Chorwacja wygrała z Marokiem 2:1 i została trzecią drużyną piłkarskich mistrzostw świata. Wszystkie bramki padły w pierwszej połowie meczu. Ozdobą spotkania było trafienie Orsicia.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

Spotkanie o trzecie miejsce na mundialu w Katarze rozpoczęło się piorunująco. Wynik już w 7. minucie otworzył Josko Gvardiol. Livaja z rzutu wolnego zagrywał w pole karne do Perisicia. Ten głową odegrał do Gvardiola, który szczupakiem umieścił piłkę w siatce.

Grający na mundialu w masce Gvardiol, obrońca RB Lipsk, ma zaledwie 20 lat, ale w Katarze spisywał się znakomicie.

Chorwaci z prowadzenia nie cieszyli się jednak długo. W 9. minucie wyrównał Achraf Dari. Akcja Marokańczyków była bardzo podobna do tej, przeprowadzonej przez Chorwację dwie minuty wcześniej. Rzut wolny wykonywali Marokańczycy. Dośrodkowanie trafiło do Kramaricia. Chorwat "przedłużył" centrę, a piłka trafiła do Dariego, który strzałem głową doprowadził do wyrównania.

W pierwszej połowie oba zespoły grały odważnie, nie kalkulowały. W 42. minucie pięknym strzałem w długi róg popisał się Orsić. Piłka przeleciała nad bramkarzem, odbiła się od słupka i wpadła do bramki.

Na to trafienie Marokańczycy, którzy w miarę upływu czasu opadali z sił i mieli coraz większe problemy mięśniowe, już nie znaleźli odpowiedzi. Druga połowa nie była tak ciekawa jak pierwsza, choć oba zespoły miały swoje szanse.

W 75. minucie w polu karnym Maroka padł Gvardiol. Powtórki wskazywały, że Chorwat mógł być faulowany, ale sędzia nie odgwizdał rzutu karnego.

W doliczonym czasie gry blisko powodzenia był Youssef En-Nesyri, lecz piłka poleciała nad poprzeczką. Wkrótce potem katarski sędzia Abdulrahman Al-Jassim zakończył mecz.

Chorwacja tym samym sięgnęła po trzeci medal w swoim szóstym występie w mistrzostwach świata. Dotychczas mieli srebro z 2018 roku i brąz z 1998 roku. Gdyby przed turniejem w Katarze ktoś powiedział nam, że zagramy o brąz, zgodzilibyśmy się. To i tak ogromny sukces naszego małego kraju - mówił już wcześniej trener Chorwatów Zlatko Dalic.

Dla Marokańczyków, mimo porażek w dwóch ostatnich meczach turnieju (w półfinale ulegli Francji 0:2), czwarte miejsce to historyczny wynik. Są bowiem pierwszym afrykańskim krajem, który dotarł do półfinału mistrzostw świata. W przeszłości na etapie ćwierćfinałów odpadły Kamerun (1990), Senegal (2002) i Ghana (2010).

W niedzielę o godz. 16 rozpocznie się finał Argentyna - Francja, którego sędzią głównym będzie Szymon Marciniak.

Żółta kartka - Maroko: Azzedine Ounahi, Selim Amallah.

Sędzia: Abdulrahman Al-Jassim (Katar). Widzów: 44 137.

Chorwacja: Dominik Livakovic - Josip Stanisic, Josip Sutalo, Josko Gvardiol - Mislav Orsic (90+5. Kristijan Jakic), Lovro Majer (66. Mario Pasalic), Luka Modric, Mateo Kovacic, Ivan Perisic - Marko Livaja (66. Bruno Petkovic), Andrej Kramaric (61. Nikola Vlasic).

Maroko:  Bono - Achraf Hakimi, Achraf Dari (64. Badr Benoun), Jawad El Yamiq (66. Selim Amallah), Yahia Attiat-Allal - Abdelhamid Sabiri (46. Ilias Chair), Sofyan Amrabat, Bilel El Khanouss (56. Azzedine Ounahi) - Hakim Ziyech, Youssef En-Nesyri, Sofiane Boufal (64. Anass Zaroury).

90.+6 min

KONIEC MECZU! Chorwacja wygrywa i zdobywa brązowy medal!!

90.+6 min

Miało szanse Maroko! Dośrodkowanie w pole karne, ale niecelnie głową uderzał En-Nesyri.

90.+5 min

Zmiana u Chorwatów. Schodzi Orsić, w jego miejsce melduje się Jakić.

90.+4 min

Livaković wyłapuje dośrodkowanie.

90.+2 min

Marokańczycy szukają wyrównania, ale dobrze bronią się Chorwaci.

90.+1 min

Ziyech z dystansu, ale niecelnie.

90. min

Sześć minut doliczone do podstawowego czasu gry.

90. min

Attiat-Allah dośrodkowuje w pole karne. Piłka wybita, ale Marokańczycy twierdzą, że jeden z Chorwatów zagrywał ręką. Gwizdek sędziego jednak milczy.

89. min

Zaroury złapany na spalonym.

87. min

Orsić zagrywa do Kovacicia, ten miał świetną szansę, ale nie trafił w bramkę.

86. min

Chorwaci coraz bliżej brązowego medalu mistrzostw świata.

85. min

Amallah ukarany żółtą kartką. Kolejna kontrowersyjna decyzja arbitra. Marokańczycy natychmiast ruszyli do sędziego.

82. min

Petković w polu karnym Maroka, próbował jeszcze dogrywać do jednego z kolegów, ale to podanie zostało zablokowane.

79. min

Orsić dośrodkowuje z prawej strony, ale piłkę łapie Bono.

77. min

Domagali się Chorwaci odgwizdania rzutu karnego po tym, jak został zahaczony przez Amrabata, ale sędziowie podjęli inną decyzję. Spora kontrowersja.

76. min

En-Nesyri miał świetną okazję do wyrównania, ale z bliska nie pokonał Livakovicia.

76. min

I konta Marokańczyków. Hakiri zatrzymany jednak w polu karnym.

75. min

Gvardiol pada w polu karnym Maroka, ale sędzia nie odgwizuje "11".

75. min

Petković faulowany przez Benouna, ale sędzia nie ukarał Marokańczyka żółtą kartką.

71. min

Vlasić uderza z dystansu, ale piłka leci nad bramką Bono.

69. min

Ounahi ukarany żółtą kartką. To pierwszy kartonik w tym meczu.

68. min

W jego miejsce pojawia się Amallah.

68. min

Marokańczycy odczuwają już trudy tego turnieju. Teraz na murawie leży El Yamiq. Konieczna będzie zmiana.

67. min

I podwójna zmiana u Chorwatów. Schodzą Livaja i Majer, w ich miejsce pojawiają się Petković i Pasalić.

66. min

Maroko szuka wyrównania. Hakimi zagrywał w pole karne Chorwacji, ale piłka zostaje wybita.

65. min

Podwójna zmiana w reprezentacji Maroka. Schodzą Dari i Boufal, zastępują ich Benoun i Zaroury.

63. min

Dari leży na murawie. Konieczna będzie zmiana.

62. min

Akcja Maroka, ale niedokładnie zagrywał Ounahi.

61. min

Vlasić melduje się na murawie w miejsce kontuzjowanego Kramaricia.

60. min

Kramarić schodzi z boiska ze łzami w oczach. Będzie konieczna zmiana.

59. min

Leży na murawie Kramarić. Potrzebna będzie pomoc medyczna.

59. min

Hakimi dośrodkowuje w pole karne Chorwacji, ale radzą sobie z tym zagraniem obrońcy.

56. min

Kolejna zmiana w reprezentacji Maroka. Schodzi Khannouss, za niego pojawia się Ounahi.

55. min

Kramarić świetnie odnalazł się w polu karnym, ale się poślizgnął i stracił piłkę.

54. min

Orsić mocno z dystansu, ale bardzo niecelnie.

53. min

Zamieszanie w polu karnym Maroka. Majer urwał się obrońcom, próbował jeszcze podać jednemu ze swoich kolegów, ale zrobił to niedokładnie.

51. min

Majer zagrywał w pole karne w kierunku Livaji, ale ten nie zdołał dojść do piłki.

50. min

Marokańczycy pogubili się podczas konstruowania akcji.

48. min

Attiat-Allah dostał podanie w pole karne, ale nie opanował piłki.

47. min

Mocny początek Chorwacji. Sprzed linii pola karnego uderzał Orsić, ale piłka odbiła się od jednego z Marokańczyków i trafiła w boczną siatkę.

46. min

Zaczynamy drugą połowę. Zmiana w zespole Maroka. zeszł Sabiri, w jego miejsce zameldował się Chair.

Chorwacja prowadzi do przerwy

Tak padały bramki w pierwszej połowie:

45.+2 min

Sędzia kończy pierwszą połowę spotkania. To było bardzo dobre 45 minut!

45.+1 min

Zagranie w pole karne do En-Nesyriego, ale Livaković uprzedził marokańskiego napastnika.

45. min

Sędzia dolicza 2 minuty.

42. minuta

Orsić! Co za bramka! Chorwat uderzał z lewej strony pola karnego. Piłka odbiła się od słupka i wpadła do bramki!

42. minuta

Chorwacja wraca na prowadzenie!

39. minuta

Indywidualna akcja Ziyecha. Najpierw oszukał Orsicia, potem minął Modricia, ale jego strzał z dystansu był niecelny.

38. minuta

Zagranie w pole karne do Modricia, Chorwat chciał jeszcze podawać do jednego z kolegów, ale zrobił to nieprecyzyjnie.

36. minuta

I znów szansa dla Maroka! Rzut wolny wykonywał Ziyech, do główki doszedł En-Nesyri, ale piłka do jego uderzeniu przeleciała wzdłuż bramki Chorwacji.

35. minuta

Rzut wolny dla Maroka, wrzutka w pole karne, ale Perisić wybija piłkę.

33. minuta

Szybka kontra Maroka. Ziyech zagrywa do Hakimiego, który w ostatniej chwili został zatrzymany przez Chorwatów.

32. minuta

Khannouss i Boufal przeprowadzili dwójkową akcję zakończoną niecelnym strzałem tego drugiego.

30. minuta

Kovacić dalekie podanie, ale Livaja nie miał szans dojść do tej piłki.

28. minuta

Popędzili prawą stroną Marokańczycy, Hakimi zagrywał w pole karne, gdzie był niepilnowany En-Nesyri, ale piłka przeleciała tuż za plecami marokańskiego napastnika.

26. minuta

Dośrodkowanie w pole karne Maroka, głową uderzał Perisić, ale Chorwat był na spalonym.

24. minuta

Modrić uderzał z linii pola karnego, piłkę przed siebie wybił Bono. Natychmiast do dobitki ruszył jeden z Chorwatów, ale w ostatniej chwili uprzedził do bramkarz Maroka.

21. minuta

Modrić niedokładnie zagrywał do Perisicia.

18. minuta

Kramarić uderza z główki, ale Bono nie miał problemu ze złapaniem piłki.

17. minuta

Chorwacja zdecydowanie dominuje na razie. Teraz Orsić strzelał z 11. metra, ale jego uderzenie zostało zablokowane.

16. minuta

Znów groźnie pod bramką Maroka. Kramarić dośrodkowywał, ale Marokańczycy w ostatniej chwili przecięli podanie, na które w polu karnym czekał już Livaja.

15. minuta

Majer niecelnie z dystansu. Piłka leci wysoko nad bramką Maroka.

13. minuta

Niecelnie dośrodkowywał Stanisić.

8. minuta

Dośrodkowanie z rzutu wolnego trafiło do Kramaricia. Chorwat "przedłużył" centrę, piłka trafiła do Dari, który strzałem głową doprowadził do wyrównania.

8. minuta

Coś niesamowitego! Maroko wyrównuje!! Achraf Dari!

6. minuta

Livaja z rzutu wolnego zagrywał w pole karne do Perisicia. Ten głową odegrał do Gvardiola, który szczupakiem umieścił piłkę w siatce!

6. minuta

Bramka dla Chorwacji!! Josko Gvardiol!

6. minuta

Rzut wolny dla Chorwacji, ok. 35 metrów do bramki Maroka.

3. minuta

Skiksował Bono! Bramkarz reprezentacji Maroka chciał podać do jednego ze swoich kolegów, ale zrobił to tak źle, że piłka o mało nie wpadła do jego bramki!

2. minuta

Odważniej rozpoczęli Chorwaci. Wrzutka w pole karne, ale wybijają Marokańczycy.

1. minuta

Pierwszy gwizdek sędziego. Zaczynamy mecz o 3. miejsce na mundialu! Rozpoczęli Chorwaci.

15:55

Czy Chorwacja sięgnie po trzeci medal w swoim szóstym występie w mistrzostwach świata? Oprócz srebra z 2018 roku ma również brąz z 1998 roku. Czy medale - po raz pierwszy w historii - zawisną na szyjach piłkarzy Maroka?

15:53

Zawodnicy wychodzą już na boisko! Za chwilę hymny i początek meczu!

15:41

Spotkanie rozegranie zostanie na Khalifa International Stadium w Ar-Rajjan. Poprowadzi je katarski sędzia Abdulrahman Al-Jassim.

15:36

Chorwacja w tegorocznym turnieju wygrała w regulaminowym czasie tylko jeden mecz (4:1 z Kanadą w fazie grupowej). W 1/8 finału i ćwierćfinale pokonała rywali - odpowiednio Japonię i Brazylię - w rzutach karnych.