To już trzecia odsłona maturalnego maratonu: abiturienci mierzą się dzisiaj z językiem angielskim. Napisali już sprawdzian na poziomie podstawowym, a po południu przeprowadzony zostanie egzamin na poziomie rozszerzonym. Jak w poprzednich dniach na RMF 24 opublikujemy arkusze zadań wraz z propozycjami rozwiązań!

To już trzecia odsłona maturalnego maratonu: abiturienci mierzą się dzisiaj z językiem angielskim. Napisali już sprawdzian na poziomie podstawowym, a po południu przeprowadzony zostanie egzamin na poziomie rozszerzonym. Jak w poprzednich dniach na RMF 24 opublikujemy arkusze zadań wraz z propozycjami rozwiązań!
Uczniowie XXIV Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Norwida w Warszawie przed rozpoczęciem egzaminu maturalnego z języka polskiego /Bartłomiej Zborowski /PAP

Jak przekonał się reporter RMF FM Paweł Pawłowski, który odwiedził III Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, sprawdzian z angielskiego nie spędzał maturzystom snu z powiek - traktowali go jako formalność. Dzisiaj się niczego nie boję, jestem wręcz zadowolony. (...) Całkiem w porządku, raczej się nie stresuję, angielski - więc myślę, że pójdzie dobrze. (...) Trzeba tylko uważnie czytać polecenia - mówili maturzyści naszemu dziennikarzowi przed rozpoczęciem egzaminu.

Dopytywani, jakiego elementu sprawdzianu obawiają się najbardziej, przyznawali: Przede wszystkim można się potknąć na niedoczytaniu albo jakimś ukrytym słówku, które zmienia cały sens wypowiedzi. (...) Czasami gramatyka, a czasami brak jakichś słów. (...) Zdarza się zapomnieć na przykład, jak dane słowo się pisze, ale kluczem jest nie tracić zimnej krwi i znaleźć zamiennik na to słowo.

Jak donosi Paweł Pawłowski, który rozmawiał z maturzystami również po egzaminie, abiturienci mieli rację, podchodząc do sprawdzianu ze spokojem - okazał się, według nich, wyjątkowo łatwy. Wydaje mi się, że była to taka podstawa podstaw, więc myślę, że każdy mógł osiągnąć bardzo dobry wynik. (...) Aż miałem takie poczucie, że gimnazjalista by sobie z tym poradził - usłyszał nasz reporter.

Już wkrótce na RMF 24 opublikujemy arkusze zadań wraz z propozycjami rozwiązań!


Matura z polskiego i matematyki na poziomie podstawowym już za nimi

Na egzaminie pisemnym maturzyści zdają obowiązkowo język polski, matematykę i język obcy, przy czym obowiązkowe są egzaminy z tych przedmiotów tylko na poziomie podstawowym. Chętni natomiast mogą zdawać je także na poziomie rozszerzonym.

W środę, na inaugurację maturalnych zmagań, abiturienci zdawali egzamin z polskiego, a dzień później zmierzyli się z królową nauk. Po zakończeniu każdego z egzaminów na RMF 24 publikowaliśmy arkusze zadań wraz z propozycjami rozwiązań:

Matura 2016: Język polski, poziom podstawowy [ARKUSZE I ODPOWIEDZI]

Matura 2016. Język polski, poziom rozszerzony [ARKUSZE I ODPOWIEDZI]

Matura 2016. Matematyka, poziom podstawowy [ARKUSZE I ODPOWIEDZI]


Egzaminy z innych języków obcych rozpoczną się 12 maja - maturzyści zmierzą się wtedy z niemieckim. Sprawdzian z rosyjskiego przeprowadzony zostanie 18 maja, z francuskiego - 19 maja, z hiszpańskiego - 20 maja, z włoskiego - 23 maja, a z języków mniejszości narodowych (białoruskiego, litewskiego i ukraińskiego) i języków regionalnych (kaszubskiego i łemkowskiego) - 24 maja.

Zdający maturę w nowej formule muszą obowiązkowo przystąpić także do jednego egzaminu pisemnego z przedmiotu do wyboru na poziomie rozszerzonym (chętni mogą przystąpić maksymalnie jeszcze do czterech egzaminów z przedmiotów do wyboru). Zdający maturę w starej formule nie mają obowiązku przystąpienia do egzaminu z przedmiotu do wyboru, ale jeśli zechcą, mogą zdawać do sześciu takich egzaminów na wybranym przez siebie poziomie.

Aby uzyskać świadectwo maturalne, wszyscy abiturienci muszą ponadto przystąpić do dwóch egzaminów ustnych - z języka polskiego i języka obcego nowożytnego.

Sesja egzaminów pisemnych potrwa do 24 maja, zaś ustnych - trzy dni dłużej. Wyniki matur ogłoszone zostaną 5 lipca.

(edbie)