W ten weekend w czterech miejscach w Małopolsce rozstawione zostały mobilne punkty szczepień przeciwko Covid-19. Każdy, kto ma wystawione e-skierowanie, może przyjąć tam jednodawkowy preparat Johnson & Johnson. Nie ma konieczności wcześniejszego umawiania się.

Mobilne punkty w ramach akcji "Szczepimy się od Giewontu po Pustynię Błędowską" zostały zorganizowane w czterech miejscach:

  • w Krynicy-Zdroju (deptak przy pomniku Adama Mickiewicza),
  • Szczawnicy (obok Dolnej Stacji Kolei Linowej - Promenada)
  • Zakopanem (róg ul. Zaruskiego i Krupówki przy poczcie)
  • na Pustyni Błędowskiej (przy "Róży Wiatrów") w Kluczach

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita poinformował, że przygotowano ok. 5 tys. szczepionek.

Najwięcej szczepionek trafi do Zakopanego, bo jest to niejako stolica turystyki w Małopolsce. Duża liczba będzie także do Szczawnicy i Krynicy. Nieco mniej zastrzyków dotrze do punktu na Pustyni Błędowskiej, ale zachęcam do tego, aby w sobotę i niedzielę w miarę wcześnie pojawić się w tych miejscach, stanąć w kolejce i skosztować wspaniałych rzecz, które przygotowaliśmy wspólnie z wojskiem, strażą pożarną czy policją - mówił.

Jak zaznaczył wojewoda małopolski, przy mobilnych stoiskach znajduje się mnóstwo atrakcji. Na Pustyni Błędowskiej zorganizowano piknik rodzinny, pokaz sprzętu policyjnego, wyposażenia żołnierskiego, nauka udzielania pierwszej pomocy, żołnierska grochówka, a przy sprzyjającej pogodzie pokaz skoków spadochronowych.


Stoiska promocyjne prezentujące uzbrojenie i wyposażenie żołnierzy wojsk powietrznodesantowych znajdują się także w Krynicy-Zdroju, Szczawnicy i Zakopanem. Zaprezentuje się też Karpacki Oddział Straży Granicznej.

Dzięki Państwowej Straży Pożarnej można zobaczyć pokaz ratownictwa chemiczno-ekologicznego i wodno-nurkowego. Te wydarzenia odbywają się w Szczawnicy. W Krynicy-Zdroju strażacy demonstrują, jak pracuje się z psami poszukiwawczymi, a w Zakopanem zapewniają ściankę wspinaczkową dla dzieci.

Akcja trwa

Podczas pierwszego dnia akcji "Szczepimy się od Giewontu po Pustynię Błędowską" zaszczepiło się prawie 1,3 tys. osób - wynika z informacji przekazanych przez Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie. Na Pustyni Błędowskiej było to dokładnie 395 osób, Krynicy-Zdroju - 250, w Szczawnicy - 280, w Zakopanem - 370. 

Szansa na zaszczepienie się w ramach akcji będzie jeszcze niedzielę - we wszystkich czterech punktach od godziny 10:00 do 18:00.

Szczepienia w Polsce

W Polsce w pełni zaszczepionych przeciw Covid-19 jest ponad 9,2 mln osób.

Według ministra zdrowia Adama Niedzielskiego około 60 proc. ludzi w Polsce nabyło odporność, część po przechorowaniu, a pozostali dzięki zaszczepieniu.

Szczepienia w Polsce rozpoczęły się 27 grudnia zeszłego roku.