Dwa konkursy indywidualne zostaną rozegrane w najbliższy weekend w fińskim Kuusamo, a konkretnie w ośrodku narciarskim Ruka. W Finlandii zobaczymy żelazną szóstkę Dolezala oraz Klemensa Murańkę.

Skocznia w Ruce słynie z silnych porywów wiatru. To tam w ostatnich latach dochodziło do bardzo groźnych upadków skoczków.

Trener Michal Dolezal zdecydował, że w Kuusamo wystartują Kamil Stoch, Dawid Kubacki, Piotr Żyła, Jakub Wolny, Maciej Kot, Stefan Hula i Klemens Murańka. To właśnie dzięki dobrym występom Murańki w Letnim Pucharze Kontynentalnym Polska ma prawo w Finlandii wystawić siedmiu zawodników. 25-latek w inauguracyjnym konkursie w Wiśle nie startował, bo w kwalifikacjach zajął 51. pozycję - pierwszą niedającą awansu.

Kapryśny wiatr w Kuusamo

Rywalizacja w Wiśle miała bardzo loteryjny przebieg z powodu zmiennego wiatru. Zawodników ponownie może czekać trudne zadanie, bo skocznia Rukatunturi znana jest z porywistych podmuchów, które sprawiają poważne problemy organizatorom. Zawody są często przerywane, a nawet odwoływane. Kilku skoczków miało tam groźne upadki.

W 2014 roku Niemiec Andreas Wellinger stracił w powietrzu równowagę i upadł przy lądowaniu. Doznał kontuzji pleców, która wyłączyła go ze startów przez prawie cały sezon. O wiele groźniej wyglądał upadek Thomasa Morgensterna w 2003 roku. Po błędzie na progu, przy silnym wietrze, Austriak koziołkował w powietrzu i spadł na plecy. Na szczęście nie doznał urazu kręgosłupa, miał natomiast wstrząśnienie mózgu i doznał złamania palca u ręki.

Żaden Polak nie wygrał na Ruce

Kuusamo nie jest specjalnie szczęśliwe dla Polaków. Ani Adamowi Małyszowi, ani Stochowi nie udało się tam wygrać. Biało-czerwonym poprawić statystykę udało się jednak w ubiegłym roku. Wówczas Stoch cieszył się z drugiej i trzeciej pozycji. Trzeci w pierwszym konkursie był też Żyła, a oba wygrał Ryoyu Kobayashi, który później sięgnął po Kryształową Kulę. W Wiśle Japończyk był czwarty.

Stoch ma imponującą kolekcję trofeów, ale na początku sezonu zwykle nie zdarza mu się dominować. Z 33 pucharowych zwycięstw w karierze tylko trzy odniósł przed świętami Bożego Narodzenia.

ZOBACZ: Inauguracji PŚ w Wiśle już nie będzie? "Zasłużyliśmy na zimowy termin"

Program zawodów w Kuusamo

piątek, 29 listopada

16.00 - oficjalny trening

18.00 - kwalifikacje

sobota, 30 listopada

15.00 - seria próbna

16.30 - pierwsza seria

niedziela, 1 grudnia

14.45 - kwalifikacje

16.30 - pierwsza seria

Opracowanie: