​Mimo rosnącej liczby zakażeń koronawirusem i coraz większej liczby pacjentów z Covid-19 polski rząd nie zdecydował się na wprowadzenie dodatkowych obostrzeń. Polacy są w kwestii oceny rządu podzieleni - wynika z sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej". Co trzeci Polak uważa, że władza robi dobrze zwlekając, a tylko niewiele więcej jest przeciwnego zdania.

United Surveys zapytało Polaków, jak oceniają decyzję, by nie wprowadzać dodatkowych obostrzeń w sytuacji, w której rośnie liczba zakażeń koronawirusem.

Zdecydowanie dobrze decyzję władz ocenia 14,7 proc. badanych. Opcję "raczej dobrze" wybrało 18,1 proc.

Krytycznych wobec decyzji rządu wielu więcej nie ma. Zdecydowanie źle działania gabinetu Mateusza Morawieckiego w kwestii pandemii ocenia 22,4 proc. badanych. "Raczej źle" - 14,5 proc. ankietowanych.

24,7 proc. Polaków jest neutralnie nastawiona do decyzji rządu - nie ocenia jej ani dobrze, ani źle. 5,6 proc. nie ma zdania.

Przypomnijmy, że od ponad tygodnia notujemy po kilkanaście tysięcy zakażeń koronawirusem dziennie. Przybywa także pacjentów w szpitalach chorujących na Covid-19. 

Weryfikacja szczepień pracowników i klientów. Większość Polaków na "tak"

United Surveys zapytało także Polaków, czy ich zdaniem pracodawcy oraz zarządcy obiektów (np. kin i teatrów) powinni mieć prawo sprawdzenia, czy pracownicy lub klienci są zaszczepieni przeciw Covid-19 lub czy są ozdrowieńcami. Przypomnijmy, że projekt w sprawie weryfikacji szczepień pracowników jest obecnie przygotowywany przez rząd.

Większość Polaków popiera takie prawo. 37,8 proc. uważa, że to zdecydowanie dobry pomysł. Mniej entuzjastycznych, ale wciąż wspierających postulat, jest 20,4 proc. badanych.

Przeciwnego zdania jest łącznie 40 proc. Polaków, w tym 24 proc. stanowczo sprzeciwia się możliwości weryfikacji szczepień przez pracodawców lub zarządców lokali.