"W ustawie o weryfikacji szczepień przez pracodawcę znajdzie się postulat obowiązku szczepień w podmiotach leczniczych, czyli np. szpitalach czy hospicjach" – poinformował na antenie RMF FM minister zdrowia Adam Niedzielski. "Nie ma w niej katalogu kar, ale będzie prawdopodobnie możliwość rozstania się z niezaszczepionym pracownikiem podmiotów leczniczych" - przyznał polityk.

Minister zdrowia Adam Niedzielski na antenie RMF FM przekonywał, że projekt ustawy, która pozwoli pracodawcom weryfikować, czy pracownik jest zaszczepiony jest kontrowersyjny, ale potrzebny. W jego opinii takie rozwiązanie byłoby znacznie bardziej skuteczne, niż certyfikaty szczepień. Szef resortu zdrowia podkreślił, że dzięki temu pracodawca będzie mógł zarządzać pracownikami w zależności od stopnia ryzyka zakażenia i transmisji.

To rozwiązanie, które jest tutaj proponowane, jest rozwiązaniem, które jest moim zdaniem najlepsze ze względu na to, że odwołuje się do takiego poczucia odpowiedzialności, które jest bardzo ważne przy wykonywaniu obowiązków służbowych - przekonywał szef resortu zdrowia. 

Niedzielski ocenił, że nie jest to rodzaj segregacji, lecz zwiększenie ochrony i bezpieczeństwa pracowników. Wyraził nadzieję, że rozwiązanie to wejdzie w życie jeszcze w tym roku.

Sprawdź aktualną sytuację epidemiczną w kraju:

Minister zdrowia twierdzi, że to pracodawcy namawiają rząd do zmian

Minister zdrowia zapewniał, że to pracodawcy namawiają rząd do przekazania im takich uprawnień. 

Jest m.in. postulat w tej ustawie, żeby w podmiotach leczniczych kierownicy podmiotów mogli wprowadzać np. obowiązek szczepienia - poinformował Niedzielski.

Dopytywany, jakich placówek mógłby dotyczyć obowiązek szczepień, odparł, że podmiotów leczniczych, w tym szpitali czy hospicjów. Szef MZ pytany, czy w sytuacji odmowy zaszczepienia się dana osoba będzie musiała pożegnać się z zawodem, odparł: "prawdopodobnie tak".

Rozwiązanie mówi o obowiązku, tam nie ma katalogu kar wymienionego. To będzie prawdopodobnie możliwość rozstania się z pracownikiem - dodał Niedzielski.

Minister zdrowia zapowiedział wspomniany projekt ustawy już w poniedziałek. Projekt ma pozwolić pracodawcy na weryfikację tego, czy pracownik jest zaszczepiony. Według Niedzielskiego ma on zostać skierowany pod obrady rządu i trafić prawdopodobnie na najbliższe posiedzenie Sejmu.

Regulacji szczepień przeciw Covid-19 w zakładach pracy podjęła się już m.in. Łotwa. Parlament łotewski w piątek przyjął ustawę, która umożliwia przedsiębiorcom zwalnianie pracowników odmawiających zaszczepienia się przeciw Covid-19 bądź przejścia na pracę zdalną. 

W kraju w pełni zaszczepionych jest ok. 61 proc. dorosłych, przy średniej unijnej 75 proc. Nowe zasady wejdą w życie 15 listopada. Nie obejmą osób, które ze względów medycznych nie mogą przyjąć szczepionki przeciw Covid-19, ani tych, które niedawno przeszły tę chorobę.