Czy przedsiębiorczość to choroba wrodzona czy też nabyta? Czy można być urodzonym do biznesu, czy raczej trzeba się tego uczyć i to na błędach? W RMF FM i na RMF24 ruszamy z akcją Mapa Przedsiębiorczości. Jeśli chcesz spróbować swoich sił w biznesie, ale wciąż się wahasz - masz niepowtarzalną okazję rozwiać wątpliwości. Pomogą Wam w tym nasi eksperci. W tym tygodniu odpowiedzą na Wasze pytania z tematu: kto może zostać przedsiębiorcą.

W rmf24.pl i na antenie RMF FM otwieramy Mapę przedsiębiorczości. Ma Wam wskazać drogę do uruchomienia i rozkręcenia własnego biznesu. Przez kilkanaście tygodni od A do Z omówimy jak przygotować się do uruchomienia firmy, jak ją sfinansować, rozruszać i jak osiągnąć sukces.

Cytat

W Polsce mamy prawie dwa razy więcej firm na głowę mieszkańca niż w Niemczech czy Wielkiej Brytanii
Konfederacja Lewiatan

Według danych Konfederacji Lewiatan, w Polsce mamy prawie dwa razy więcej firm na głowę mieszkańca niż w Niemczech czy Wielkiej Brytanii. W każdy roboczy dzień, urzędy w całym kraju rejestrują półtora tysiąca nowych firm. To właśnie małe i średnie firmy wytwarzają mniej więcej połowę naszego PKB i są siłą napędową gospodarki, dając źródło utrzymania milionom rodzin - właścicieli i pracowników. Wszystko wskazuje na to, że takich firm będzie coraz więcej. Co szósty dorosły Polak myśli bowiem o tym, by w ciągu nadchodzących trzech lat otworzyć własną firmę. To więcej niż unijna średnia.

Dzisiaj większość Polaków uważa, że własny biznes to lepszy sposób na życie niż etat i nie ma się co dziwić, bo badania wskazują, iż prowadzący własną działalność czerpią większa satysfakcję z pracy i w ogóle - z życia. Jestem niezależna. Nikt nie organizuje mojego czasu. Nikt mnie nie ocenia, to znaczy oceniają mnie tylko klienci. Nikogo nie mam nad sobą. Więcej pracuję, to przekłada się to na większe pieniądze - to przykładowy głos właścicielki firmy. Skoro warto spróbować, na początek zadajemy zatem pytanie, czy przedsiębiorcą trzeba się urodzić.

Każdy może zostać przedsiębiorcą. Powiem więcej. Każdy powinien - mówi Dariusz Żuk, założyciel i prezes Business Link, akceleratora biznesu, czyli firmy, która pomaga przedsiębiorstwom nabierać rozpędu. Trzeba mieć determinację, nie poddawać się, a reszty da się nauczyć. Potrzebne są marzenia, determinacja i brak rozsądku, który pozwala na to, że robimy czasem rzeczy szalone, a w biznesie to jest niezbędne - dodaje.

Przedsiębiorcy, z którymi rozmawialiśmy przeważnie potwierdzają zdanie eksperta: biznes może prowadzić każdy. Oczywiście niektóre cechy osobowości mogą w tym pomóc, ale wiele można nadrobić, nauczyć się, a sukces zależy nade wszystko od pomysłu i uporu przy jego realizacji. Rzecz jasna powodzenie jest też wynikiem działania warunków zewnętrznych, stanu gospodarki, regulacji, czy branży, którą wybierzemy.

Cytat

W każdy roboczy dzień, urzędy w całym kraju rejestrują półtora tysiąca nowych firm
Konfederacja Lewiatan

Bez większego znaczenia dla powodzenia w biznesie jest płeć. Kobiety w Polsce są statystycznie lepiej wykształcone niż mężczyźni i znacznie częściej niż w przekroju całej Unii Europejskiej, zakładają i z powodzeniem prowadzą firmy. Mimo to, tylko 40 procent kobiet wobec 60 procent mężczyzn uważa, że nadaje się do biznesu. Nie wszystkie panie są jednak tego zdania. Myślę, że kobiety lepiej organizują sobie czas, więcej są w stanie naraz zrobić i poukładać-  mówi RMF FM właścicielka firmy z branży nieruchomości. Kobiety chyba nie mają więcej pewności siebie niż mężczyźni, ale to zależy od charakteru. Ja mam - dodaje z uśmiechem.

Polska to kraj na dorobku. Wciąż mamy gigantyczny dystans do nadrobienia. Ale, jak mówi Dariusz Żuk - Jesteśmy kreatywni, potrafimy poradzić sobie w trudnych sytuacjach, jesteśmy również narodem, który myśli marzeniami ma wizję. Powinniśmy otwierać firmy i powinniśmy być w tym liderem. 

Zadaj pytanie ekspertowi

Czujesz, że masz żyłkę do interesów, ale nie wiesz, czy masz predyspozycje, by zostać przedsiębiorącą? Chcesz wiedzieć, gdzie szukać wsparcia, jakie zachowania mogą pomóc, a jakie zaszkodzić podczas prowadzenia firmy. Czy Twoje cechy osobowości mogą pomóc Ci w prowadzeniu własnego biznesu?

Od poniedziałku do piątku czekamy na Wasze pytania do naszego eksperta - Dariusza Żuka, założyciela i prezesa Business Link, firmy, która pomaga przedsiębiorstwom nabierać rozpędu. Możecie je zadawać za pomocą specjalnej platformy. Od wtorku do piątku nasi specjaliści odpowiedzą na najciekawsze, najczęściej zadawane pytania. Ich wpisy znajdziecie oczywiście na naszej stronie.