Prokuratura przedstawiła 38-letniemu mężczyźnie zarzuty dokonania kradzieży z włamaniem do przychodni zdrowia w Iłowie-Osadzie. Wśród skradzionych medykamentów było 18 dawek szczepionki przeciw Covid-19.

38-letniego mężczyzna, mieszkaniec gminy Iłowo-Osada, usłyszał zarzuty włamania się do przychodni w Iłowie-Osadzie, gdzie ukradł 3 fiolki szczepionki przeciwko Covid-19. Pozwoliłyby one na zaszczepienie 18 osób. 

Dziennikarz RMF FM dowiedział się od policjantów, że mężczyzna już wczoraj przyznał się do winy. Krzysztof Tyburski z Prokuratury Rejonowej w Działdowie przekazał dziś, że wobec 38-latka zastosowano środki zapobiegawcze, czyli dozór policji, poręczenie majątkowe i zakaz opuszczania kraju.

Celem nie były szczepionki


W ocenie śledczych, celem włamania nie była kradzież szczepionek przeciw Covid-19.

Nie wiedział kompletnie, co bierze. Chciał zabrać trochę leków na uspokojenie, bo jest od nich lekko uzależniony. Pakował do worka wszystko, co było pod ręką, nie wiedząc po prostu, co to jest - powiedział prokurator.

O włamaniu do przychodni w Iłowie-Osadzie policja została powiadomiona w środę rano. Kradzież odkryli po przyjściu do pracy pracownicy poradni. Sprawca podważył okno i wszedł do środka, wybił szybę w okienku rejestracji. 

Policjanci zabezpieczyli ślady na miejscu przestępstwa. Sprowadzono policyjnego psa tropiącego, który doprowadził funkcjonariuszy do budynku, w którym przebywał podejrzany. Skradzione przedmioty znaleziono w pomieszczeniu gospodarczym należącego do zatrzymanego mężczyzny. 

38-latek spędził noc w policyjnym areszcie, a w czwartek został przewieziony do prokuratury na przesłuchanie.

Polacy się szczepią

W Polsce wykonano dotąd 1 008 253 szczepienia przeciw Covid-19 - wynika z danych zamieszczonych w czwartek na rządowej stronie internetowej gov.pl.
Średnia dzienna liczba wykonanych zastrzyków wynosi 128,455 tys. Zanotowano do tej pory 588 niepożądanych odczynów poszczepiennych. Zutylizowano 2486 dawek.

Do punktów szczepień dostarczono 1 268 385 dawek, a 353 955 pozostaje w magazynach.

Szczepienia przeciw Covid-19 rozpoczęły się w naszym kraju 27 grudnia 2020 r. W pierwszej kolejności zastrzyki dostaje personel medyczny i niemedyczny placówek leczniczych, a także rodzice wcześniaków, a od 25 stycznia ruszyły szczepienia osób powyżej 70 lat.