Pracodawca sprawdzi, czy jesteś zaszczepiony, a pracownikom ochrony zdrowia będzie mógł nakazać zaszczepienie się. To założenia projektu ustawy grupy posłów PiS.

Czesław Hoc z PiS tłumaczy, że projekt poselski składa się z trzech filarów.

Przedsiębiorca będzie mógł poprosić o certyfikat zaszczepienia pracownika i jeśli nie będzie pracownik zaszczepiony, to będzie mógł zreorganizować pracę, np. przenieść takiego pracownika do działu tam, gdzie nie będzie miał styczności z klientami - powiedział.

Drugi filar projektu dotyczy podmiotów leczniczych. Szef każdego podmiotu leczniczego, np. hospicjum, będzie mógł dać zarządzenie o obowiązku zaszczepienia swojego pracownika - tłumaczy Czesław Hoc. Dodał, że jeśli pracownik nie zaszczepi się, "będzie mogło się to wiązać z restrykcjami w postaci zwolnienia z pracy".

Jeśli przedsiębiorstwo wykaże certyfikat, że całe przedsiębiorstwo, wszyscy pracownicy są zaszczepieni, uzyska specjalny przywilej - nie będą go dotyczyć żadne restrykcje - wyjaśnił poseł PiS.

Pytany o to, na jakim etapie są prace nad projektem, wyraził nadzieję, że będzie procedowany na posiedzeniu Sejmu 1-2 grudnia. Zastrzegł, że jest to projekt, więc będzie jeszcze dyskutowany, m.in. na sejmowej Komisji Zdrowia.

Zdaniem Czesława Hoca projekt przygotowano z "inicjatywy przedsiębiorców".

Pierwsza o pomyśle posłów PiS poinformowała w środę Interia. "Ustawa, która pozwoli pracodawcy na zweryfikowanie, czy pracownik jest zaszczepiony przeciwko Covid-19, ma trafić dziś do Sejmu" - napisał portal. Projekt ustawy był zresztą wcześniej zapowiadany przez rząd.

Minister zdrowia Adam Niedzielski mówił w rozmowie z Polsat News, że rozwiązanie zostało przygotowane tak, aby "nie było aż tak dolegliwe".

Nie ma absolutnie możliwości, żeby na przykład pracownik otrzymał urlop bezpłatny ze względu na to, że jest niezaszczepiony, bo takie pierwotnie były dyskusje - wyjaśniał minister.

Jak wynika z sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej", 58,2 proc. Polaków popiera pomysł wprowadzenia takiego prawa.


Minister dziękuje

W środę posłom PiS za projekt ustawy pozwalający pracodawcy na zweryfikowanie, czy pracownik jest zaszczepiony przeciwko Covid-19 podziękował szef resortu zdrowia Adam Niedzielski.

"Najobrzydliwsza forma segregacji sanitarnej"

"Ten projekt to najobrzydliwsza forma segregacji sanitarnej" - tak projekt przygotowany przez posłów PiS ocenia Artur Dziambor. Poseł Konfederacji pojawił się na konferencji Czesława Hoca i Pawła Rychlika.

"Chcecie wprowadzić ustawę, która jest absolutnie najobrzydliwszą formą segregacji sanitarnej, jaką można sobie wyobrazić" - zaznaczył.

"Mówicie bzdury, że o tym rozmawialiście z jakimiś przedsiębiorcami, którzy wam mówili, że oni czekają na takie rozwiązania" - dodał Artur Dziambor.