Poszukiwanie pieniędzy na rozwój firmy, to jedno z największych wyzwań czekających przedsiębiorców. Najchętniej pieniądze na firmę bralibyśmy z naszych oszczędności. Tych jednak często brakuje. Następny w kolejności jest kredyt, ten jednak oznacza konieczność spłacania rat co miesiąc. A to na początku działalności może być problematyczne. Warto więc wiedzieć, że na przedsiębiorców, czekają także inne źródła finansowania. W tym tygodniu w ramach akcji Mapa przedsiębiorczości w RMF FM i na RMF24 sprawdzamy na jakie dofinansowanie może liczyć Twoja firma. Na Wasze pytania czeka Jarosław Fordoński wiceszef Departamentu Wsparcia Biznesu w mBanku. Możecie je zadawać za pomocą specjalnej platformy, którą znajdziecie poniżej. Najciekawsze, najczęściej zadawane opublikujemy w piątek w zbiorczym artykule.

Fundusze unijne

Jedną z najciekawszych form poszukiwania pieniędzy, są fundusze europejskie. W unijnym budżecie na lata 2014-20 przewidziane są pieniądze wyłącznie dla małych i średnich firm. Najświeższe informacje o programach i konkursach można znaleźć na stronach www.funduszeeuropejskie.gov.pl oraz www.parp.gov.pl . Warto się nimi interesować. Bardzo często finansowanie z budżetu Unii Europejskiej jest bezzwrotne, chociaż ostatnio pojawia się coraz więcej programów wymagających zwrotu pieniędzy. To jednak i tak znacznie tańsze niż kredyt. Pieniądze możemy wziąć na zatrudnienie nowych ludzi, przeszkolenie, zakup sprzętu, na badania. Krótko mówiąc możemy je przeznaczyć na rozwój firmy lub reorganizację. W tym przypadku najważniejszy jest biznesplan, z którego będzie wynikało, że nasza firma przetrwa kilka lat.

ZOBACZ, JAK W UBIEGŁYM TYGODNIU NA WASZE PYTANIA ODPOWIADAŁ EKSPERT PIOTR TEODORCZYK

Tu wyzwaniem jest napisanie dobrego wniosku. Możemy korzystać z pomocy Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich, rozsianych po całej Polsce lub skorzystać z profesjonalnych firm, piszących wniosku. Ważne, żeby tak umówić się z taką firmą, że wynagrodzenie damy im dopiero, gdy otrzymamy dofinansowanie. Krótko mówiąc płaćmy za sukces, a nie same starania.

Kredyty ze wsparciem państwa

Pieniądze można też otrzymać z innych instytucji: Europejski Bank Inwestycyjny, czy Bank Gospodarstwa Krajowego. Zwłaszcza ta ostatnia propozycja wydaje się atrakcyjna. BGK oferuje tak zwane gwarancje de minimis, z których skorzystało już ponad 86 tysięcy przedsiębiorców. Taki kredyt z gwarancjami otrzymuje się z banku, który załatwia za nas formalności. A to szczególnie wygodne.

CHCESZ WYGRAĆ PIENIĄDZE DLA SWOJEJ FIRMY? SPRAWDŹ JAK


Dofinansowanie start-upu

Start-up to pomysł na innowacyjny biznes, przerodzony w pierwszą firmę. Z roku na rok powstaje coraz więcej nowych firm. Ich potrzeby finansowe są ogromne. Pieniądze na start można uzyskać z Unii Europejskiej, z programów wspierających innowacyjną działalność. Można także korzystać z programów Banku Gospodarstwa Krajowego. Warto jednak szukać pieniędzy także poza sektorem publicznym.Bardzo aktywni są tak zwani Aniołowie Biznesu, czyli przedsiębiorcy, którzy mają gotowe fundusze na wspieranie nowych firm, zazwyczaj w zmian za udziały. Do spotkania z takim inwestorem trzeba się dobrze przygotować. Niezbędne jest przygotowanie gotowej koncepcji biznesowej, propozycja konkretnej oferty biznesowej dla ewentualnego inwestora (np. udziały w firmie), a także na przykład listy inwencyjne od przyszłych klientów.

Bardzo ciekawą możliwością pozyskania pieniędzy są także serwisy crowdfundungowe. Mówiąc najprościej: publikujemy w interencie nasz pomysł na biznes. Jeżeli komuś się spodoba, to daje nam na to pieniądze, w zamian za udziały. Przykładem może być serwis https://www.kickstarter.com/


JAK MIEĆ PLAN NA "GORSZE" CZASY? ZOBACZ NAJNOWSZY FILM Z PSYCHOLOGIEM BIZNESU


TU MOŻESZ ZADAĆ PYTANIE EKSPERTOWI: