"Nowoczesna szkoła to lepszy start w przyszłość"! Takie hasło przyświeca tegorocznej akcji charytatywnej Lepsze Jutro z RMF FM. W ramach projektu wyposażamy szkoły w nowoczesne pracownie przedmiotowe. Dziś uczniom ze szkoły w Boguszowie-Gorcach oddajemy multimedialną klasę do nauki języka polskiego!

"Nowoczesna szkoła to lepszy start w przyszłość"! Takie hasło przyświeca tegorocznej akcji charytatywnej Lepsze Jutro z RMF FM. W ramach projektu wyposażamy szkoły w nowoczesne pracownie przedmiotowe. Dziś uczniom ze szkoły w Boguszowie-Gorcach oddajemy multimedialną klasę do nauki języka polskiego!
Nowa pracownia polonistyczna dla szkoły w Boguszowie-Gorcach /Bartek Paulus /RMF FM

W Publicznej Szkole Podstawowej numer 5 w Boguszowie-Gorcach na Dolnym Śląsku uczy się 350 uczniów. Pracownia polonistyczna przygotowana w ramach akcji Lepsze Jutro z RMF FM będzie pierwszym gabinetem przedmiotowym z prawdziwego zdarzenia w tej placówce.

Z gabinetu zniknęły stare ławki. Zastąpiły je nowe, regulowane, jednoosobowe stoliki z wygodnymi krzesłami. Dwadzieścia pięć nowych zestawów, ustawiono w równe rzędy w odświeżonej klasie. W kącie pojawiła się szafa na pomoce dydaktyczne i druga, w której uczniowie mogą schować kurtki na specjalnych wieszakach.

Na suficie zawisł nowoczesny projektor, dzięki, któremu uczniowie w końcu będą mogli oglądać adaptacje dzieł literackich. W utrwalaniu zasad gramatyki pomoże nowoczesna, interaktywna tablica. Niedaleko biurka nauczyciela stanęła kolorowa drukarka laserowa. Dzięki niej uczniowie będą mogli rozwijać swoje pasje dziennikarskie tworząc gazetki prezentowane na szkolnych tablicach. Pomóc może w tym także dużo większe i wydajniejsze urządzenie wielofunkcyjne. Nad całością może czuwać nauczyciel, bo pracownia otrzymała laptop z niezbędnym oprogramowaniem.

Półki w szafach zapełniły się najnowszymi wydaniami słowników ortograficznych, słowników języka polskiego, poprawnej polszczyzny czy synonimów. Także w wersji elektronicznej, z której można korzystać za pomocą tablicy. Dzięki odpowiedniej liczbie każdy uczeń będzie miał nieskrępowany dostęp do pomocy. Lekcje staną się przyjemniejsze także dzięki audiobookom, które pojawiły się w gabinecie. Wybrane fragmenty będzie można posłuchać i od razu analizować na zajęciach.

W tym roku parterami akcji Lepsze Jutro z RMF FM są Firma Wiśniowski, firma DEFRO i Nowa Szkoła.

"Zawsze marzyliśmy o takiej pracowni"

Pierwsza lekcja w nowej, multimedialnej pracowni polonistycznej została zaplanowana na piątek, czyli na wielki finał akcji Lepsze Jutro w RMF FM. Gdy tylko wybrzmiał dzwonek o godzinie ósmej, uczniowie z prawdziwa radością wbiegli do sali. 

To bez wątpienia będzie najprzyjemniejsza lekcja języka polskiego w kraju - żartowała młodzież. Nawet gramatyka w takiej sali nie jest straszna.

I dla pani będzie lepiej, bo nie będzie musiała chodzić po innych klasach, by przynieść książki czy słowniki. Wszystko będzie na miejscu - dodaje jedna z uczennic.

Ta klasa wygląda jak na filmach. Jest taka ładna. Kolorowa. Super! Bardzo nam się podoba. Teraz już chyba nikt nie będzie narzekał na lekcjach - przyznają w rozmowie z naszym reporterem uczniowie.

Wszystko jest nowe. I szafy, i krzesła. To najpiękniejsza klasa w całej szkole - zachwalają uczniowie. A do tego takie praktyczne - dodaje rezolutnie jedna z uczennic z IV klasy. Nasz dziennikarz postanowił sprawdzić, czy krzesła w nowej pracowni są przy okazji wygodne.

Radości nie kryją także nauczyciele, a zwłaszcza polonistka, pani Monika Buzarewicz, która zgłosiła szkołę w Boguszowie Gorcach do projektu Lepsze Jutro z RMF FM.

Wciąż nie mogę w to uwierzyć. Zawsze marzyliśmy o takiej pracowni. W końcu chodzi o naukę ojczystego języka. Teraz lekcje będą o wiele przyjemniejsze. Uczniowie mają nowe możliwości. Z niecierpliwością czekali by rozpakować słowniki i audiobooki. Spore zainteresowanie wzbudziła także drukarka. Już pojawiają się pomysły na nowe gazetki ścienne - opowiada.

Nie mogę doczekać się, kiedy użyję podczas lekcji multimedialnego projektora - to tablica i ekran komputera w jednym - zachwala pani Monika. Będę mogła korzystać z multibooka, to taka wirtualna książka z interaktywnymi ćwiczeniami. Daje mnóstwo możliwości.

  

"Dziękujemy!"

Gdy tylko skończyła się najprzyjemniejsza z lekcji, rozpoczęła się równie przyjemna część artystyczna. Pojawił się tort, a nawet dwa - w żółto-niebieskich barwach radia i ogromnym logo akcji Lepsze Jutro z RMF FM. Oprócz słodkiego poczęstunku były podziękowania, upominki, kwiaty i dyplomy!

Zmieniamy polskie szkoły

W ramach projektu wspieramy pięć szkół w różnych miejscach w Polsce. Do tej pory oficjalnie oddaliśmy uczniom dwie pracownie - matematyczną w Kluczborku i komputerową w Morągu. Dziś wielki finał w Boguszowie-Gorcach.

W kolejnych dniach odwiedzimy Bukowinę na Lubelszczyźnie, gdzie otworzymy  multimedialną salę językową i Raciechowice, gdzie trwają ostatnie prace w sali chemiczno-biologicznej.

To już kolejna edycja naszej akcji

Projekt Lepsze Jutro z RMF FM powstał dwa lata temu, kiedy to z inicjatywy Radia RMF FM pan Grzegorz z mazowieckiego Szydłowca oraz jego dzieci zyskali nowy dom i nowe życie.

Wtedy właśnie uruchomiliśmy cykliczny projekt charytatywny, w ramach którego, każdego roku pomaga komuś zmienić życie na lepsze. Nie tylko rodzinom pozostającym w trudnej sytuacji, ale też placówkom, które potrzebują wsparcia.

W ubiegłym roku nasza pomoc trafiła do czterech miejsc w Polsce - powstały tam place zabaw, gry edukacyjne na świeżym powietrzu i ścieżki zdrowia. Dostały je przedszkole w Dobroszycach na Dolnym Śląsku, szkoła podstawowa w Zagórzu na Podkarpaciu, dom dziecka w Olsztynie oraz świetlica w Krzczonowicach w województwie świętokrzyskim. Tam także został wyremontowany budynek dawnej szkoły.