Zardzewiałe drabinki i huśtawki, zbutwiałe ławki i rozpadająca się piaskownica - tak wygląda plac zabaw przy przedszkolu gminnym w Dobroszycach na Dolnym Śląsku. Powstało ono w starym, ceglanym budynku, tuż po wojnie. I miało to być rozwiązanie tymczasowe. Przedszkole działa jednak do dziś, a chodzi do niego 100 dzieci. W ramach naszej akcji "Lepsze Jutro z RMF FM" chcemy pomóc maluchom i zapewnić im odpowiednie warunki do rozwoju. Na terenie placówki powstanie specjalna strefa, a w niej kolorowa ścieżka edukacyjna i zdrowotna oraz bezpieczny i piękny plac zabaw!

Grube ceglane mury, niewielkie pomieszczenia, strome schody i stare ogrzewanie - to główne bolączki obecnej dyrekcji przedszkola. Budynek udało się przystosować do potrzeb najmłodszych tylko dzięki ciężkiej pracy kadry i rodziców. Jest on jednak tak mały, że ławeczki ustawiono nawet w korytarzach. Każda sala pełni kilka funkcji. Kłopotliwy jest także liczący kilkadziesiąt lat plac zabaw.

Z roku na rok znikają z niego kolejne urządzenia. Drabinki czy huśtawki - mimo zabiegów konserwatorów - niszczeją, rdzewieją i stają się niebezpieczne dla najmłodszych. Obecnie dzieci korzystają z kilku huśtawek, drabinek i konstrukcji z desek i metalu.

Dyrekcja przedszkola próbuje jednak ratować sytuację, kupując mobilne trampoliny i plastikowe zabawki. Ze względu na koszty, takie urządzenia są kupowane rzadko.

Miejsca do zabawy i nauki o świecie potrzebują nie tylko maluchy korzystające z opieki, ale także inne dzieci z gminy. Według szacunków placówka powinna opiekować się blisko 200 przedszkolakami, a może tylko 100.

Te wszystkie atrakcje są w tym miejscu odkąd pamiętam, odkąd pracuję w tym przedszkolu. A pracuję już kilkadziesiąt lat. To miało być tymczasowe rozwiązanie. W miarę możliwości staramy się zapewnić ich funkcjonowanie, ale dość często jest to już niemożliwe - przyznaje Ewa Włusek, dyrektor przedszkola.

Dziś plac zabaw żyje dzięki wyobraźni dzieci. Niewielka drewniana buda służy jako sklep. Konstrukcja z metalu i drewna, która kiedyś być może była pociągiem, dziś wygląda raczej jak rząd opuszczonych baraków - ale dla dzieci to wciąż ciuchcia.

Wkrótce jednak ta szara rzeczywistość się zmieni. Dzięki akcji "Lepsze Jutro w RMF FM" powstanie specjalna strefa dla maluchów łącząca naukę i zabawę. Zbudujemy inspirującą ścieżkę edukacyjną i zdrowotną oraz kolorowy plac zabaw.

Dzieci zyskają miejsce do bezpiecznej zabawy. To tu najmłodsi - nie tylko podopieczni przedszkola - będą mogli poznawać świat i rozwijać się w pięknym otoczeniu na świeżym powietrzu.