy żur.

Na Śląsku na Wielkanoc daje się też prezenty. Ten zwyczaj nazywany jest zajączkiem i ma niemieckie korzenie.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

Niedziela Wielkanocna: "To była wielka noc!"

Apostołka Apostołów, opiekun św. Graala, dobry łotr. Drugoplanowe postaci świąt Wielkiej Nocy

W Poniedziałek Wielkanocny już zabawa

Z oktawą Wielkanocy związane są różnorodne zwyczaje świąteczne, m.in.: Dyngus, Emaus i Rękawka.

W tradycji ludowej poniedziałek wielkanocny znany jest jako śmigus-dyngus albo lany poniedziałek. Kiedyś były to dwa odrębne zwyczaje - śmigus oznaczał smaganie rózgami po nogach i udach, zaś dyngus - oblewanie wodą i zbieranie datków stanowiących wielkanocny "okup".

Rękawka to polski obyczaj wielkanocny, który kultywowano w Krakowie po świętach wielkanocnych. Do tradycji rękawki należało m.in. rzucanie i toczenie jaj, symbolu zmartwychwstania Chrystusa.

Z kolei Emaus to nazwa krakowskiego odpustu, odbywającego się w poniedziałek wielkanocny przy klasztorze Norbertanek na Zwierzyńcu, a dokładniej na Salwatorze na prawym brzegu Rudawy, tj. u zbiegu ulic Emaus, św. Bronisławy i T. Kościuszki. Tradycyjnie uroczystą sumę odpustową w poniedziałek wielkanocny odprawia arcybiskup Krakowa.

(j.)