Reprezentacja Polski koszykarzy 3x3 po wygranej ze Słowenią 21:16 wywalczyła awans do półfinału odbywającego się w Grazu światowego turnieju kwalifikacyjnego do igrzysk w Tokio.

Polskę, rozstawioną w turnieju z numerem ósmym, reprezentują w Austrii trzej brązowi medaliści mistrzostw świata w Amsterdamie z 2019 roku: Michael Hicks (TS Wisła Chemart Kraków), Paweł Pawłowski (Decka Pelplin) i Przemysław Zamojski (Anwil Włocławek) oraz Szymon Rduch, który występował w cyklu World Tour w zawodowej drużynie 3x3 Jeddah z Arabii Saudyjskiej.

Słowenia w Grazu była rozstawiona a numerem czwartym, ale z grupy C wyszła z drugiego miejsca, wygrywając dwa z czterech spotkań. Najlepsza w grupie A Polska miała bilans 3-1. W mistrzostwach globu przed dwoma laty Słoweńcy, występujący w identycznym składzie jak w Austrii, wywalczyli siódme miejsce.

Niedzielne spotkanie rywale rozpoczęli od prowadzenia 2:0, po dwóch minutach gry powiększyli je do 6:1, ale w tym momencie nastąpił kluczowy moment meczu. Biało-czerwoni w niespełna dwie minuty zdobyli kolejno dziewięć punktów, obejmując prowadzenie 10:6, którego nie oddali już do końca. W tym okresie trafiał do kosza każdy z polskiej drużyny - Zamojski z dystansu, dwa razy z rzędu Rduch za dwa, Pawłowski oraz Hicks za dwa.

Tak jak w inauguracyjnym meczu z Czechami o zwycięstwie zadecydował zespołowy wysiłek. W tej grze nie chodzi o indywidualne popisy, to nie jest show jednego zawodnika. Tak właśnie zagraliśmy - skomentował po meczu Hicks.

Wynik ćwierćfinału

Polska - Słowenia 21:16

Punkty dla Polski: Zamojski 10, Hicks 5, Rduch 5, Pawłowski 1.