Zadaniem firmy ochroniarskiej było dbanie o bezpieczeństwo publiczne, to nie była ochrona konkretnych osób – twierdzi pełnomocnik organizatora koncertu dla WOŚP w Gdańsku. Odniósł się w ten sposób do pojawiających się relacji świadków, że reakcja ochrony była zbyt późna.

Proszę zwrócić uwagę, że zadaniem firmy ochroniarskiej było dbanie o bezpieczeństwo publiczne, czyli wszystkich, to nie była ochrona indywidualna konkretnych osób. No niestety, to było działanie osoby, które było ukierunkowane na wyrządzenie komuś bardzo dużej krzywdy - mówi radca prawny Wawrzyniec Rybak, pełnomocnik Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku, organizatora koncertu.

Dodał, że firma ochroniarska, która dbała o bezpieczeństwo podczas koncertu dla WOŚP jest firmą mającą koncesję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. To nie jest tak, że każdy może sobie założyć taką działalność, podlega ona koncesjonowaniu - dodał Rybak.

Prezydent Paweł Adamowicz został kilkakrotne raniony nożem podczas gdańskiego finału WOŚP w niedzielę o godz. 20.00, gdy odliczano czas do "Światełka do nieba". Na nagraniu zdarzenia widać, jak napastnik przebiega przez scenę, podbiega do prezydenta Gdańska i uderza go nożem. Później, chodząc po scenie, podnosi w górę ręce w geście zwycięstwa, ponownie podchodzi do Adamowicza i zabiera mikrofon.

Na scenie reanimowano Adamowicza, potem przewieziono go do szpitala. Operacja prezydenta Gdańska trwała pięć godzin. Niestety, nie udało się go uratować - w poniedziałek przed godz. 15 lekarze poinformowali o jego śmierci.

Opracowanie: