Tegoroczna matura z biologii na poziomie rozszerzonym nie była trudna, ale inny sposób sformułowania pytań mógł sprawić uczniom problemy - uważa Sławomira Włodarczyk, nauczycielka z III Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi. "Natomiast ‘podstawa’ była rzeczywiście podstawowa i każdy uczeń powinien sobie z nią poradzić" - dodaje.

Jest cały szereg pytań bardzo prostych, które nie powinny sprawić żadnych problemów, ale jest również kilka zadań, w których polecenie jest sformułowane na tyle podchwytliwie, że może to spowodować niepełną odpowiedź - ocenia rozszerzoną maturę z biologi Sławomira Włodarczyk, nauczycielka z III LO w Łodzi.

Biorąc pod uwagę wyniki matur z poprzednich lat, prawdopodobnie będą problemy z formułowaniem wniosków. Oprócz tego, wydaje mi się, że może być kłopotliwe pytanie dotyczące ekspresji genetycznej, ponieważ często uczniowie nie potrafią całościowo spojrzeć na proces - mówi Włodarczyk

Tegoroczna matura rozszerzona z biologii różni się od poprzednich tym, że pytania i polecenia są inaczej sformułowane. Zdaniem nauczycielki, ciekawiej niż w poprzednich latach. Mniej jest też pytań, które nie wymagały wiedzy, a tylko myślenia.

Biologię na maturze wybrało w tym roku ponad 75 tysięcy uczniów. Większość zdających (ponad 46 tys. osób) zdecydowała się także na egzamin rozszerzony z tego przedmiotu.

(bs)