Stary, odrapany budynek, a w środku zimne i zaniedbane sale - tak wygląda świetlica środowiskowa w Krzczonowicach w Świętokrzyskiem. Z prośbą o pomoc w przywróceniu temu miejscu blasku zwróciła się do nas pani Agnieszka, która mimo fatalnych warunków prowadzi tam zajęcia z dziećmi. "Potrzeb jest dużo: boisko zamiast klepiska, prosta podłoga w lokalu, plac zabaw zamiast szkieletów huśtawek" - napisała w zgłoszeniu. Zdecydowaliśmy, że w ramach naszej akcji "Lepsze Jutro z RMF FM" wyremontujemy budynek starej szkoły, w którym mieści się świetlica środowiskowa, klub młodzieżowy i sala do organizowania ważnych wydarzeń w życiu miejscowości. Postawimy też piękny plac zabaw.

O fatalnym stanie budynku dowiedzieliśmy się od pani Agnieszki, która wysłała nam zgłoszenie poprzez specjalną platformę na RMF 24. "Potrzeb jest dużo: boisko zamiast klepiska, prosta podłoga w lokalu, plac zabaw zamiast szkieletów huśtawek i pewnie jest tego więcej. Która z tych rzeczy jest ważna? Chyba każda z nich" - napisała.

Najbardziej poruszyło nas jednak zdanie, którym pani Agnieszka podsumowała swój wpis. "Chcę pokazać dzieciom, że jutro może być również dla nich lepsze, bez względu na miejsce, w którym żyją".

Postanowiliśmy więc pomóc i wyremontować cały budynek. Świetlica mieści się w siedzibie dawnej szkoły. Ma co prawda dwie sale, ale tylko teoretycznie - w jednej z nich nie działa piec węglowy, więc nie ma ogrzewania. W drugiej, w której odbywają się zajęcia, podłoga jest tak krzywa ze starości, że regał, który na niej stoi, wygląda jakby miał się lada moment przewrócić. W jednym miejscu posadzka jest również zapadnięta.

Z tyłu budynku młodzież chciałaby mieć klub. Teraz jednak to pomieszczenie jest całkowicie zdewastowane. Na zewnątrz jest namiastka placu zabaw - stoi tam tylko jedna, stara zjeżdżalnia.

Ta przestrzeń już wkrótce zmieni się nie do poznania. Dzięki akcji "Lepsze Jutro z RMF FM" mieszkańcy Krzczonowic - ci duzi i ci mali - będą mogli się rozwijać i spędzać wolny czas z rodzinami w przyjaznym, inspirującym otoczeniu.

Odświeżymy więc budynek z zewnątrz oraz w środku i wyremontujemy klub dla młodzieży. Zamiast odrapanych ścian, wykrzywionej podłogi i zdewastowanego pokoju pojawi się tam odpowiednie miejsce dla wszystkich - od najmłodszych do najstarszych. Dorośli będą mogli skorzystać z sali do fitnessu, młodzież z mini siłowni, a młodsi z w pełni wyposażonego, bezpiecznego placu zabaw.

(abs)