Muammar Kaddafi nie żyje - poinformował przedstawiciel Narodowej Rady Libijskiej. Dyktator został zabity podczas próby ucieczki z rodzinnej Syrty. Ciało przewieziono do meczetu w Misracie - podała telewizja Al Dżazira.

Kaddafi został ujęty podczas próby ucieczki z rodzinnej Syrty. Konwój samochodów, którym uciekał z miasta, zaatakowały samoloty NATO. Wkrótce potem na miejscu ataku pojawiły się wojska powstańcze. Obalony dyktator zmarł od ran, które odniósł w czasie akcji - poinformował wysoki przedstawiciel wojskowy Narodowej Rady Libijskiej, cytowany przez agencje informacyjne. BBC podaje, że pułkownika zabił ok. 20-letni Libijczyk. Stacja publikuje jego zdjęcia ze złotym pistoletem. Rozmówca brytyjskiego dziennikarza twierdzi, że odebrał go samemu Kaddafiemu, kiedy ten błagał, by go nie zabijać. Nie ma jednak oficjalnego potwierdzenia, że to właśnie ten mężczyzna zastrzelił libijskiego dyktatora.

Agencje informują o śmierci syna Kaddafiego, Mu'tasim'a. Al-Arabija zapowiedziała, że opublikuje zdjęcia potomka tyrana wykonane po jego schwytaniu. Inny syn dyktatora i jego niedoszły następca Saif al-Islam został schwytany przez siły Narodowej Rady Libijskiej. Jest ranny i przebywa w szpitalu. Prawdopodobnie został postrzelony w nogę. Wcześniej przedstawiciele NRL informowali, że Saif al-Islam jest w konwoju, który ucieka z Syrty. Konwój ten został zaatakowany przez siły NRL.

Radość w Libii

Po pojawieniu się doniesień o śmierci Kaddafiego, mieszkańcy Trypolisu zaczęli strzelać w powietrze i wznosić okrzyki "Allahu akbar". W Syrcie po tygodniach krwawego oblężenia świętowano jednocześnie wyzwolenie miasta. Mieszkańcy wymachiwali karabinami i nożami oraz śpiewali libijski hymn.

Najpóźniej jutro Narodowa Rada Libijska ma ogłosić wyzwolenie kraju spod dyktatury Muammara Kaddafiego.

We wtorek przebywająca z wizytą w Trypolisie sekretarz stanu USA Hillary Clinton powiedziała, że Stany Zjednoczone chciałyby, aby były libijski dyktator Muammar Kaddafi został zabity lub schwytany.

Agencja Associated Press zwraca uwagę, że przedstawiciele administracji prezydenta Baracka Obamy do tej pory unikali mówienia wprost, że pułkownik powinien zostać zabity. Deklarowali raczej, że powinien zostać osądzony.

Muammar Kaddafi ukrywał się od 23 sierpnia. Tego dnia siły powstańcze opanowały Trypolis. Ostatnie przemówienie Kaddafiego telewizja Arrai wyemitowała 20 września.

AFP opublikowała drastyczne zdjęcie, na którym - według Narodowej Rady Libijskiej - widać ciało Muammara Kaddafiego.