W poniedziałek o godz. 20 rozpocznie się w Watykanie obrzęd stwierdzenia śmierci papieża Franciszka i złożenia jego ciała do trumny - poinformował Watykan. Stolica apostolska przekazała, że przeniesienie ciała papieża Franciszka do bazyliki Świętego Piotra i hołd wszystkich wiernych odbędą się prawdopodobnie w środę rano. Papież zmarł o godz. 7:35 rano. Miał 88 lat.
Obrzędowi stwierdzenia śmierci papieża Franciszka i złożenia jego ciała do trumny będzie przewodniczyć Kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kardynał Kevin Joseph Farrell.
Obecni będą dziekan Kolegium Kardynalskiego kardynał Giovanni Battista Re, bliscy papieża, dyrektor i wicedyrektor watykańskiej służby zdrowia. Wszyscy przybędą o godz. 19:45 do kaplicy Domu Świętej Marty, gdzie mieszkał Franciszek przez cały pontyfikat.
Przeniesienie ciała papieża Franciszka do bazyliki Świętego Piotra i hołd wszystkich wiernych odbędą się prawdopodobnie w środę rano - podało watykańskie biuro prasowe.
W komunikacie zaznaczono, że formuła zostanie ustalona i ogłoszona we wtorek, po pierwszej kongregacji, czyli zgromadzeniu kardynałów.
Stwierdzenie śmierci papieża to bardzo stary, ale i symboliczny obrządek. Uczestniczą w nim poza kardynałem kamerlingiem także szef Dyrekcji Zdrowia i Higieny Państwa Watykańskiego.
Zgodnie ze zwyczajem podchodzi do ciała i trzykrotnie wzywa je po imieniu, a także uderza w czoło delikatnie srebrnym młoteczkiem. Po trzecim zawołaniu bez odpowiedzi, kardynał stwierdza, że papież umarł.
Drugą istotną czynnością jest zniszczenie pierścienia papieskiego, zwanego pierścieniem rybaka. Trzecią opieczętowanie apartamentów papieskich, do których odtąd nie może nikt wchodzić. Ich otwarcie nastąpi ponownie wtedy, gdy wybrany zostanie nowy papież.
Papież Franciszek zmarł w Poniedziałek Wielkanocny o godz. 7:35. Miał 88 lat.
Zmarł w czasie rekonwalescencji po ciężkim zapaleniu płuc. W Niedzielę Wielkanocną przybył na błogosławieństwo Urbi et Orbi, by pozdrowić wiernych.
Na razie Watykan nie podaje oficjalnych informacji na temat przyczyn śmierci papieża. Włoski dziennik "Coriere della Sera" twierdzi, że przyczyną śmierci Franciszka był prawdopodobnie udar.
W Kościele katolickim panuje teraz okres Sede vacante - czas, w którym stolica biskupia jest nieobsadzona.
O wyborze nowego papieża zdecyduje zgromadzenie kardynałów elektorów podczas konklawe.
Wśród kardynałów mających obecnie prawo wyboru nowego papieża jest czterech Polaków: kard. Stanisław Ryłko, kard. Kazimierz Nycz, kard. Konrad Krajewski i kard. Grzegorz Ryś.


