Prokuratura zleciła Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zweryfikowanie doniesień o śmierci w Syrii Polaka, który miał walczyć w szeregach Państwa Islamskiego. Jakub J. z Sandomierza miał zginąć w okolicach Aleppo.

Jak zauważa reporter RMF FM Krzysztof Zasada, ABW będzie musiała użyć swoich kontaktów operacyjnych, wykorzystywane będą kanały łączności z sojuszniczymi służbami specjalnymi.

Sama prokuratura, prowadząca śledztwo w sprawie Polaka, w związku z sytuacją wewnętrzną w Syrii nie ma możliwości potwierdzenia medialnych doniesień.

Jakub J. ścigany jest listem gończym, pod koniec września wystawiono Europejski Nakaz Aresztowania go.

Z ostatnich informacji wynikało, że mógł przebywać we Francji.

O tym, że w północnej Syrii zginął polski bojownik Państwa Islamskiego, poinformowała w środę grupa SITE monitorująca media dżihadystów. Ci ostatni poinformowali, że w regionie Aleppo zginął Abu Khattab al-Polandi (lub al-Bulandi).

Prawdziwej tożsamości dżihadysty oczywiście nie ujawniono, ale komentatorzy wskazywali, że mężczyzna na zdjęciu opublikowanym przez dżihadystów przypomina właśnie poszukiwanego m.in. przez Interpol Jakuba J. z Sandomierza, który przeszedł na islam i wyjechał do Syrii, gdzie dołączył do Państwa Islamskiego.


(e)