Firma Pfizer produkuje już duże ilości szczepionek dostosowanych do Omikrona i jego podwariantów - przekazała naszej dziennikarce w Brukseli rzeczniczka firmy, Dervila Keane. Jak poinformowała, firma rozpoczęła produkcję zmodernizowanych szczepionek "na własne ryzyko", nie czekając na decyję Europejskiej Agencji Leków (EMA).

To kiedy konkretnie dostosowane szczepionki trafią do unijnych państw oczywiście będzie zależeć od tego, kiedy Europejska Agencja Leków zatwierdzi te preparaty. 

Dervila Keane zaznaczyła, że firma Pfizer "nie może komentować, czy i kiedy dostosowana do Omikrona szczepionka przeciw Covid-19 zostanie dopuszczona do użytku". Poinformowała jednak, że Komitet Europejskiej Agencji Leków (EMA) ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP) zbierze się 1 i 15 września, aby omówić ten temat. 

Po decyzji EMA - Komisja Europejska bardzo szybko dopuści na rynek UE te specyfiki. 

Dziennikarka RMF FM ustaliła nieoficjalnie w Komisji Europejskiej, że 1 września spodziewana jest akceptacja specyfiku Moderny i Pfizera, ukierunkowanych na podstawową wersję koronawirusa z Wuhan i na Omikron. Możemy natychmiast rozpocząć wysyłkę dawek - przekazała rzeczniczka Pfizera. 

Z nieoficjalnych informacji dziennikarki RMF FM wynika, że konkretne dni dostaw są już nawet wstępnie ustalane z krajami członkowskimi UE. Niektóre kraje jak np. Belgia liczą na pierwszy milion dawek już zaraz po 5 września. Natomiast jeżeli Europejska Agencja Leków zatwierdzi zgodnie z planem szczepionki Pfizera dostosowane do podwariantów BA.4 i BA.5 - to firma gotowa jest je wysyłać z fabryk już na początku października. Nacelowana na Omikron szczepionka Moderny jest już zatwierdzona w Wielkiej Brytanii.

Opracowanie: