Na stadionie w Sao Paulo reprezentacja Argentyny pokonała Holendrów i awansowała do finału piłkarskich mistrzostw świata. Spotkanie rozstrzygnęło się dopiero po rzutach karnych.

Przed spotkaniem minutą ciszy uczczono pamięć zmarłego w poniedziałek Alfredo di Stefano - legendarnego napastnika argentyńskiego pochodzenia. "Albicelestes" zagrali z czarnymi opaskami na ramieniu.

Piłkarze obydwu drużyn zaprezentowali kibicom wyjątkowo nudne widowisko. Przez 90 minut Argentyńczycy oddali dwa celne strzały, które jednak nie sprawiły problemów Jasperowi Cillessenowi. "Pomarańczowi" natomiast w światło bramki nie trafili choćby raz. Dogodną okazję dopiero w doliczonym przez sędziego czasie gry miał Arjen Robben, ale jego uderzenie zablokował Javier Mascherano.

Dogrywka miała podobny przebieg. Piłkarze obu drużyn mieli w niej co prawda kilka zrywów, ale nie przyniosły one żadnego efektu. Natomiast znudzeni kibice grę coraz częściej kwitowali gwizdami.

Kiedy w 96. minucie selekcjoner reprezentacji Holandii Louis van Gaal wykorzystał trzecią zmianę, kamery telewizyjne pokazały rezerwowego bramkarza Tima Krula. To on był bohaterem ćwierćfinału z Kostaryką. Wszedł wówczas na boisko tuż przed końcem dogrywki, a następnie w serii rzutów karnych popisał się dwoma skutecznymi interwencjami.

Tym razem Van Gaal pozostawił między słupkami Cillessena, a ten nie znalazł sposobu na pewnie strzelających z 11 metrów Argentyńczyków. Bohaterem został jego zmiennik - Sergio Romero. W pierwszej kolejce obronił uderzenie Rona Vlaara, a w trzeciej - Wesleya Sneijdera.

W niedzielnym finale Argentyna zagra z Niemcami, którzy dzień wcześniej rozbili Brazylię 7:1. W decydującym meczu mundialu już po raz trzeci zmierzą się te drużyny. W 1986 roku ekipa z Ameryki Południowej wygrała 3:2, a cztery lata później lepsi okazali się Europejczycy zwyciężając 1:0.

Kliknij, aby przejść do ZAPISU RELACJI NA ŻYWO MECZU Holandia - Argentyna

Żółta kartka - Holandia: Bruno Martins Indi, Klaas-Jan Huntelaar. Argentyna: Martin Demichelis.

Sędzia: Cuneyt Cakir (Turcja). Widzów 63˙267.

Holandia: Jasper Cillessen - Stefan de Vrij, Ron Vlaar, Bruno Martins Indi (46. Daryl Janmaat) - Dirk Kuyt, Daley Blind, Nigel de Jong (62. Jordy Clasie), Georginio Wijnaldum, Wesley Sneijder, Arjen Robben - Robin van Persie (96. Klaas-Jan Huntelaar).