"Aby to był czas odrodzenia ducha, nadziei i miłości" - takie wielkanocne życzenia na antenie RMF FM złożył prymas Polski, abp Wojciech Polak. Te słowa popłynęły z Gniezna, kolebki polskości. To tam znajduje się katedra nazywana "matką polskich kościołów". Reporter RMF FM Adam Górczewski rozmawiał z prymasem o tajemnicy Wielkiej Nocy.

Życzenia zaczerpnąłem z dzisiejszej mszy świętej - abyśmy obchodząc uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego, pełni Ducha Świętego, zmartwychwstali do nowego życia, we wszystkich naszych wymiarach - osobistych, rodzinnych, społecznych, państwowych, aby to był rzeczywiście czas odrodzenia ducha, czas nadziei, czas pokoju i miłości - życzył na antenie RMF FM prymas Polski abp Wojciech Polak.

Prymas zwraca uwagę na to, by tę wielką tajemnicę, najważniejsze święto, traktować prawdziwie. Podkreśla, by słowa "pokój Wam", które dziś padają, odnosić też do skomplikowanych sytuacji, czyli m.in. do sytuacji w rodzinach, czy politycznych podziałów. Starożytni mówili: jeśli chcesz pokoju, przygotuj się do bitwy. Chrystus nie mówi w ten sposób. Chrystus daje pokój, więc jeżeli my ten pokój najpierw w nasze serca przyjmiemy, to wyciągniemy także do drugiego człowieka rękę w geście pokoju - mówi prymas Polski.

Prymas Polski zwraca uwagę na to, by świętując z rodziną, pamiętać o symbolice, nie tylko tej najbardziej oczywistej. Pusty grób, a może jeszcze bardziej znaki, słowa, że on zmartwychwstał, że żyje, że ich poprzedza do Galilei. To jest piękne powiedzenie w Ewangelii, że idzie do Galilei, bo Galilea to jest pierwsza miłość, tam go poznali, tam ich powoływał i tam też zaczęła się ich wędrówka. Więc to, że mówi im podczas zmartwychwstania "idźcie do Galilei, tam mnie zobaczycie", mówi: "wrócicie do pierwszej miłości". To jest nasze spotkanie, najpiękniejsze, najwspanialsze i do tej pamięci chcemy ciągle wracać - dodaje abp Polak.

(mpw)