Europejska Agencja Leków powtarza, że nic obecnie nie wskazuje na to, że szczepienie preparatem firmy AstraZeneca powoduje zakrzepy krwi. W związku z takim podejrzeniem podawanie tej szczepionki zawiesiły między innymi Islandia, Dania, Norwegia, Litwa, Łotwa i Rumunia.

EMA w oświadczeniu cytowanym przez BBC News podkreśla, że u zaszczepionych osób tym preparatem choroba zakrzepowo-zatorowa nie zdarza się częściej, niż w całej populacji.

Stanowisko Europejskiej Agencji Leków opublikowano po tym, gdy kilka krajów zdecydowało się czasowo wstrzymać podawanie szczepionki firmy AstraZeneca oraz Uniwersytety Oxfordzkiego. Poinformowano o tym, gdy u niewielkiej liczby osób zaszczepionych stwierdzono powstanie zakrzepów krwi.

Szczepienia przeciw Covid-19 produktem AstryZeneki wstrzymano m.in. w Norwegii, Danii, Austrii, Estonii, na Litwie, Łotwie, w Luksemburgu, we Włoszech, a także w Tajlandii. Na taki krok nie zdecydowała się z kolei m.in. Szwecja, oceniając, że nie ma obecnie wystarczających powodów, aby zaprzestać szczepień.

Podobne doniesienia pojawiły się w kilku innych krajach. We Włoszech chorobę zakrzepowo-zatorową stwierdzono u 50-letniego mężczyzny, który poddał się szczepieniu tym preparatem.

"Nie ma obecnie żadnych wskazań, że szczepienia te mogą powodować takie schorzenie, które nie jest wymieniane na liście działań ubocznych tego preparatu" - stwierdza EMA. Dodaje, że korzyści z tego szczepienia są większe niż ewentualne ryzyko, dlatego podawanie tej szczepionki może być kontynuowane.

Wszystkie kraje, gdzie odbywają się szczepienia preparatem AstryZeneki, sprawdzają obecnie czy doszło u nich do przypadków zakrzepów krwi. Dane te wysyłają do Europejskiej Agencji Leków w Amsterdamie, która weryfikuje nadesłane informacje

Sama firma także bada sprawę. Sprawdzane jest czy przypadki zakrzepów mogą mieć związek ze szczepieniami.

Na razie nie jest jasny związek zakrzepów z konkretną partią szczepionki. Na dziś nie ma dowodów, że zgony mają związek z podaniem szczepionki. Każdy kraj Unii ma jednak prawo do własnych działań i oceny ryzyka - zapewnił korespondentkę  RMF FM przedstawiciel Komisji Europejskiej.

11 mln dawek szczepionki firmy AstraZeneca podanych w Wielkiej Brytanii

Dotychczas stwierdzono, że doszło do trzydziestu "incydentów zakrzepowych" na 5 mln zaszczepionych osób w Unii Europejskiej.

O bezpieczeństwie szczepień z użyciem preparatu tej firmy zapewnia brytyjska Agencja Regulacyjnej ds. Leków i Opieki Zdrowotnej (MHRA). Podkreśla ona, że osoby z wyznaczonym terminem szczepienia bez obaw powinny pójść się zaszczepić.

Zakrzepy krwi zdarzają się w sposób naturalny i nie są czymś wyjątkowym - przekonuje Phil Bryan z MHRA. Dodaje, że w Wielkiej Brytanii podano już 11 mln dawek szczepionki firmy AstraZeneca.

W Polsce szczepionkę tę się podaje. W piątek szef Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski poinformował, że do Polski przyjechała zapowiadana dostawa kolejnej transzy 146 tys. szczepionek firmy AstraZeneca. Według wiceministra zdrowia Waldemara Kraski zysk z zaszczepienia przeciw Covid-19 jest nieporównywalnie większy niż ryzyko objawów poszczepiennych.