Niemal 4,4-kilometrowy odcinek kwalifikacyjny otworzył dziś zmagania w 44. edycji Rajdu Cypru. We wszechobecnym pyle, kurzu, na drodze pokrytej licznymi ostrymi kamieniami Kajetan Kajetanowicz z Jarkiem Baranem stoczyli niesamowicie zaciętą i skuteczną walkę o jak najlepszy czas dający pierwszeństwo w wyborze pozycji startowej do jutrzejszych odcinków specjalnych. Trasę, która w 35 procentach wiodła po asfalcie i w 65 po szutrze, liderzy Rajdowych Mistrzostw Europy pokonali najszybciej z całej stawki czołowych kierowców Starego Kontynentu.

Rezultat osiągnięty przez Polaków na rozpoczęcie Rajdu Cypru to jednocześnie już szóste w tym sezonie podium i piąte w ich karierze zwycięstwo na odcinku kwalifikacyjnym przed rundą FIA ERC.

Zwycięstwo na odcinku kwalifikacyjnym pozwoliło nam w pierwszej kolejności wybrać pozycję startową przed jutrzejszą rywalizacją. W tym rajdzie ten wybór nie ma jednak aż tak dużego znaczenia, jak w pozostałych szutrowych rundach mistrzostw, ponieważ przed nami pojadą zawodnicy ścigający się w Mistrzostwach Bliskiego Wschodu i to oni będą czyścić drogę. Z drugiej jednak strony, na licznych sekcjach asfaltowych samochody jadące przed nami będą ciąć zakręty i wyrzucać kamienie, pył oraz piach na drogę - mówił polski kierowca. Kajetan Kajetanowicz wybrał 5. pozycję startową, jednak Ford Fiesta R5 w barwach LOTOS Rally Team na sobotnie odcinki specjalne ruszy jako 14. samochód, bowiem przed zawodnikami rywalizujący w ME pojedzie jeszcze 9 załóg z Mistrzostw Bliskiego Wschodu. W tym roku organizatorzy Rajdu Cypru przygotowali 16 prób, z czego aż 14 ma mieszaną - szutrowo-asfaltową nawierzchnie. Wśród nich wyjątkowym wyzwaniem będzie zaplanowany na jutro - najdłuższy w rajdzie, 22-kilometrowy odcinek Lythrodontas. Aż 86 procent jego dystansu wiedzie po asfalcie, lecz podobnie jak wszystkie pozostałe próby, także i ten oes załogi pokonają na szutrowych oponach i szutrowym zawieszeniu. Łącznie walka o zwycięstwo w 8. rundzie FIA ERC rozegra się na dystansie niemal 205 kilometrów. 

Wyniki odcinka kwalifikacyjnego przed Rajdem Cypru:

1. Kajetanowicz (Polska) 2:42,236 s.

2. Aleksiej Łukjaniuk (Rosja) + 0,069 s.

3. Robert Consani (Francja) + 5,570 s.

4. Bruno Magalhaes (Portugalia) + 7,196 s.

5. Dawid Botka (Węgry) + 7,354 s.

6. Dominik Butvilas (Litwa) + 8,844 s.

7. Raul Jeets (Estonia) + 9,093 s.

8. Jaromir Tarabus (Czechy) + 9,390 s.