Szczepienie dzieci przeciw Covid-19 nie jest priorytetem z punktu widzenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), biorąc pod uwagę niezwykle ograniczoną podaż dawek na świecie - powiedziała główna ekspertka WHO ds. szczepionek dr Kate O'Brien.

Podczas sesji w mediach społecznościowych O'Brien powiedziała, że programy szczepień przeciw Covid-19 nie powinny się skupiać na dzieciach. Dzieci mają bardzo, bardzo niskie ryzyko zachorowania na Covid - oceniła. Dodała, że argumentem za szczepieniem dzieci jest raczej zatrzymanie transmisji niż ochrona ich przed zachorowaniem lub śmiercią.

Kiedy jesteśmy w naprawdę trudnym położeniu, takim jak teraz, gdy podaż szczepionek jest niewystarczająca dla wszystkich na całym świecie, szczepienie dzieci nie jest priorytetem - powiedziała.

O'Brien powiedziała, że kluczowe znaczenie ma zaszczepienie pracowników służby zdrowia i osób starszych lub chorych przed nastolatkami i dziećmi.

Dodała, że podanie preparatów dzieciom przed ich powrotem do nauki w szkołach nie jest konieczne, o ile dorośli, z którymi mają kontakt, są zaszczepieni.