Wielki finał charytatywnej akcji Lepsze Jutro z RMF FM w małopolskich Raciechowicach! W znajdującej się tam szkole wyremontowaliśmy i wyposażyliśmy w supernowoczesny sprzęt pracownię chemiczno-biologiczną. Uczniowie mogą korzystać między innymi z mikroskopów dostosowanych do wieku i podstawy programowej, nowoczesnego dygestorium oraz ruchomej makiety ludzkiego szkieletu. Dzieci i młodzież z Raciechowic nadały mu już nawet imię - Stefan.

Wielki finał charytatywnej akcji Lepsze Jutro z RMF FM w małopolskich Raciechowicach! W znajdującej się tam szkole wyremontowaliśmy i wyposażyliśmy w supernowoczesny sprzęt pracownię chemiczno-biologiczną. Uczniowie mogą korzystać między innymi z mikroskopów dostosowanych do wieku i podstawy programowej, nowoczesnego dygestorium oraz ruchomej makiety ludzkiego szkieletu. Dzieci i młodzież z Raciechowic nadały mu już nawet imię - Stefan.
Lekcja pokazowa w nowoczesnej sali chemiczno-biologicznej w Raciechowicach /Józef Polewka /RMF FM

Kilka dni temu zajrzeliśmy do szkoły w Raciechowicach, by podejrzeć, na jakim etapie były prace remontowe w ramach charytatywnej akcji Lepsze Jutro z RMF FM. Okazało się wówczas, że w klasie trwał już montaż niezbędnego sprzętu. Dopiero dzisiaj jednak widać, jak bardzo zmieniła się pracownia!

Lepsze Jutro z RMF FM: Nowa pracownia jest nie do poznania!



Starą meblościankę zastąpiły zupełnie nowe meble. W miejscu szklanych gablot stanęły szafki zamykane na klucz. Drewniany regał, w którym dotychczas przechowywano odczynniki chemiczne i szkło laboratoryjne, został wymieniony na profesjonalną i właściwie oznaczoną szafę - dzięki temu od razu widać, że w jej wnętrzu znajdują się substancje chemiczne.

Dawniej nie mieliśmy nawet profesjonalnych narzędzi do mieszania różnego rodzaju substancji. Dzieci musiały przynosić z domu nawet łyżeczki. Dziś mamy nowe szkło i wszystko, czego potrzebujemy - cieszy się pani Klaudia Szczygieł, nauczycielka przedmiotów biologiczno-chemicznych.


Parterami akcji LEPSZE JUTRO Z RMF FM są Firma Wiśniowski, firma DEFRO i Nowa Szkoła.

Lepsze Jutro z RMF FM: Najwięcej radości dało dzieciom... dygestorium!

To, z czego najbardziej dumni są uczniowie, to nowoczesne dygestorium laboratoryjne. Szklana gablota posiada wentylację, zlew, doprowadzono do niej także gaz i wodę, czyli wszystko to, co niezbędne jest do wykonywania niebezpiecznych doświadczeń w taki sposób, by szkodliwe substancje nie przedostały się do powietrza, którym w klasie oddychają uczniowie.

Dziś pani Klaudia wraz z uczniami ze starszych klas przygotowała specjalnie dla nas lekcję pokazową. Powstała żółto-niebieska mikstura, nazywana pastą słoniową do zębów.   

Wspaniale prezentował się także nowy ulubieniec uczniów - Stefan. To model szkieletu człowieka, dzięki któremu młodzież poznaje, jak działa układ kostny.

Oczywiście podczas wielkiego finału akcji charytatywnej nie mogło zabraknąć tortu. Jego skład uczniowie też skrupulatnie sprawdzili pod mikroskopem. Potem przyszedł czas na degustację słodkiego biszkoptowo-malinowego ciasta.

Z nowoczesnej pracowni cieszą się nie tylko uczniowie

Wyposażenie nowoczesnej pracowni ufundowało radio RMF FM, ale w przygotowanie sali do nowego roku szkolnego zaangażowała się cała szkoła - rodzice, nauczyciele i dyrekcja szkoły oraz sami uczniowie. Jak powiedziała nam pani Klaudia Szczygieł: Gdy tylko dzieci dowiedziały się, że RMF FM wyposaży naszą pracownię, od razu zgłosiły się dzieciaki chętne do współpracy w uprzątnięciu sali.

Później do pracowni wkroczyli rodzice. To oni postanowili pomóc w odmalowaniu sali. W tym samym czasie kominiarze zajęli się czyszczeniem wentylacji i podłączeniem jej do dygestorium.

Dziś pracownia już działa i jest zdecydowanie najnowocześniejszym i najlepiej wyposażonym miejscem w całej szkole. Dzieci uczą się tam od 1 września. Uczniowie przyznają, że wreszcie mogą uczyć się biologii, chemii i rozwijać swoje pasje w miejscu, które jest do tego doskonale przystosowane.

"Nowoczesna szkoła to lepszy start w przyszłość"

Raciechowice to jedno z pięciu miejsc, w których w ramach tegorocznej edycji akcji charytatywnej Lepsze Jutro z RMF FM inwestujemy w edukację najmłodszych.

Nowoczesne, profesjonalnie wyposażone pracownie szkolne powstały już w szkole w Boguszowie-Gorcach na Dolnym Śląsku, gdzie dzieci otrzymały od nas pracownię polonistyczną, w szkole podstawowej w Kluczborku na Opolszczyźnie, która prowadzi już lekcje z uczniami w nowoczesnej pracowni matematycznej, w warmińsko-mazurskim Morągu - tam podstawówka otrzymała profesjonalną salę komputerową, a także w Bukowinie na Lubelszczyźnie, gdzie powstała wyposażona w nowoczesny sprzęt klasa językowa.

W tym roku nasza cykliczna akcja charytatywna Lepsze Jutro z RMF FM odbywa się pod hasłem: "Nowoczesna szkoła to lepszy start w przyszłość". W poprzedniej edycji w czterech miejscach w Polsce powstały dzięki naszej akcji place zabaw dla dzieci, gry edukacyjne na świeżym powietrzu i ścieżki zdrowia. Lepsze Jutro z RMF FM zawitało wtedy do DobroszycZagórzaOlsztyna i Krzczonowic.

Początek akcji miał natomiast miejsce 2 lata temu w Szydłowcu, gdzie RMF FM wybudował dom dla rodziny pana Grzegorza. Do naszej redakcji napłynęło wówczas wiele listów i sygnałów z prośbą, by na tym nie poprzestawać. Dlatego też stworzyliśmy cykliczny projekt Lepsze Jutro z RMF FM.

To nie koniec! Kolejna odsłona naszej charytatywnej akcji już w przyszłym roku!