Kajetan Kajetanowicz zapewnił sobie - po raz drugi z rzędu - tytuł FIA ERC Gravel Masters, czyli Szutrowego Mistrza Europy! Polak wygrał trzy z czterech dzisiejszych odcinków specjalnych Rajdu Cypru, czyli ósmego etapu mistrzostw Europy. Pochodzący z Ustronia kierowca prowadzi aktualnie w imprezie, jak i w klasyfikacji generalnej ME.

Rajdowe ME: Kajetanowicz dalej najszybszy na Cyprze /Leszek Szymański /PAP

Kajetanowicz na pierwszych 11 oesach Rajdu Cypru wywalczył aż 106 punktów na 110 możliwych do zdobycia. Dzięki temu, z dorobkiem 300 punktów na koncie, obronił tytuł Szutrowego Mistrza Europy. Drugi w tej klasyfikacji Irlandczyk Craig Breen zdobył zaledwie 154 punkty.

O losach rywalizacji o tytuły Zimowego, Szutrowego i Asfaltowego Mistrza Europy decydują wyniki z poszczególnych odcinków specjalnych. Zwycięzca każdego oesu otrzymuje 10 punktów, a kolejni kierowcy odpowiednio 6, 4, 3, 2 i 1 punkt. Do klasyfikacji szutrowej FIA ERC wliczane są rezultaty z czterech rund mistrzostw rozgrywanych na luźnej nawierzchni: Rajdu Azorów, Rajdu Estonii, Rajdu Cypru i Rajdu Akropolu. Ten ostatni odbędzie się w dniach 9-11 października.

Polak prowadzi obecnie w klasyfikacji Rajdu Cypru. Wynik jest niezły, nadal prowadzimy, ale zaczęły się kłopoty ze wspomaganiem kierownicy. Trzy razy musiałem resetować komputer, coś się stało, trafiliśmy na ostatnim odcinku na duży kamień. Trasa jest bardzo ciężka - powiedział Kajetanowicz.

W popołudniowym programie rajdu przewidziano jeszcze cztery oesy. Na metę w Larnace zwycięzcy dojadą około 18:30.