Japończyk Ryoyu Kobayashi zdobył Kryształową Kulę za triumf w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata 2021/22 w skokach narciarskich. Najlepszy z Polaków - Piotr Żyła - zakończył sezon na 14. pozycji. W niedzielę triumfował Norweg Marius Lindvik.

Drugi na słoweńskim mamucie był Japończyk Yukiya Sato, a trzeci reprezentant gospodarzy Peter Prevc. Lindvik był w niedzielę zdecydowanie najlepszy. Prowadził już po pierwszej serii, w której skoczył 241,5 m. W drugiej aktualny mistrz świata w lotach jeszcze się poprawił - 245,5 m. Sato (236,5 i 242,5 m) stracił do niego 8,3 pkt, a Prevc (235,5 i 240 m) 18,5 pkt.

Po pierwszej serii trzeci był Piotr Żyła, uzyskał w niej 237,5 m. W finale wylądował jednak aż 16 m bliżej i ostatecznie zajął 12. miejsce. Kubacki uzyskiwał 231 i 235 m. Trzeci z Polaków Kamil Stoch (225 i 231,5 m) uplasował się na 14. miejscu.

Ostatni konkurs sezonu odbył się z udziałem jedynie 30 najlepszych zawodników klasyfikacji generalnej.

Wyniki

1. Marius  Lindvik (Norwegia)        455,1 pkt (241,5 m/245,5 m)

2. Yukiya Sato (Japonia)             446,8 (236,5/242,5)

3. Peter Prevc (Słowenia)            438,6 (235,5/240,0)

4. Timi Zajc (Słowenia)              437,2 (233,0/240,0)

5. Anze Lanisek (Słowenia)           435,7 (231,0/244,5)

6. Ziga Jelar (Słowenia)             435,2 (239,0/232,0)

7. Cene Prevc (Słowenia)             425,4 (241,0/246,0)

8. Ryoyu Kobayashi (Japonia)         423,7 (235,5/230,5)

9. Dawid Kubacki (Polska)            422,5 (231,0/235,0)

10. Michael Hayboeck (Austria)        421,7 (226,0/244,5)

...

12. Piotr Żyła (Polska)               419,0 (237,5/221,5)

14. Kamil Stoch (Polska)              416,3 (225,0/231,5)

Kobayashi poprzednio był najlepszy w sezonie 2018/19. W obecnym o 106 punktów wyprzedził Niemca Karla Geigera. Z Polaków najlepszym okazał się 14. Żyła.
Japończykowi udało się wygrać, choć z powodu covidowych problemów na początku sezonu stracił trzy konkursy. Przed ostatnimi zawodami miał 89 punktów przewagi nad Geigerem. W niedzielę zajął ósme miejsce, a Niemiec dopiero 16.

W Pucharze Narodów mimo fantastycznego finiszu Słoweńców pierwsze miejsce utrzymali Austriacy, którzy zgromadzili o 47 punktów więcej. Polska zajęła szóstą pozycję.

Koniec sezonu nie oznacza jednak końca emocji w polskiej kadrze, choć mają one charakter pozasportowy. Na ten moment biało-czerwoni pozostają bowiem bez trenera. W piątek obecny szkoleniowiec Michal Dolezal, któremu właśnie wygasa kontrakt, poinformował, że kończy współpracę wobec braku oferty nowej umowy z PZN. W sobotę murem za Czechem stanęli zawodnicy, którzy zaapelowali do władz związku o przedłużenie z nim kontraktu. PZN poinformował, że kwestia trenera ma zostać rozwiązana w ciągu dwóch tygodni.